A Sorkatonák jogvédelme (keretes)

Alba Kör

Az Alba Kör 1990-ben alakult: a polgári szolgálatot teljesítôk és a katonai szolgálatmegtagadók sérelmére elkövetett „bûncselekmények” ügyében és ezek jogorvoslatában tevékenykedô civil társulás. Erôszakmentességet hirdet, háborúellenes, antimilitarista: a NATO-hoz csatlakozás ellenzôinek békemozgalma. Politikamentes, ideológiáktól, pártoktól, egyházaktól független. 700 tagja van. Erôszakszervezetektôl, ezek irányítóitól nem fogad el pénzt, csak az Országgyûléstôl. Elveti az általános hadkötelezettségbôl eredô polgári szolgálat helyességét, de amíg az általános hadkötelezettség fennáll, határozottan kiáll mellette. Nem buzdít senkit a különbözô honvédelmi kötelezettségek megtagadására, de segítii azokat, akik így döntenek.
Hadkötelezettséget Ellenzôk Ligája (HEL)
A Hadkötelezettséget Ellenzôk Ligája laza társadalmi mozgalom, nincs bejegyezve, nincs alkalmazottja, nincs költségvetése. Minden aktivista társadalmi munkában végzi tevékenységét, ügyvivôi: Farkas Henrik, civilben fizikus, Szûcs Mihály, „civilben” alezredes. A szervezet céljait a magyar szellemi élet jelentôs személyiségei támogatják. Különbözô irányzatok vannak jelen benne: emberjogi irányzat, a hadkötelezettséget modern rabszolgaságnak tartók, a békemozgalmi irányzat, akik szerint a sorozott hadsereg a professzionálisnál jobban veszélyezteti a békét.

A Magyarországi Jogsértettekért Egyesület

Alapítója és elnöke, Pozsár Jánosné 1987-ben vesztette el sorkatona fiát. A halál körülményeirôl nem kapott pontos információt, sôt, mint visszaemlékszik, „amikor a gyerekem ott feküdt halva, azt kiabálta az ôrszázadparancsnok: „nem kell úgy oda lenni, szapora fajta vagytok.” Maga köré gyûjtötte azokat a szülôket, akiknek gyermekei a sorkatonai szolgálat ideje alatt erôszak áldozatai lettek. 50-en voltak 1990-ben a megalakuláskor. Egy szoba-konyhát kaptak a VI. kerületben. Igazi civil szervezet volt: Pozsárné továbbra is egy virágüzletben dolgozott, miközben bírókkal, ügyészekkel hadakozott, katonaanyákat segélyezett. Jelenleg 120-130 gyászoló szülô tagja a szervezetnek, 80-90 szülô gyermeke egyéb jogsértés áldozata. 1997-ben kaptak elôször 200 000 forint költségvetési támogatást. 1998. november 1. óta a szervezet mint érdekvédelmi szerv bekerült a Honvédelmi Minisztériumba, s azóta a HM Társadalmi Kapcsolatok Fôosztályának intézményes keretei között mûködik. Nem fogadja el azt a minôsítést, hogy szervezetét gyakorlatilag „államosították”, s hogy „a politikai vezetés ezzel megosztotta az katonák jogaiért küzdô civil szervezeteket”. Igaz, teszi hozzá, sok mindent másként gondol azóta, mióta a HM-be került: „Ezek a fiatalok akarnak katonák lenni, van hazafias érzés bennük, csak épp nincsenek meg a körülmények arra, hogy ezt kibontakoztassák. Én ma se vagyok a hadsereg képviselôinek a szemében jó pont, azt mondják, szétrobbantom a hadsereget. Csak tettem valamit, ha annyira kell félni tôlem.”


Kérjük küldje el véleményét címünkre: beszelo@c3.hu

http://www.c3.hu/scripta


C3 Alapítvány       c3.hu/scripta/