A 2000-es évek oktatáspolitikai szemléletváltása során (egyfelől az oktatásszervezési, másfelől a módszertani megújuláshoz elengedhetetlen) intézkedések megalapozásához szükség volt olyan definíciók megalkotására, amelyek az oktatásban sikertelen diákok fejlesztését kivonják a gettógondolkodásból, szakítanak a zsákutcás és tudományosan teljesen megalapozatlan „romapedagógiai” megközelítéssel. És nem utolsósorban azért is szükség volt minderre, hogy az oktatásban sikeres országok szakpolitikáit és szakmai- módszertani eszköztárát sikerrel lehessen adaptálni. Elsősorban Havas Gábor és Kertesi Gábor szakmai útmutatásai alapján születtek meg az évek alatt apró módosításokon átesett jogszabályi definíciók, amelyekkel nem a származás, hanem a társadalmi-gazdasági státus alapján lehetett speciális oktatási többletszolgáltatásokkal megcélozni a gyerekeket.
Az oktatási esélyegyenlőségi programok közvetlen célcsoportja ettől fogva – etnikai hovatartozástól függetlenül – minden esetben a hátrányos helyzetűnek (hh), illetve a halmozottan hátrányos helyzetűnek (hhh) minősülő tanulók csoportja lett.
Jogszabály szerint ha a család jogosult gyermekvédelmi támogatásra – azaz a családban az egy főre jutó havi jövedelem összege nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 140 százalékát (2012-ben 39 900 forintot) –, akkor az ilyen családból érkező tanuló a jogszabály szerint hátrányos helyzetű (hh). A legutolsó rendelkezésünkre álló, 2012-es hivatalos oktatásstatisztika alapján minden harmadik (35%!) általános iskolai tanuló ilyen alacsony jövedelmű (vagy még szegényebb) családban élt.
Ha ehhez a szegénységhez hozzávesszük a szülők alacsony iskolai végzettségét, és a legfeljebb nyolc általános iskolai osztály elvégzésénél húzzuk meg a határt, a fenti tanulóknak szűkebb körét kapjuk, akiket a szabályozás halmozottan hátrányos helyzetűként nevez meg (hhh). Minden hetedik diák tartozott ide 2012-ben.
A 2010-es kormányváltás után voltak ugyan változtatások, de lényegében ma is a fenti értelmezés van érvényben.
- A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges
Friss hozzászólások
6 év 34 hét
9 év 7 hét
9 év 11 hét
9 év 11 hét
9 év 12 hét
9 év 13 hét
9 év 13 hét
9 év 15 hét
9 év 15 hét
9 év 16 hét