A rendőr igazoltathatja, megmotozhatja, kihallgathatja, előállíthatja a járókelőt – intézkedését nem kell megindokolnia.
A rendőr megverheti a járókelőt – a feljelentés sorsáról rendőr ügyész dönt, az ügyben keletkezett iratokat államtitokként kezelik, az állampolgár nem kaphatja meg őket.
A rendőrség rendőri felügyelet alá helyezheti az állampolgárt, kényszerlakhelyet jelölhet ki a számára – a határozat ellen csak magasabb rendőri szervhez lehet fellebbezni.
A rendőrség hatvan napig tartó elzárással büntetheti a szabálysértőt – rendes bírósághoz az állampolgár ebben az esetben sem fordulhat. Elzárással büntethető egyebek közt a „közveszélyes munkakerülés”: növekvő munkanélküliség idején különösen méltányos büntetésmód.
A rendőrség nemzeti kokárdákat tép le, addig ütlegeli áldozatát, amíg az a forradalmat ellenforradalomnak, a diktatúrát szabadságnak, önmagát pedig – mert történetesen az Emberi Jogok Nyilatkozatát hordta a zsebében – fasiszta patkánynak nem nevezi. Viselkedése olyan szellemiség továbbélését jelzi, amely a sajtóból és a közéletből már kiveszni látszik.
A rendőrség nyomásgyakorló csoportként befolyásolja a törvényalkotást, korlátokat igyekszik beépíteni az új jogszabályokba, amelyeknek – meghirdetett céljuk szerint – a szabadságjogokat kellene garantálniuk.
A rendőrség óriásszervezetként hatalmas összegekkel terheli a költségvetést. Hivalkodó létszámával, ruházatával és technikai felszereltségével egyszerre kifejezője önnön hatalmi gőgjének és a politikai vezetés szüntelen szorongásának.
A jogállamiságnak fontos feltétele, hogy szűnjön meg a rendőrség kivételezett státusa. A rendőr nem katona és nem lovag, hanem állami tisztviselő.
1. Rendőrök ellen tett feljelentések ügyében a (nem katonai) ügyészség folytasson nyomozást, a vádlottak felett rendes polgári bíróság ítélkezzen.
2. Szűnjenek meg a „megelőző” rendőri kényszerintézkedések; kényszerintézkedéseket csak bíróság rendelhessen el, büntetőeljárás keretében.
3. Szűnjön meg az elzárással is büntethető szabálysértések kategóriája.
4. Szűnjön meg a rendőri határozatok támadhatatlansága. A fellebbezéseket bíróság vizsgálja felül.
A Független Jogvédő Szolgálat dokumentációt kíván készíteni a rendőrség ellenőrizetlen hatalmának káros következményeiről.
Kérjük azokat,
– akiket 1987–88-ban a rendőrség bántalmazott vagy – véleményük szerint ok nélkül – előállított, és erről bármiféle dokumentummal (látlelet, lefoglalási határozat, feljelentés) rendelkeznek;
– akiket rendőri felügyelet alá helyeztek, lakhelyükről kitiltottak, vagy akik számára kényszerlakhelyet jelöltek ki;
– akiket szabálysértés miatt elzárásra ítéltek;
– akiket szabálysértés – mindenekelőtt közveszélyes munkakerülés – miatt elzárásra ítéltek;
– akiket közveszélyes munkakerülés miatt szigorított javító-nevelő munkára ítéltek;
– végezetül azokat, akiket 1956-ot követően elítéltek, és a büntetett előélet hátrányos következményei alól 1988-ban sem mentesültek,
jelentkezzenek a Független Jogvédő Szolgálat Irodájában (Budapest 1084, Déri Miksa u. 10. II. em. 10.). Félfogadás: szerdán és pénteken délután 17–20 óráig. Telefon: 137-574.
A dokumentált ügyeket a jelentkezők egyetértésével nyilvánosságra hozzuk.
Friss hozzászólások
6 év 15 hét
8 év 40 hét
8 év 44 hét
8 év 44 hét
8 év 45 hét
8 év 46 hét
8 év 46 hét
8 év 48 hét
8 év 48 hét
8 év 49 hét