Nyomtatóbarát változat
Végleg elmérgesedett a fővárosi és kerületi önkormányzatok közti viszony, hiszen amennyire tudni lehet, Demszky Gábor főpolgármester a miniszterelnökhöz, a kerületek pedig a nyilvánossághoz fordultak segítségért a felek közti ellentétek feloldásáért.
A szabad demokrata testvérháború közvetlen kiváltója nem valamilyen belső pártviszály, ahogy azt sokan remélték, hanem maga a kormány, pontosabban a költségvetés, amely talán nem véletlenül, lehetetlen helyzetbe igyekezett hozni az önkormányzatokat. A működést veszélyeztető tetemes költségvetési hiány különösen felnagyította a főváros és kerületei közti anyagi természetű nézeteltéréseket. A korábbi, hatáskörrel és tulajdonjoggal kapcsolatos vita mellett a legutóbbi időben ellentét támadt a felek között az adóbevételek hovatartozása kérdésében is. A kerületek saját helyi érdekeiket, elsősorban anyagi önállóságukat védik, Demszky Gábor viszont a város egészét félti jogosan, a világszerte példátlannak mondható széttagolódástól.
A csapda, amely a költségvetéssel csapódott a fővárosra, régóta nyitva állt. Az, hogy ebbe a csapdába a főváros belesétált, nemcsak az önkormányzatok felelőssége, hanem többek együttes hibája. Elsősorban természetesen azok a kerületek vétettek nagyot, amelyek már a kezdetektől fogva túlzott ambíciókkal láttak neki az egységes város szétdarabolásának. Azok a kerületek, ahol a polgármesterek választóik érdekeire hivatkozva régóta maguknak követeltek vagyont és hatáskört egyaránt.
Persze nem lehet minden felelősséget a kerületekre hárítani, hiszen ők, más utasítás nem lévén, nem tettek mást, mint komolyan próbálták venni a törvény betűjét. A tavaly nyáron készült önkormányzati törvény ugyanis Budapesten kétszintű önkormányzatot fogalmazott meg, azonos jogokat adva a fővárosnak és a kerületeknek. Az eredendő bűnt, a lehetőség megteremtését, a parlamenti képviselők követték el, amikor nem ismerték fel a kétszintű önkormányzat csapdáját. Felelősség terheli az SZDSZ parlamenti frakcióját, amikor az önkormányzati törvény támogatásakor nem gondolta végig a speciális helyzetű főváros közigazgatási sajátosságait.
Még tavaly nyáron, a helyhatósági választási kampány előkészületei során sem lett volna késő kidolgozni egy átfogó önkormányzati koncepciót a fővárosra. Sajnos ennek szükségességét az ügyvivői testület nem ismerte fel, és a programkészítést más önkormányzati kérdésekkel együtt „ellazsálta”. Hibát követett el az SZDSZ politikai vezetése akkor is, amikor látva a kerületek és a főváros közt kibontakozó hatásköri vitát, nem keresett szakmai és politikai megoldást az áldatlan helyzetre. Annak ellenére, hogy mindenki számára nyilvánvaló volt, hogy egy jól működő ellenzéki önkormányzat alternatívát kínál a választóknak a kormányzati tehetetlenséggel szemben.
A jelen helyzetben Demszky Gábor és az SZDSZ parlamenti frakciója könnyen nevetségessé válhat a fővárosi törvény parlamenti vitájában, ahol Koppány vezér és vazallusai a kormánykoalíció bajnokaiként akarják megvédeni vélt érdekeiket. Egy ilyen nyílt vita azon túl, hogy beláthatatlan károkat okoz az SZDSZ egészének, arra is felhívja a figyelmet, hogy a szabad demokrata káderanyag nem jobb a miniszterelnök rokonságánál.
Ha valamikor, hát most határozott hangon meg kellett volna szólalni az SZDSZ szakértőinek, megoldást kínálva a kialakult válsághelyzetre. Ehelyett a párt politikai vezetése próbál jószolgálati missziót vállalni, amely a botrány elsimítására alkalmas, de a válságot nem oldja meg. Az SZDSZ fővárosi önkormányzati programja továbbra is várat magára. Egy a kampány során tett erőtlen próbálkozástól eltekintve továbbra sincs fővárosi program, mint ahogyan néhány részprogramon kívül nem készült általános önkormányzati koncepció sem.
Mindezek után joggal merül fel a kérdés: ennyire futotta a szakértők tehetségéből?
Megkérdezte valaki a szakértőket? VANNAK EGYÁLTALÁN SZAKÉRTŐK? Nos, ha vannak, akkor mielőbb jelenjenek meg a színen, ha nincsenek, akkor gyorsan hajtsunk fel néhányat, különben Tamás Gáspár Miklós tavaly tavaszi híres-hírhedt mucsai jóslata könnyen valóra válhat az önkormányzatokban (is).
Kollár György
önkormányzati képviselő (II. ker.)
Friss hozzászólások
6 év 8 hét
8 év 33 hét
8 év 37 hét
8 év 37 hét
8 év 39 hét
8 év 39 hét
8 év 39 hét
8 év 41 hét
8 év 42 hét
8 év 42 hét