Szabó Miklós meggyőzően érvel amellett, hogy Magyarországnak érdemes gazdasági és később esetleg diplomáciai kapcsolatba lépni a Dél-Afrikai Unióval, amelynek politikai rendszerét a világ országainak többsége elítéli. A kapcsolatból származó gazdasági előnyök nyilvánvalóak, és joggal hivatkozhatunk arra is, hogy Magyarország kontaktust keres az Unióban élő magyarokkal. Hazánk az Uniónál kevésbé demokratikus országokkal is kapcsolatban állt (pl. testvéri szomszédainkkal a közelmúltban is), és áll ma is például Albániával, Kínával vagy Iránnal. Az államközi kapcsolat létrejötte, fennállása többnyire nem morális kérdés, legfeljebb a kapcsolat hőfoka az.
De más a párt és más az állam. A pártok kapcsolatát külországi politikusokkal a rokonszenv, a politikai nézetek rokonsága szabályozza. A szabad demokraták képviselői számos demokratikus ország vezetőivel, külügyminiszterével találkoztak, legszívesebben persze azokkal, akik maguk is liberális, szociálliberális elveket vallanak, mint Hans-Dietrich Genscher német külügyminiszter, Felipe Gonzales spanyol miniszterelnök, Mario Soares portugál elnök. E diplomáciai eseményeknél is többet jelentett a hangsúlyozottan antiprotokolláris találkozó egy régi ismerőssel: Jiri Dienstbierrel. Aki vele akart és akar a jövőben is találkozni, akár fűtő, akár külügyminiszter, az aligha vágyik arra, hogy egy asztalhoz üljön Jan Fojtikkal.
Dél-Afrikában az apartheid korántsem a múlté. A lakosság fekete többsége ma sem szavazhat. Ezt a rendszert nem fogadhatjuk el, s nem fogadhatjuk el azt az érvelést sem, hogy Dél-Afrika már megindult a nyugati demokrácia normái felé. Az efféle érvelés túlságosan ismerősen cseng: bennünket is sokszor megnyugtattak, hogy már a jogállam küszöbén vagyunk, csak aztán mindig az orrunkra csapták az ajtót.
Őszintén szólva kételkedem abban, hogy Pik Botha Dél-Afrikában arról álmodozott, hogy a szabad demokratákkal találkozik majd Budapesten. Az SZDSZ részvételére inkább a magyar külügynek lehetett szüksége, hogy fedezze magát a hazai és a nemzetközi közvélemény előtt, s leszerelje esetleges rosszallását: lám a demokratikus pártok, sőt még a szociálliberális (azaz a nyugat-európai politikai palettán balközép pártnak számító) SZDSZ is helyesli a kapcsolatfelvételt Dél-Afrikával.
Az SZDSZ Horn Gyuláéknak tett szívességet. Vajon viszonozzák ezt az SZDSZ-nek?
Hivatkozott cikkek
- Belföld [7]