A rendőri brutalitásokról
A közelmúltban nyilvánosságra került néhány eset a rendőri brutalitás mindennapos gyakorlatáról.
A különböző sajtóorgánumokban megnyilatkozó rendőr-funkcionáriusok azt állítják, hogy kivételes, rendhagyó esetekről van szó.
Mi, a Független Jogvédő Szolgálat munkatársai tudjuk, hogy ez nem igaz. A szocialista rendőrség 44 éve a hatalom gyakorlóinak megkülönböztetett védelmét élvezi, és törvények felett áll ma is.
Tudjuk, naponta látjuk, tapasztaljuk, hogy a kiszolgáltatott állampolgár öntudatának legcsekélyebb megnyilvánulása milyen durva magatartást vált ki azonnal a társadalmi és törvényi kontroll nélkül ténykedő rendőrökből. (Itt most nem is szólunk az állambiztonsági rendőrség általában „erőszak nélküli” beavatkozásáról az emberek életébe, amelynek célja a megfélemlítés, a veszélyesnek ítélt személyek elszigetelése.)
A Független Jogvédő Szolgálat dokumentációjában több mint 50 olyan ügy szerepel, amelyben jogellenes, brutális rendőri intézkedés miatt tettek panaszt a sérelmet szenvedettek. Valamennyi ügy az elmúlt egy év alatt keletkezett. Közös jellemzőjük, hogy a rendőrfőnökök és rendőrügyészek egyetlen esetben sem találtak semmi kivetnivalót rendőrtársaik eljárásában.
Törvényt és állampolgárt tisztelő rendőrök csak akkor lesznek,
– ha megszűnnek a rendőrügyészségek és rendőrbíróságok;
– ha megszűnik a kivételes elbánás a rendőrök ügyeiben és a rendőrök privilegizált helyzete;
– ha a rendőrség a tevékenységét társadalmi ellenőrzés és a legteljesebb nyilvánosság mellett fogja végezi;
– ha az állampolgár nem lesz alattvaló, és ér annyit, mint egy rendőr.
Nem hihetünk az MSZMP és a kormány reformszándékai komolyságában, amíg a jogellenes rendőri intézkedések mindennaposak, és hátrányos jogkövetkezmények nélkül maradnak.
Budapest, 1989. április 16-án
A részeg rendőr intézkedési jogosultságáról
Solymosi Attila és társai ellen a Fővárosi Bíróságon folyamatban lévő büntetőügyben az igazságügyi szakértő megállapította, hogy a sértett rendőr a vádbeli időpontban erősen ittas állapotban volt (kisebb fokú alkoholmérgezést szenvedett).
A szakvélemény kapcsán felmerült (többek között) a sajtó képviselőiben is, hogy vajon van-e intézkedési jogosultsága egy részeg rendőrnek. A Tv-híradó riporterének kérdésére 1989. május 16-án sugárzott Híradóban a fővárosi főügyész-helyettes elmondta, hogy a rendőri intézkedés jogosultságánál nem szempont az, hogy az intézkedő rendőr alkoholos befolyásoltság hatása alatt áll-e vagy sem.
Meggyőződésünk, hogy a főügyészség idézett jogi álláspontja megdöbbentette és jogos aggodalommal (félelemmel) töltötte el a tv-nézők millióit.
Nem áll módunkban ismerni (mert törvénysértő módon, még mindig államtitokként kezelik) a rendőrség szolgálati szabályzatát, de ismerjük a Munka Törvénykönyvét és a munkavédelemről szóló minisztertanácsi rendeletet, amelyek kimondják, hogy a dolgozó köteles a biztonságos munkavégzésre alkalmas állapotban munkát végezni.
Józan ésszel fel sem fogható, hogyan végezhet jogszerűen munkát a lőfegyverrel felszerelt rendőr, amikor a hatályos jogszabályok értelmében egy udvart söprögető segédmunkást is el kell tiltani a munkavégzéstől, ha ittas állapotban van.
Talán nem kis mértékben ennek az ügyészi szemléletnek az eredménye, hogy a Független Jogvédő Szolgálat az elmúlt 1 évben mintegy 50 olyan esetet regisztrált, ahol jogellenes (gyakran brutális) rendőri intézkedésre került sor.
Nem hisszük (nem akarjuk elhinni), hogy a jogállamiság felé vezető úton még ilyen messzire lennénk a céltól.
Budapest, 1989. május 18.
Friss hozzászólások
6 év 15 hét
8 év 40 hét
8 év 44 hét
8 év 44 hét
8 év 45 hét
8 év 46 hét
8 év 46 hét
8 év 48 hét
8 év 48 hét
8 év 49 hét