Az év elején élénk visszhangot váltott ki, hogy miközben időszűke miatt rendkívüli fontosságú törvényjavaslatok parkoltak várólistán, a kormány benyújtott egy igen vaskos, és érezhetően nagy beleéléssel kimunkált törvényjavaslatot az új állami kitüntetésekről és az adományozás rendjéről. Nemcsak az elképzelések kidolgozásában megmutatkozó és máskor olyannyira hiányzó műgond, nemcsak a javasolt kitüntetések (Corvin-lánc, Szent István-rend stb.) avíttas-rendies, arisztokratikus jellege keltett feltűnést, hanem az a sietség is, amellyel a kormány bokros teendői közepette elkészítette és benyújtotta a javaslatot. A bírálatok hatására a kormány az első változatot visszavonta, most azonban már nem várhatott tovább, hiszen a Magyar Köztársaság ősrégi-vadonatúj nemzeti ünnepén, augusztus 20-án illetlen lenne nem osztani kitüntetéseket. Ezért benyújtotta és a nyári szünet előtti utolsó parlamenti hét anyagtorlódással küszködő napirendjére vetette az új, lényegesen visszafogottabb változatot. A Fidesz nem volt rest, és a törvény szelleméhez méltó terjedelmes módosító csomagot nyújtott be. Az alábbiakban ezekből mutatunk be néhányat.
1. A törvényjavaslat az alábbi preambulummal egészül ki:
„Az Országgyűlés a többpártrendszert, a parlamenti demokráciát és a szociális piacgazdaságot megvalósító békés politikai átmenet elősegítése érdekében a következő törvényt alkotja:”
INDOKOLÁS:
Szokás szerint az Országgyűlés a legfontosabb törvényeket preambulummal látja el.
8. A 6. § (2) az alábbiak szerint módosul:
(2) E törvény hatályba lépését követően állami ünnepek alkalmával kötelezően viselendő a Munkás-Paraszt Hatalomért érdemérem, valamint az 1956 után adományozott Szabadság-érdemrend.
INDOKOLÁS:
Álláspontunk szerint csak a nem viselhető, valamint a kötelezően viselendő kitüntetésekről kell a törvénynek rendelkeznie, a tilalom alá nem eső kitüntetések értelemszerűen minden korlátozás nélkül viselhetőek. A más kitüntetések betiltásáról rendelkező jogszabályokról való megemlékezés pedig e helyen felesleges. Ezzel szemben viszont méltánytalannak tartanánk, ha azok a személyek, akik a két említett kitüntetésben részesültek, meg lennének fosztva az ezzel járó társadalmi elismeréstől, sőt úgy gondoljuk, éppen ezen kitüntetések iránti „tiszteletből” kötelezővé kell tenni számukra.
14. Az 1. sz. melléklet 3. § (2) második mondata az alábbiak szerint módosul:
(2) …a jobb vállról a bal csípő felé húzódó 100 mm széles szalagon viselendő.
INDOKOLÁS:
Az eredeti megfogalmazás ellentétes a jogalkotásról szóló 1987. évi XI. törvénnyel, amely szerint
18. § (2) A jogszabályokat a magyar nyelv szabályainak megfelelően, világosan és közérthetően kell megszövegezni.
Nem lehet ugyanis valamit a „jobb vállról a bal csípő felé” viselni.
15. Az 1. sz. melléklet 3. § (2) harmadik mondata az alábbiak szerint módosul:
A polgári tagozat nagykeresztjének szalagján 90 mm széles, sötét smaragdzöld sávot jobbról-balról 2 mm széles fehér és 3 mm széles piros csík szegélyezi oly módon, hogy a szalag szélén a piros csík helyezkedik el. A katonai tagozat nagykeresztjének szalagján a 90 mm-es piros sávot jobbról-balról 2 mm széles fehér és 3 mm széles zöld csík szegélyezi oly módon, hogy a szalag szélén a zöld csík helyezkedik el.
INDOKOLÁS:
Egy ilyen, a rendszerváltás szempontjából alapvető fontosságú törvényjavaslat tárgyalásakor még sürgős tárgyalás esetén sem szabad szem elől téveszteni azt, hogy szándékaink szerint ezeket a kitüntetéseket hosszú időre alapítjuk. Ezért nem megengedhető, hogy a nagykereszt szalagján véletlenszerűen állapítsuk meg a méreteket. Ezért javasoljuk azt, hogy a kitüntetés utaljon a rendszerváltás évére, 1990-re – ezért a 90 mm-es sáv.
19. Az 1. számú melléklet 4 § (3) bekezdése az alábbiak szerint módosul:
(3) A Magyar Köztársasági Érdemkereszt egyenlő oldalú háromszögűre összehajtott 39 mm széles szalagon a bal mellre tűzve viselendő. A polgári tagozatának szalagján a 33 mm széles sötét smaragdzöld sávot jobbról-balról 1 mm széles fehér és 1,5 mm széles piros csík szegélyezi, oly módon, hogy a szalag szélén a piros csík helyezkedik el. (…) A katonai tagozat szalagján a 33 mm széles piros sávot jobbról-balról 1 mm széles fehér és 1,5 mm széles zöld csík szegélyezi oly módon, hogy a szalag szélén a zöld csík helyezkedik el. (…)
INDOKOLÁS:
A 34-es szám idegen a magyar nép lelkületétől.
21. Az 1. számú melléket 7. § (2) kezdete az alábbiak szerint módosul:
(2) Magyar állampolgárok számára…
INDOKOLÁS:
Még a legnagyobb érdemek sem indokolhatják azt, hogy egy magyar állampolgár évente kapjon mondjuk 15 nagykeresztet vagy 280 kiskeresztet.
Friss hozzászólások
6 év 15 hét
8 év 40 hét
8 év 44 hét
8 év 44 hét
8 év 45 hét
8 év 46 hét
8 év 46 hét
8 év 48 hét
8 év 48 hét
8 év 49 hét