Nyomtatóbarát változat
Cikkének a „Krisna-kultusz”-ról szóló részében Németh Géza a több ezer éves védikus Szentírások magyarázataiból közöl néhány szemelvényt. Ő Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Srila Prabhupada (a Krisna-tudat Nemzetközi Szervezetének alapítója) mondatai azonban szövegkörnyezetükkel együtt mást jelentenek, mint Németh Gézánál. Az alábbiakban újraközlünk két jellegzetes gondolatot: álló betű jelzi a cikkben közölt idézetet, dőlt betű azt, ami kimaradt belőle.
Magyarázat a Srimad Bhagavatam első kötet 15. fejezet 8. verséhez.
„A démonok rendkívüli természetfölötti erővel rendelkeznek, mellyel anyagi csodákra képesek, ám ennek ellenére mindig a társadalom zavaró elemei maradnak. A modern démonok azok a veszedelmes tudósok, akik anyagi csodákat találnak fel, hogy megzavarják a társadalmat. Példa erre a nukleáris fegyverek feltalálása, amely rémületet keltett az emberi társadalomban.”
1. ének 8. fejezet 47. vers.
„Aki lát, jól tudja, hogy az élőlény nem a test, s nem is az elme, hanem transzcendentális az élet anyagi felfogásához képest… Mindenkinek a dharmája* szerint kell végeznie a kötelességét. Egy ksatriyának** az a kötelessége, hogy harcoljon a jó ügyért, az ellenségre való tekintet nélkül. Kötelessége végzése közben az embert nem szabad, hogy megzavarja az anyagi test pusztulása, amely csupán az élőlény külső öltözéke.”
„Ez a mű (Srimad Bhagavatam) rendkívüli kincs. Nincs olyan ember – tartozzon bármelyik hithez, kövessen bármilyen filozófiát –, aki, ha nyitott elmével olvassa ezt a könyvet, közömbös maradna iránta: megindítja és mély benyomással lesz majd rá…” Dr. Garry Gelade, az Oxford Egyetem pszichológiaprofesszora.
„Ő Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada értékes munkát végez, s könyvei nagymértékben hozzájárulnak az emberiség megmentéséhez.” Sri Lal Bhadur Shastri, India volt miniszterelnöke.
„Swami Bhaktivedanta azt a hasznos figyelmeztetést hozta el Nyugatra, hogy a mi magasan aktivizált és egyoldalú kultúránk olyan krízissel került szembe, amely önmegsemmisítéssel végződhet, mert nélkülözi egy hiteles metafizikai tudat belső mélységét. E mélység nélkül erkölcsi és politikai kijelentéseink nem mások, mint megannyi szószaporítás.” Thomas Merton, teológus.
Weininger Gabriella
a magyarországi Krisna-hívők titkára
* A dharma az élőlény eredeti természete.
** A ksatriyák kifejezés nem „krisnás harcosok”-at jelöl, hanem India négy hagyományos társadalmi rétegének egyikét, a harcosokat, a királyokat és hivatalnokokat jelöli.
Friss hozzászólások
6 év 15 hét
8 év 40 hét
8 év 44 hét
8 év 44 hét
8 év 45 hét
8 év 46 hét
8 év 46 hét
8 év 48 hét
8 év 49 hét
8 év 49 hét