Nyomtatóbarát változat
Gyorsan múlik a világi dicsőség. A tér első névadójára – ma a csabaiak közül már szinte senki sem emlékszik. Dr. Domokos József bíró volt, majd a Kádár-rendszerben a Rákosi-korszak üldözötteinek rehabilitása fűződik nevéhez. Talán olyanokat is rehabilitált, akiket korábban ő ítélt el bíróként.
1991-ben a békéscsabai közgyűlés több utca és tér nevét megváltoztatta. Köztük a dr. Domokos József térét is, amelyik egyébként az MDF-székháznak is otthont ad. Az immár Nagy Imre tér kellemes találka- és beszélgetőhely. Egyszer – múlt év október 23-án „hírhedtté” is vált, amikor a városi ünnepi megemlékezés során valaki – vagy valakik – tojást dobtak a szónok Pető Iván, az SZDSZ elnöke felé. Az MDF székházából kivonuló 8-10 fős „csapat” nemzetiszínű zászlót lengetve erőtlen hujjogással próbálta megzavarni a többség mementóját.
Idén június 14-én felállították és felavatták a névadó bronz mellszobrát. Nagy Imrének ez az első köztéri szobra Magyarországon. Az 1956-os forradalom mártírhalált halt miniszterelnökének mellszobrát Borbás Tibor Munkácsy-díjas szobrászművész készítette, a költségeket a Soros-alapítvány, a Képző- és Iparművészeti Lektorátus, valamint nagyobbrészt a város önkormányzata állta.
Nagy Imre szobra Békéscsabán akár a megbékélés és az összefogás jelképe is lehet, hiszen a szoborállítást a közgyűlés minden pártállású tagja egyhangúlag megszavazta.
Nagy Imre szobra ott áll tehát Békéscsaba központjában a róla elnevezett téren, de vajon mit mond az arra járóknak öt évvel az ünnepélyes temetés után, ami Nagy Erzsébet szerint új időszámítás kezdete volt Magyarországon? A szobornál szombaton délelőtt az egyik padon három magyarbánhegyesi fiatal üldögél. Egyikük ács, a másik kettő villanyszerelő. Mint mondták, a mezőhegyesi szakmunkásképző intézetben, ahol tanultak, szó sem esett Nagy Imréről.
Egy másik padon békési fiatalok – szobafestők és szobafestő-tanulók. Ők a megyeszékhely iskolájába jártak, ahol a történelem az „erős” tantárgyak közé tartozik. Így Nagy Imrével kapcsolatban leszögezték: szükség van ilyen emberek szobrára, mert így megfoghatóbbak.
A beszélgetés közben két férfi és egy nő veszi tüzetesen szemügyre Nagy Imre portréját. A fiatal házaspár Szlovákiából, Komáromból érkezett vendégségbe. Vendéglátójuk, az ősz hajú nyugdíjas szabó, mint új csabai nevezetességet mutatta meg a Nagy Imre-szobrot. „Nagy Imre megérdemelte ezt a szobrot, sőt egy egész alakos is kijárt volna neki” – mondta. „Kossuth nem rohant bele a mártíromságba, mint Nagy Imre, aki pedig egy tollvonással megmenthette volna az életét. De nem adta fel elveit, inkább a mártíromságot választotta.” Hasonlóan fogalmazott Pap János polgármester is, aki szerint a szobrászművész Nagy Imre konokságát próbálta megjeleníteni, amivel a sorsát vállalta. „Nagy Imre szobrának ötlete tőlem származik. Bevallom, akkor még nem tudtam, hogy sehol máshol nem állítottak köztéri szobrot a mártír miniszterelnöknek. A közgyűlésen nem kerültek elő pejoratív felhangok. Mindenki azt tisztelte benne, hogy egy ügyért: Magyarország szabadságáért, függetlenségéért, a demokráciáért az életét áldozta.” Mazán Mátyás történész, egykori városi tanácselnök szerint Nagy Imre esztétikailag különb szobrot érdemelt volna. Ám ennek ellenére nagyon szép dolog, hogy Békéscsabán – abban a városban, amely szoborsétányáról is híres – került elsőként felállításra Nagy Imre mellszobra. Az az ember, aki a rendszerváltáskor lobogóként szerepelt, ám az MDF vezette koalíciós kormány rendkívül hamar elejtette ezt a lobogót.
Friss hozzászólások
6 év 16 hét
8 év 42 hét
8 év 45 hét
8 év 45 hét
8 év 47 hét
8 év 47 hét
8 év 47 hét
8 év 49 hét
8 év 50 hét
8 év 50 hét