Nyomtatóbarát változat
A Fővárosi Tanácsnak és a Budapesti Rendőr-főkapitányságnak már tavaly októberben meggyűlt a baja az utcai könyvárusokkal, akik ahelyett, hogy szó nélkül tudomásul vették volna, hogy elzavarják őket az aluljárókból, polgári engedetlenségi mozgalomba kezdtek, s azt követelték, hogy a tanács az érintettek bevonásával szabályozza a közterület-foglalást. Erre nem került sor. A rendőrség és a közterület-felügyelőség a fennálló szabályozásra hivatkozva bírságolt és állított elő, az árusok nem fizettek és tovább árultak.
Az állóháborúnak a választási kampány vetett – mint utólag kiderült – átmenetileg véget, amikor is az árusok, akik több politikai párt programját és újságját is terjesztették, feliratokon közölték az intézkedni vágyó közegekkel, hogy a választási kampány akadályozása miatt feljelentést tesznek ellenük az Országos Választási Bizottságnál. Az érv hatott. Csak hát a kampánynak vége lett, s április 9-én, a szabad választások második fordulóját követő reggelen a rendőrség – logikailag nem kifogásolható módon – arra a következtetésre jutott, hogy itt az ideje a rendcsinálásnak, aminek nagy erővel neki is láttak.
Időközben azonban két dolog történt. Az egyik az, hogy a könyvárusok megtapasztalván az összefogásban rejlő erőt, szakmai egyesület felállításába kezdtek, s végképp meggyőződésükké vált, hogy közreműködésük nélkül nem lehet rendezni a konfliktust, s ezért el vannak arra szánva, hogy ráveszik a Fővárosi Tanácsot a tárgyalásos megoldásra. A másik az, hogy elbizonytalanodtak az intézkedő rendőrök és közterület-felügyelők, sokuk úgy véli, hogy a könyvárusok semmi rosszat nem csinálnak, sőt, s nincs igazán kedvük vegzálni őket. De nemcsak az árusok igazának belátása lohasztja rendcsinálási kedvüket, hanem a velük szimpatizáló sokaság, s az általuk meghívott sajtó jelenléte is.
A rendcsinálási hullám három nap alatt lefutott. Nem zárható ki, hogy a Rendőr-főkapitányság elfogadhatónak találta a Katalizátor Iroda vezetőjének, Modor Ádámnak azt a javaslatát, amelyet az Astoria aluljáróban adott elő a Metrórendőrség parancsnokának, hogy ti. a rendőrség kérje fel a Fővárosi Tanácsot, hogy a legrövidebb időn belül szabályozza a könyvárusok bevonásával a területfoglalás kérdését, a rendőrség pedig függessze fel addig az intézkedést az árusok ellen. „Most állítólag demokrácia lesz Magyarországon – mondta még Modor Ádám –, de pusztán attól, hogy van szabadon választott parlament, nem lesz demokrácia. Akkor lesz demokrácia, ha az ilyen helyi döntéseket a valóban érdekelt emberek bevonásával hozzák meg. Akkor lesznek ezek a döntések jók, akkor lesz konszenzus.”
Lapzártakor béke honol az aluljárókban, az ügy azonban még nem fejeződött be.
A Fővárosi Tanácson a sor.
Friss hozzászólások
6 év 15 hét
8 év 40 hét
8 év 44 hét
8 év 44 hét
8 év 46 hét
8 év 46 hét
8 év 46 hét
8 év 48 hét
8 év 49 hét
8 év 49 hét