szept. 16. Az MDF Országos Választmánya két tartózkodás mellett elfogadta Dávid Ibolya beszámolóját a Fidesszel kötött választási szövetségről, amely az elnök asszony szerint „alkalmas arra, hogy a két párt önálló értékrendjét, stílusát és programját összehangolva erősítse a polgári oldalt”.
szept. 17. A New York-i események kapcsán hozott fokozott biztonsági intézkedések – erre a célra 20 milliárd forintot különített el a kormány – meghatározatlan idejű fenntartásáról döntött a nemzetbiztonsági kabinet, jóllehet a titkosszolgálatok továbbra sem találtak semmi nyomot, amely arra utalna, hogy a terrorcselekménynek lennének magyarországi vonatkozásai.
Doszpot Péter, a BRFK életvédelmi osztályának vezetője bejelentette: a rendőrség szakmai válsága ellen rendőrként már nem tudott elég hatékonyan fellépni, ezért leszerelését kérte, hogy a jövő évi választásokon az MSZP színeiben képviselőnek jelöltethesse magát.
Bejelentették: az Ügyészségi Nyomozó Hivatal fogja vizsgálni ifj. Hegedűs Lóránt MIÉP-alelnök ügyét, aki ellen két magánszemély tett feljelentést a párt egyik kerületi lapjában megjelent, a zsidók kirekesztésére felszólító cikke miatt. A lap felelős szerkesztőjét is gyanúsítottként hallgatták ki az izgatási ügyben. Néhány nappal később a református egyház is közleményben határolódik el a „kirekesztőnek és igeellenesnek” nevezett írástól, amelyért a képviselőnek valószínűleg egy egyházi bíróság előtt is felelnie kell.
szept. 18. 43 településnek 35 millió forint címzett támogatást ítélt oda a kormány, főként a szennyvízelvezetés és a hulladék-elhelyezés problémáinak megoldására. Döntöttek arról is, hogy a Malévot még az idén 9,2 milliárd forinttal segítik az ÁVP Rt.-n keresztül.
szept. 19. Rendkívüli ülésen kizárta az FKGP frakciója soraiból Gyimóthy Gézát, Torgyánné Cseh Máriát, Pallag Lászlót, Atyánszky Györgyöt, Zsikla Lászlót és Czoma Kálmánt. Ugyanakkor felvételekről is döntöttek: újra a frakció tagjának tekintheti magát Cseh Sándor, a Kisgazda Szövetség elnöke, illetve Csúcs László. Gyimóthyt parlamenti alelnöki posztjáról is visszahívták, utódjául pedig Bánk Attilát jelölték. Lapzártánkig a kormányoldalnak nem sikerült a jelölés elfogadásához szükséges parlamenti többséget biztosítania.
Az SZDSZ a legfőbb ügyészhez fordul, miután a rendőrség megszüntette a Schlecht Csaba ellen több száz milliós köztartozásokat felhalmozó cégek fiktív személyeknek történt eladása kapcsán indult nyomozást. Azóta az ügyészség a rendőrség megszüntető határozatát helybenhagyta. Az érintett Fidesz-közeli viszont a Kuncze Gábort és Eörsi Mátyást jelentette fel a „hamis vád” miatt.
DNS-vizsgálat segítségével azonosították az 1991 decemberében egy orosz zsidó kivándorlókat szállító busz ellen Budapesten elkövetett robbantás tettesét, akit két évvel ezelőtt Németországban megöltek.
szept. 22. Még az idén 8-10 ezer forinttal emelik 50 ezer ápolónő – a három műszakban ágy mellett, kivonuló mentőegységekben vagy műtősasszisztensként dolgozók egy részének – fizetését az Egészségügyi Minisztérium tervei szerint. Az EDDSZ sérelmezte, hogy nem az alapbér, hanem a kiegészítő pótlék emelkedik, és az sem mindenkinél.
szept. 24. Az Országgyűlés – öt párt támogatása, illetve a MIÉP nem szavazatai mellett – hozzájárult ahhoz, hogy az amerikai légierő gépei használhassanak magyar repülőtereket. Néhány nappal később a NATO minden gépe előtt megnyitották hazánk légterét.
szept. 25. Sikertelennek bizonyult a Berki Ádám adatvédelmi biztossá választására tett kísérlet. A kormánypárt az ellenzéket obstrukcióval vádolja, míg utóbbi szerint az eset egyszerűen csak azt bizonyítja, hogy elolvadt a kormánypártok parlamenti többsége.
szept. 26. Orbán Viktor látogatást tett a készenléti rendőrségnél, majd kijelentette: a független szakértők szerint a kontinens legjobbjai közé tartozó terrorelhárító szolgálat két percen belül mozgósítható szükség esetén.
Pálinkás József oktatási miniszter bejelentése szerint októberben már 20%-kal megemelt fizetést kapnak a pedagógusok, akiknek jövedelme a tárca tervei szerint öt év múlva eléri majd a nemzetgazdasági átlag 125%-át.
Felvételét kérte a Fidesz parlamenti frakciójába Kiszely Katalin és Molnár Róbert, akiket még januárban zártak ki a kisgazdák képviselőcsoportjából.
szept 28. Hatszázalékos hitelkamat és 30 milliósra emelt kisvállalkozói beruházási adókedvezmény bevezetését javasolta a kormánynak a gazdaság élénkítésére az a gazdasági csúcsértekezlet, amelyen a kormány illetékesei mellett többek közt az MNB, a KSH, az MFB, a MEHIB és az OTP vezetője is részt vett.
Alkotmánybírósághoz fordul a Fidesz budapesti választmánya, mert szerintük az adókból befolyt mintegy 100 millió forintot igazságtalanul osztotta el a közgyűlés a főváros és a kerületek között.
szept. 29. Nyolc baloldali szervezet egyesüléséből megalakult az Új Baloldal választási szövetség. Elnöknek Schiller Lászlót, míg az országos tanács vezetőjének Schmuck Andort választották.
Göncz Árpád megnyitotta a Kossuth téren az SZDSZ által Kossuth Lajos születésének jövőre esedékes 200. évfordulója alkalmából szervezett, egy éven át tartó eseménysort. Kossuth leszármazottai tiltakoznak, mert a pár nem egyeztetett velük.
szept. 30. 400 házat vehettek birtokukba a beregi árvízkárosultak. Bár az építkezések rohammunkában zajlanak, Helmeczy László, az újjáépítési bizottság vezetője valószínűtlennek tartja, hogy tartani tudják a kormány által beharangozott október végi határidőt.
okt. 1. Az elmaradt adóreform pótlására és a gazdasági növekedés fenntartására adócsökkentést javasolt az Országgyűlésnek az MSZP. A Fidesz szerint a jelenlegi bizonytalan világgazdasági körülmények között nincs helye az adótörvények módosításának.
Ismeretlenek betörtek a Nemzetbiztonsági Hivatal honlapjára, ahol „Pistikéék” aláírással az Egyesült Államokat és hazánkat bíráló üzeneteket helyeztek el.
okt. 2. 1,5%-kal emelkednek a nyugdíjak novembertől januárig visszamenőleg. A kormány arról is döntött, hogy visszaállítják a fogmegtartó kezelések ingyenességét.
Jogerősen pert vesztett Orbán Péter országos főkapitány Tasnádi Péterrel szemben. A főrendőr egy nyilatkozatában azzal vádolta Tasnádit, hogy 30 millió forintot ajánlott fel rendőri vezetőknek szabadon bocsátása fejében.
Bekérette az Országimázs Központ és a Happy End Kft. között létrejött milliárdos szerződéseket Polt Péter legfőbb ügyész.
okt. 3. Torgyán József bejelentette: Orbán Viktor büntetlenséget ígért fiának, a kazettaügybe belekeveredett Torgyán Attilának. A kisgazda elnök szerint Pintér Sándor belügyminiszter bizalmasan már közölte vele: a rendőrségnek még arra sem lett volna jogalapja, hogy tanúként kihallgassa gyermekét. A kormányszóvivő az állításokat a leghatározottabban visszautasította.
Kommandósok bevetésével elfogták Leonyid Sztecurát. A maffiafőnököt több más bűncselekmény mellett a robbantásos alvilági leszámolásokkal is kapcsolatba hozzák.
okt. 4. MIÉP-ellenes koalíció létrehozását javasolja az MSZP-nek és az SZDSZ-nek a Munkáspárt, ugyanis szerintük csak így kerülhető el, hogy a nemzeti radikális párt a következő ciklusban kormányzati tényező legyen.
okt. 5. Az Országos Munkaügyi Tanács ülésén a kormány, a munkáltatók és a munkavállalók képviselői megegyeztek abban, hogy jövőre 50 ezer forintra emelkedjen a minimálbér összege.
Batthyány–Strattmann életműdíjjal jutalmazta öccsét, Mikola Bálint magángyógyszerészt az egészségügyi miniszter, aki a szokásokkal ellentétben nem egyeztetett előre a jelölt személyéről a szakmai kamarával.
okt. 6. Az MSZP fővárosi küldöttgyűlésének döntése értelmében Kovács László vezeti jövőre a párt budapesti választási listáját. Őt Lendvai Ildikó, illetve Vitányi Iván követi majd.
okt. 8. Parlamenti vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezi az SZDSZ annak kiderítésére, hogyan vehetett meg Riegler Zoltán fideszes képviselő 3 millió forintos kezdőtőkével alapított cége egy egymilliárdos építőipari holdingot. A képviselő szerint a válasz egyszerű: bankhitelből, halasztott fizetéssel.
Letartóztatták Nógrádi Ádámot, a parlamenti olajbizottság koronatanújának öccsét apjuk meggyilkolásának vádjával. Ugyanakkor az ügyész indítványára szabadlábra helyezték a Kisbandi néven elhíresült Lakatos Andrást, az alvilág állítólagos bankárát, noha a bíróság nem jogerősen két év nyolc hónap börtönbüntetésre ítélte.
okt. 9. A bíróság bejegyezte a Lányi Zsolt nevével fémjelzett Magyar Kisgazda és Polgári Pártot.
Az orvosi kamara képviselő-testületi ülésén bejelentették: ragaszkodnak ahhoz, hogy Mikola István vonja vissza a kórházak privatizációjával kapcsolatban beterjesztett törvényjavaslatot, ugyanis attól félnek, hogy sokan kiszorulnak majd a privatizált intézetekből. A tervezetet a parlament egészségügyi bizottsága – egy fideszes és egy MIÉP-es képviselő tartózkodása mellett – szintén általános vitára alkalmatlannak találta.
okt. 10. Széchenyi plusz néven új, 200 milliárd forintos gazdaságélénkítő csomagot fogadott el a kormány. Az összeg 60-70%-át fejlesztésekre és beruházásokra, míg a fennmaradó részt garanciavállalás formájában tervezik felhasználni.
okt. 11. Török Gusztáv Adolf, Kalocsa SZDSZ-es polgármestere azt kérte az illetékesektől: tájékoztassák Pintér Sándor belügyminisztert arról, hogy a helyiek ellenkezése, illetve a paksi atomerőmű közelsége miatt nem lenne szerencsés afgán menekültek számára menekültszállást megnyitni a városban. A Belügyminisztérium képviselője egy nappal később közölte a helyiekkel: nem vonják vissza a tervet.
okt. 13. A tassi temetőben végleges helyükre kerültek a háborús bűnökért elítélt, és a váci fegyházban elhunyt Hóman Bálint egykori kultuszminiszter földi maradványai. A temetésen részt vett a kormány három minisztere és a Magyar Tudományos Akadémia elnöke is.
Friss hozzászólások
6 év 15 hét
8 év 40 hét
8 év 44 hét
8 év 44 hét
8 év 45 hét
8 év 46 hét
8 év 46 hét
8 év 48 hét
8 év 49 hét
8 év 49 hét