Tisztelt Kolléga Úr!
Köszönöm a múltkori szíves válaszát.
Őszintén sajnálom, hogy egy kellemetlen ügy apropójából kell kapcsolatba kerülnünk egymással.
Az egyházak és a pártállami állambiztonság összefüggésrendszerének kutatása során véletlenszerűen kezembe kerültek az Ön titkosszolgálati ügynöki tevékenységével kapcsolatos archív anyagok is. A Beszélő című folyóiratban megjelenő „Ismereteimet soha, senkinek nem fedhetem fel” című írásom soron következő részében kitérek egyszerre megrázó és megdöbbentő történetére.
Avégett, hogy személyes véleményével az olvasók már a közléssorozat befejezését megelőzően, menet közben is megismerkedhessenek, és amennyiben óhajt élni ezzel a lehetőséggel, a szerkesztővel történt megállapodásom értelmében a következő, februári számban, 2-3 ezer karakternyi terjedelemben számolhatok írásával.
Bp., 2008. jan. 21.
Szíves köszöntéssel:
Majsai Tamás
Tisztelt Tanár Úr!
[…] Ami ügynök múltamat illeti: köszönöm a felajánlott lehetőséget. Mivel nem ismerem a rólam szóló jelentéseket, csak annyit tehetek, hogy hamarosan megküldöm azt az összeállítást, amelyet annak idején püspökömnek is átadtam. Nem néztem meg soha, hogy mi áll rólam a BM és csatolt intézményei irattárában, mivel – tudtommal – egyetlen írásbeli „jelentést” adtam a nyomozóim kezébe (erről beszámolok). Hogy rólam mit írtak, s hogyan, az az ő dolguk: nem foglalkoztam vele, nem érdekelt. Isten legyen irgalmas mindannyiunkhoz. Amennyiben a cikket elküldi, megköszönöm. Minden esetre igyekszem mielőbb megírni, amire emlékszem, s lényegesnek tartok, hogy ne valami mentegetőzés vagy önigazolás legyen. Köszönöm jelzését, igyekszem mielőbb elküldeni beszámolómat.
[Szeged], 2008. január 21.
Üdvözlettel: Sávai János
Tisztelt Uram!
Az alábbiakat azelőtt közlöm Majsai Tamás úrral, hogy ismerném a rólam szóló cikkét. Ezzel jelezni szeretném: nem mentegetőzni, magyarázkodni akarok. Mert valójában – hála Istennek – nem érdekelnek sem a feljelentések, sem az, hogy mit véltek kiolvasni, hallani a velem való „beszélgetések” alkalmával. A hozzászólás kerete igen szűkös, így érdemben nincs mit mondani a történtekről (2-3 ezer karakternyi hozzászólási lehetőséget kaptam).
Hozzászólásom csak akkor közölhető, ha azt teljes egészében – betoldások és kivételek nélkül – teszik.
1. Soha nem saját kezdeményezésre jelentem meg a „raportokon”, hanem többszöri kemény felszólítás után. Máskor szó szoros értelemben kiemeltek a fiatalok közül a nyílt utcán, s kényszerítettek, hogy tárgyaljak velük. Az ifjúsággal való kapcsolatom, hittan, ének- és zenekar szervezése, ilyen fellépések, táborok, lelkigyakorlatok – bármennyire diszkréten csináltuk – részben kitudódtak. Ezekért rendszeresen hívattak, faggattak. Mivel jelentések sora volt kezükben, letagadni ezeket ostobaság lett volna. Az együttműködésre való felhívást, jelentéstételt megtagadtam. Hogy ők mit jelentettek, nem tudom, nem is érdekel. Meggyőződésem, hogy az igazság nem az a szenny, amibe mindenáron bele akartak rángatni, vagy amit véltek, szerettek volna hallani gyötrőink. Jelentéseiket nem ismerem. Saját érdekük diktálta, hogy számukra kedvező formát adjanak mindannak, amit hallottak.
2. Sokszor féltem, aggódtam. Főleg azokért aggódtam, akik (hála Istennek nagyon sokan voltak) velem tartottak. Ugyanerről a plébániáról vittek börtönbe két káplánt az 1959-60-as évek körül. Halálosan féltem, amikor Mórahalmon túl, a jugoszláv–magyar határon lévő hatalmas, vízzel telt tőzeggödrök szélére állítottak egyik kora tavaszi délelőtt: „Együttműködsz, vagy átúszol Titódhoz!” Az Úr megőrzött, hogy rettegésemben sem lettem áruló. Féltem, és tudtam, hogy nem üres fenyegetés, amikor tanári pályám kezdetén többször is megtagadtam, hogy jelentéseket tegyek a papnevelő intézetről. Világosan megmondták, hogy megátalkodottságomnak kemény következményei lesznek.
3. Püspökömnek mindenről beszámoltam, s ezt – valószínű – egy idő után ők is sejtették. Két közvetlen munkatársam, az ifjúsági csoport felnőtt tagjai tudták, hogy rendszeresen citálnak „raportra”. Számtalan esetben az esti ifjúsági csoportfoglalkozás végén a nyomozó piros Ladája néhány méterre, a plébánia bejáratánál állt: onnét figyelte, kik járnak hozzám. A fiataloknak megmondtam, hogy figyelnek, nyilvántartanak, de ne féljenek, mert semmi törvénytelenséget nem követünk el.
4. Senkire nem haragudtam akkor sem, most sem. Mindenki maga ad számot életéről. Vallatóim, feljelentőim nevét nem tárom fel. Még haláluk után sem kívánom sem az ők, sem szeretteik megaláztatását. Vallatóimmal igyekeztem mindig tisztelettel, egyszerűen beszélni. Erre kötelez az Evangélium, hivatásom. Apám – kétszer két évet ült a Rákosi rendszerben – soha nem szidta pribékjeit, feljelentőit. Szeretném ugyanezt az utat járni.
Két zaklatóm magas állami elismerésekben részesült a rendszerváltás után (egyikük már biztosan meghalt). Amit a nem vállalt együttműködésért nekem szántak, meg is kaptam. Istennek legyen érte hála!
5. A hatalom azt szerette volna elhitetni, hogy a kezükben vagyunk: se Isten, sem Egyház nem áll mellettünk. Istenünk „mindenkor hűséges Isten”. Az Egyházhoz pedig akkor is hű maradok, ha tagjai – éppúgy, mint én – szegény, bűnös emberek. Ő mondta: „Nem az igazakért, hanem a bűnösökért jöttem.” Ebbe a nyomorult, tépázott csapatba tartozom, mert ez az Övé. Mindez örömmel, békével tölt el. A többi nem érdekel.
[Szeged], 2008. január 26.
Üdvözlettel: Sávai János
- A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges
Friss hozzászólások
6 év 15 hét
8 év 40 hét
8 év 44 hét
8 év 44 hét
8 év 45 hét
8 év 46 hét
8 év 46 hét
8 év 48 hét
8 év 48 hét
8 év 49 hét