Nyomtatóbarát változat
Beszélő: Valóban lezárult a vizsgálat?
– Pozsgay Imre nyilatkozata bennünket is meglepett. Hiszen mindeddig nem kaptunk az MSZP-től olyan vagyonnyilatkozatot, amely a párt valóságos, véglegesnek tekinthető anyagi helyzetét tükrözi. Két ízben küldtek vagyonmérleget: egyszer azt, amelyik az MSZMP-ből MSZP-vé alakulás előtti, szeptember 30-i állapotnak felel meg, másodszor pedig március végén, az 1989-es zárómérleget. Közben folyik a vagyonátadás, holott ennek – ahogy a 1139/1989./X. 29./MT. számú határozat, az I. MSZP-kongresszus állásfoglalását tudomásul véve rögzíti – a múlt év végéig meg kellett volna történnie. Így nincs a kezünkben értékelhető, vizsgálható vagyonnyilatkozat.
Beszélő: Hogyan értesülnek az MSZP vagyonának változásairól?
– Ugyanúgy, mint bárki más: az újságokból. Ezenkívül kaptunk Nyers Rezsőtől egy levelet, március 28-i keltezéssel: „Jelezzük – írja –, hogy a vagyon átvétele teljes körűen még ma sem fejeződött be, az ehhez kapcsolódó végelszámolási munkák több helyen még folyamatban vannak.” Ekkor úgy válaszoltunk (április 9-én), hogy megértjük nehézségeiket, de a megküldött mérlegüket (vagyis az említett év végi mérleget) közbenső vagyoni állapotot rögzítő dokumentumnak tekintjük, és a párttörvény alapján az év második felében fogjuk vizsgálni az MSZP gazdálkodásának törvényességét. Az Országgyűlés március 12-én olyan határozatot hozott, hogy március 31-ig a leltározás és a bizonylatok teljes körű ellenőrzésére alkalmas mérleget nyújtsanak be. Ez nem történt meg.
Beszélő: Válaszolt-e erre Nyers Rezső?
– Nem. Csak most értesített bennünket Pozsgay úr, a sajtótájékoztatójában. Levelet írtunk ekkor Horn Gyula pártelnöknek, leszögezve: az Állami Számvevőszék nem tekinti lezártnak az MSZP vagyonelszámoltatási ügyét.
Beszélő: Azonosítható-e a vagyonmérleg vizsgálata a vagyonelszámoltatással?
– Ez a másik probléma. A népszavazás „vagyonelszámoltatásra” kötelez, de nincs tisztázva, hogy ez mit jelent. Ezért kell – Pozsgay állításával ellentétben – parlamenti bizottságot létrehozni: ez határozza meg, hogy a Számvevőszék milyen szempontból és hány évre visszamenőleg vizsgálja az MSZP és jogelődje működését. Egy ilyen korrekt, bizottsági keretek között folyó vizsgálat – úgy gondolom – az MSZP-nek is jót tenne. De a vagyonmérleg bemutatása más dolog, ezzel az MSZP – ha majd valóban benyújtja – „csak” a párttörvény előírásainak tesz eleget.
Friss hozzászólások
6 év 18 hét
8 év 43 hét
8 év 47 hét
8 év 47 hét
8 év 48 hét
8 év 49 hét
8 év 49 hét
8 év 51 hét
8 év 51 hét
8 év 52 hét