A Duray-bizottság:
Tagjai: Bence György, Benda Gyula, Hamburger Mihály, Nagy Bálint, Törzsök Erika és Vargha János
Vezetője: Hamburger Mihály
Célja: Tájékoztatni Duray Miklós ügyének állásáról, felkérni a közvéleményt, hogy emelje föl szavát Duray szabadon bocsátása érdekében
Első tájékoztató levél: Duray Miklós ügyének háttere
Duray Miklós, pozsonyi lakos, geológus és író (sz. 1945) először az 1968-as reformok idején vállalt vezető szerepet a szlovákiai magyar kisebbség politikai életében: néhány társával magyar ifjúsági szervezetet alapított. A szervezetet betiltották. Duray a hetvenes években befejezte tanulmányait, és doktori fokozatot szerzett.
1978-ban megalapította a Csehszlovákiai Magyar Kisebbség Jogvédő Bizottságát (CSMKJB). A bizottság dokumentumai a csehszlovák alkotmány alapján fogalmazták meg a magyar kisebbség sérelmeit.
A CSMKJB tevékenysége nem kerülte el a rendőrség figyelmét. A házkutatásokkal, rendőri megfigyelésekkel, kihallgatásokkal legtöbbször Duray Miklóst zaklatták. 1982. november 10-én Durayt letartóztatták. Perének tárgyalása 1983. január 31-én kezdődött. Időközben megmozdult a magyar és a nemzetközi közvélemény. Tiltakozásokkal árasztották el a pozsonyi és a prágai kormányt. A magyar kormányt pedig – külföldről és belföldről – petíciókban szólították föl, hogy járjon közben Duray érdekében. A tárgyaláson szlovákiai magyarok, a nemzetközi emberi jogi szervezetek és a magyarországi értelmiség képviselői, Cseres Tibor, Csurka István és Mészöly Miklós írók is jelen voltak. Az ügyész „burzsoá nacionalizmussal” vádolta Durayt, aki bátran védekezett, föltárva a magyar kisebbség elleni diszkrimináció tényeit. A tárgyalást a második napon – váratlan fordulattal – elnapolták, majd február 21-én bizonytalan időre elhalasztották, és Durayt szabadlábra helyezték.
A csehszlovák hatóságok egy időre békében hagyták Duray Miklóst. 1983 tavaszán megjelent Kutyaszorító című önéletrajzi könyve (Püski Sándor kiadása, New York), amelyhez Csoóri Sándor írt bevezetőt. A könyvet és Csoóri előszavát az Élet és Irodalom 1983. szeptember 16-i számában Hajdú János megtámadta.
1984 januárjában terjedt el a hír, hogy a Szlovák Nemzeti Tanács olyan új iskolatörvény hozatalára készül, amely lehetővé tenné az anyanyelvű oktatás csaknem teljes felszámolását a nemzeti kisebbségek iskoláiban. Mintegy 10 000 magyar nemzetiségű csehszlovák állampolgár tiltakozott a törvényjavaslat ellen. Duray nyílt levelet intézett Husák köztársasági elnökhöz. A tiltakozások hatására az április 2-án elfogadott új iskolatörvényből elhagyták a kifogásolt szakaszokat.
Duray ismét börtönben
1984. május 10-én újból letartóztatták Duray Miklóst. A köztársaság külföldi érdekeinek megsértésével, valamint izgató hírek terjesztésével gyanúsítják (Btk. 112. és 199.). E címeken 3 év, illetve 6 hónap börtönbüntetés szabható ki. Az üggyel kapcsolatos kihallgatások jelenleg is folynak. Se felesége, sem ügyvédje nem beszélhetett Durayval. A vádirat még nem készült el. Nem lehet tudni, hogy a korábbi per – még súlyosabb – vádjait felmelegítik-e.
A három magyar író, aki jelen volt a tavalyi Duray-per tárgyalásán, nyilatkozatban ítélte el Duray újbóli letartóztatását.
Felhívás
Duray Miklós egész politikai tevékenysége szigorúan alkotmányos keretek közt mozgott. Elítélése az állampolgári jogok súlyos megsértése lenne. Duray Miklós a csehszlovákiai magyar kisebbség alkotmányos jogaiért küzdött, személyében az egész magyar kisebbséget érte sérelem.
Felkérünk mindenkit, hogy emelje fel szavát Duray Miklós szabadon bocsátása érdekében. Javasoljuk tájékoztató levelünk címzettjeinek, hogy beszéljék meg az ügyet barátaikkal, s forduljanak levélben a Magyar Népköztársaság kormányához, az MSZMP KB Titkárságához vagy a Csehszlovák Szocialista Köztársaság budapesti nagykövetségéhez (1143 Népstadion út 22.) Duray Miklós érdekében.
A Duray-bizottság tagjai szívesen veszik fel a kapcsolatot minden érdeklődővel. Leveleiket a következő címekre várjuk (kérjük, mellékeljenek felbélyegzett válaszborítékot):
Bence György 1027 Budapest, Varsányi Irén u. 14–16.
Benda Gyula 1112 Budapest, Érdi út 4/c .
Hamburger Mihály 1118 Budapest, Köbölkút út 37.
Nagy Bálint 1029 Budapest, Rézsű u. 49.
Törzsök Erika 1115 Budapest, Szentpéteri út 10.
Vargha János 2097 Pilisborosjenő, József A. u. 4.
Friss hozzászólások
6 év 15 hét
8 év 40 hét
8 év 44 hét
8 év 44 hét
8 év 45 hét
8 év 46 hét
8 év 46 hét
8 év 48 hét
8 év 48 hét
8 év 49 hét