A konferencia résztvevői:
Josef Jarab, a CEU rektora
Eckhard Jaedtke, az Európai Bizottság magyarországi delegációjának tanácsosa
Demszky Gábor, Budapest főpolgármestere
Pröhle Gergely, a NKÖM államtitkára
Staffan Carlsson, Svédország nagykövete
Michael Carlier, Belgium nagykövete
Tanja Jaaskelainen , Finnország kulturális attaséja
Christa Wenzl, Ausztria kulturális attaséja
Agnesa Fojtikova, a Cseh Köztársaság kultúrattaséja
Frans van der Wel, Hollandia kulturális attaséja
Barbara Wiechno, a Lengyel Kultúrintézet igazgatója
Wolfgang Meissner, a Goethe Intézet igazgatója
Marschall Miklós, közgazdász.
A nemzeti kultúra értéke és ára az Európai Unióban – ezzel a címmel rendezett konferenciát ez év tavaszán a Beszélő szerkesztősége és a Friedrich Naumann Alapítvány. A konferencián az EU-tagországok és a felvételre váró államok Magyarországon akkreditált kulturális attaséi, tanácsosai és szakértői mondták el országuk tapasztalatait két tárgykörben.
Az egyik problémakör: Milyen hatást gyakorol Európa egységesülése a nemzeti kultúrákra? Hogyan őrizhető meg az egyes nemzetek kulturális identitása? Melyek ennek módjai és korlátai? Létezik-e, egyáltalán létrejöhet-e az ún. európai identitás? E problémakörről Eckhard Jaedtke, az Európai Bizottság magyarországi delegációjának tanácsosa tartott vitaindító előadását, akivel a Beszélő nemrégiben (1999. februári számában, a Külügyminisztérium által támogatott Euróra rovatban) közölt terjedelmes interjút. Eckhard Jaedtke volt az, aki legelőször felvetette téli beszélgetésünk során, érdemes lenne vitát rendezni a kultúra szimbolikus értékéről és tényleges áráról a magyar értelmiség és az európai országok Magyarországon tartózkodó képviselői között. Kezdeményezéséért ezúton is köszönetet mondunk.
A konferencián megvitatott másik problémakör: Hogyan teremthetők meg a kultúra finanszírozásának állami és magánforrásai az EU-tagállamokban és a csatlakozásra váró országokban? Melyek a kulturális politika aktuális és stratégiai feladatai? Hol vannak az állami szerepvállalás határai a kultúra terén? A vitaindító előadást, amelynek rövidített változatát alább olvashatják, Pröhle Gergely, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának államtitkára tartotta. A vitát Wessely Anna szociológus-művészettörténész, az ELTE tanára vezette, és a kultúramenedzselés egyik legismertebb hazai szakértője, Marschall Miklós összefoglalója zárta. A két téma kapcsán elhangzott hozzászólásokat szerkesztett, rövidített formában közöljük, a címek a szerkesztőségtől származnak.
Köszönetet mondunk a Közép-európai Egyetem vezetőinek és munkatársainak a konferencia megrendezéséhez nyújtott segítségért, az LP Invest Kft. vezetőjének, Duda Ernőnek, aki a konferenciát követő fogadáson vendégül látta a résztvevőket. A konferencia megrendezéséhez hozzájárult a Holland Nagykövetség KAP programja is. Külön köszönet illeti a szervezésben közreműködő és a mostani összeállítás nyomtatásban való megjelenését lehetővé tevő Friedrich Naumann Alapítványt és munkatársait, köztük Tormássy Zsuzsanna programvezetőt.
Friss hozzászólások
6 év 18 hét
8 év 44 hét
8 év 47 hét
8 év 47 hét
8 év 49 hét
8 év 49 hét
8 év 49 hét
8 év 51 hét
9 év 2 nap
9 év 4 nap