Beszélő: Szombaton, a programnyilatkozat vitájában hosszan beszéltél – Bibót idézve – a politika, a politikusok etikájáról. Miért így építetted fel a beszédedet, van-e ennek politikai oka?
– Én a beszédemben három dolgot hangsúlyoztam azzal kapcsolatban, hogy mit várok a Fidesztől, hogy egy olyan pártnak, amely tiszta lappal indult, milyen szerepet kellene betöltenie a magyar politikában.
Először a Fidesz nyitottságáról beszéltem. Orbán Viktor az előző kongresszuson elhangzott szavait idézve hangsúlyoztam, hogy egy olyan liberális középpártnak kell lennünk, amely a modern liberális alapelvekből kiinduló gondolkodás- és magatartásformákat magába tudja gyűjteni. Nem szabad a Fidesznek olyan módon szegényedni, hogy bizonyos irányzatokat hagy háttérbe szorulni, elhalványulni.
A második, amiről szóltam, a belső demokrácia minősége. Szerintem ebben is pozitív szerepet kell vinnünk: hatékonyan kell működnünk; de ezt és a szükséges pártfegyelmet nem szabad a pártkatonásdival összetéveszteni. Az elnöki rendszer kétségtelenül meglévő központosító hatása miatt ellensúlyokat kell beépíteni a szervezet működésébe, és a vezető testületeknek reprezentálniuk kell a Fidesz sokszínűségét. Ennek érdekében is érveltünk többen a 8 + 3 tagú elnökség mellett.
A harmadik, amit érintettem, a politikai hitelességgel függ össze. Szeretném, ha a Fidesz a szakszerűségen, a higgadt, tárgyszerű politizáláson kívül hitelességével is jó hatással lenne a közéletre. A működésünkkel tudjuk megcáfolni azt a Bibó idején és most is közkeletű nézetet, miszerint a politikus nem ember, hanem speciális lény, akit nem kötnek az erkölcs alapvető szabályai. Én úgy gondolom, hogy kötik ezek a szabályok, és a Fidesz fontos alapértéke a hiteles politizálás.
Beszélő: Hogyan alakult ki a frakció ajánló névsora az elnökségi tagokra? Az a véleményed, hogy jó volna, ha az elnökségben megfelelőképpen képviselve lenne minden irányzat, azt jelenti, nem tartod minden szempontból optimálisnak ezt a listát?
– A frakció által ajánlott 5 személyre Orbán Viktor tett javaslatot. Miután sokan érveltünk amellett, hogy az elnökségi tagságért szabad versengés folyjon, Hegedűs István, Tirts Tamás és én úgy döntöttünk, hogy a jelöltséget mi is vállaljuk. Én örülök annak, hogy verseny volt a vezetőségi helyekért, és a jelöltek eltérő véleményeket is megfogalmaztak beszédeikben. Bízom benne, hogy mindannyian együtt tudunk majd működni a Fidesz elnökségében. Meggyőződésem, hogy a közösen vallott alapértékek ezt lehetővé teszik.
Beszélő: Arról van-e szó, hogy szűkebb elnökség esetén nem jelentek volna meg, vagy csak nem arányosan képviseltették magukat a Fideszben lévő áramlatok?
– Szűkebb vezetőség esetén kevésbé lett volna lehetőség arra, hogy a lehető legtöbb szempontot mérlegelő döntések szülessenek a Fidesz elnökségében.
Friss hozzászólások
6 év 15 hét
8 év 40 hét
8 év 44 hét
8 év 44 hét
8 év 45 hét
8 év 46 hét
8 év 46 hét
8 év 48 hét
8 év 48 hét
8 év 49 hét