„Solymosi Attila: A Tolnaiban volt, hogy nem engedtek aludni minket.
Bíró: És hogyha maga nem alussza ki magát, akkor összevissza beszél?
S. A.: Nem. Fél lábon kellett állni…
Bíró: (közbevág) Aludt az éjjel?
S. A.: Igen.
Bíró: Jól van akkor.”
(Részlet Vészi János: A halál villamosa c. dokumentumfilmjéből. Az idézett párbeszéd az elsőfokú tárgyaláson hangzott el.)
Solymosi Oszkárnak, az elsőrendű vádlott apjának nyilatkozata: „Reggel nyolckor üzenet jött, tízre várnak a budafoki kapitányságon. Nagy hírrel fogadtak, este a fiam bevágott hat deci whiskyt, részegen lelőtt egy embert. (…) Engem hazaküldtek azzal, ha megkezdik a fiam kihallgatását, majd szólnak. Nélkülem nem hallgathatják ki, mert kiskorú. De kihallgatták. (…) Este, ha elaludt, rögtön felverték. Kikészítették. Jelentettük, milyen módszerekkel csikartak ki beismerő vallomást. Kivizsgálta a rendőrség. Panaszt tettem, ne a rendőrség vizsgálja. Elfogultak. Jött a válasz, a magyar rendőrség nem elfogult. Bizonyítékok hiányában ejtették a vádat. Most már azt is tagadják, hogy tiltakoztam a rendőrségi vizsgálat ellen.”
(Mai Nap, 1989. október 30.)
Tóth Lászlónak, a Független Jogász Fórum egyik alapítójának nyilatkozata: „Idézek például a 134. szakaszból (a büntetőeljárási törvényéből – R. S.): »A védő a gyanúsított kihallgatásánál jelen lehet, kérdés feltevését indítványozhatja, e jog gyakorlása azonban a gyanúsított kihallgatását nem késleltetheti.” Na most ezt általában úgy szokták alkalmazni, hogy a védőt nem értesítik a gyanúsított kihallgatásáról mert »éppen nincs rá idő«. (…) …a védőt tulajdonképpen bármiből ki lehet zárni.”
(168 óra, 1989. május 15.)
„…a gyilkos már egy fegyvertelen emberre lőtt és hátulról, majd a földön fekvő sebesültet végezte ki… Végül hadd tegyem hozzá: az információt elhallgató rendőrtisztet megbüntették, és a belügyminiszter elnézést kért az újságíróktól (és általuk az olvasóktól), amiért nem volt teljes a tájékoztatás.” (Szántó Gábor olvasói levélre adott válasza, Ifjúsági Magazin, 1989. augusztus.)
Túrós András vezérőrnagy, országos rendőrfőkapitány nyilatkozata:
„– (Kérdés): Felelősségre vonták-e mindazokat, akik a nyilvánosság, a belügyi vezetés előtt elhallgatták a súlyos ittasság tényét? Hősi halott marad-e a szerencsétlenül járt rendőr?
– (Túrós András): A Budapesti Rendőr-főkapitányság vezetői helytelenül jártak el, de jóhiszeműségük nem vitatható. Nem akarták megtörni a rendőr halála nyomán kialakult általános rokonszenvet. Szóbeli figyelmeztetéssel zárult az ügy. (…) Bukszár Tibor ettől függetlenül hősi halott marad, mert lényegében a közrend védelmében lépett fel.”
(Magyar Nemzet, 1989. július 17.)
Friss hozzászólások
6 év 15 hét
8 év 40 hét
8 év 44 hét
8 év 44 hét
8 év 45 hét
8 év 45 hét
8 év 46 hét
8 év 48 hét
8 év 48 hét
8 év 48 hét