Nyomtatóbarát változat
A budapesti felszíni tömegközlekedésről készített egy tanulmányt nemrégiben a Budapesti Városépítési és Tervezési Intézet, amit nem hoztak nyilvánosságra. A vezetőtervező Barsiné Pataky Etelka álláspontja szerint a tanulmány nem olvasható például újságírók számára. A világkiállítási programiroda, mint megrendelő, több esetben megtiltotta, hogy a tervezők felvilágosítást adjanak az anyagról vagy annak részleteiről. Vajon az ilyen és hasonló, közpénzen, adókból készült tanulmányok mennyire lehetnek titkosak? Valóban elzárhatók ezek a teljes nyilvánosságtól? Egy kormányzó és egy ellenzéki párt szakértőjét kérdeztünk meg erről.
A Fidesz frakciója részéről Wachsler Tamás úgy vélte, ugyanazzal a jelenséggel állunk szemben, mint a vízlépcső építésének kapcsán. Akkor is az információk kíméletes adagolásával a beruházások szempontjából kedvező irányba próbálták befolyásolni a közvéleményt. Hangsúlyozta azonban, elvi kifogása is van minden esetben, ha olyasmi kapcsán titkolóznak, amiből állítólag össznemzeti ügyet akarnak csinálni. Emellett az önkormányzatoknak is tudniuk kell, hogy mi alapján tervezzenek.
Lukács Tamás, a Kereszténydemokrata Néppárt társelnöke, mint jogász néhány esetben érthetőnek tartja az úgynevezett titkolózást. Mint mondja, jogi szempontból mindig a megrendelő dönti el, hogy az általa kért anyag nyilvánosságra hozható-e vagy sem. Némiképp más a helyzet, amikor a tanulmányok közpénzen készülnek. Ekkor ugyanis a megrendelőnek mindenképpen illene megmondania, miért tartja titkosnak az általa kért anyagot. Vagy államtitok vagy katonai titok, s ami még lehetséges, üzleti titok miatt. Lukács úr szerint a mostani esetben az első két lehetőség kizárható, s valószínűleg a harmadik, az üzleti titok áll fenn. Vagyis azt elképzelhetőnek tartja, hogy az anyagot azért zárták el a nyilvánosság elől, mert a közlekedési útvonalak és beruházások több vállalkozót is arra sarkalhatnak, hogy ingatlanspekulációkba kezdjenek, a közlekedés kiépülése ugyanis felsrófolja a telekárakat, legalábbis egy működő piacgazdaságban. Talán ezt a spekulációt akarták elkerülni. A társelnök még azt is lehetségesnek találta, hogy az anyag nincs véglegesen kész, s nem akarják, hogy addig vitázzanak rajta, amíg nem készült el. Ennek ellenére a Néppárt képviselője is hangsúlyozta, hogy lejárt annak az ideje, hogy az anyagokat, tanulmányokat titkosítsák. A jövő a nyilvánosságé.
Friss hozzászólások
6 év 15 hét
8 év 40 hét
8 év 44 hét
8 év 44 hét
8 év 45 hét
8 év 46 hét
8 év 46 hét
8 év 48 hét
8 év 48 hét
8 év 49 hét