Nyomtatóbarát változat
A Ligához csatlakozott Foka Független Hajós Szakszervezet októberben 42 órát sztrájkolt, hogy érvényt szerezzen bérköveteléseinek. A sztrájk látszólag eredménytelen maradt, de év végén a tulajdonos, mintegy 13. havi fizetésként, 19 000 forintot osztott a rosszul fizetett hajósoknak. Bár ilyen példa eddig nem fordult elő, tagadta a tulajdonos, hogy a jótétemény összefüggött volna az októberi sztrájkkal.
Elbocsátások
Ezután viszont nagyarányú hajóslétszám-elbocsátásokra került sor, mégpedig úgy, hogy lehetőséget adtak a dolgozóknak a munkaviszony megegyezéses megszüntetésére. Az elbocsátottak a törvényes végkielégítésen felül minden szolgálatban eltöltött év után 5000 forintot, gyermekenként további 40 000 forintot, a védett korúak 50 000 forintot vehettek fel. Ez összesen 32 milliójába került a jószívű cégnek. Másrészt viszont, mivel aki fölöslegessé vált, „önként” mondott föl, jogilag nem számított csoportosnak az elbocsátás, így nem is kellett bejelenteni 90 nappal előre a Munkaügyi Központnak. Ezenkívül a cég nem volt köteles egyeztetni a szakszervezettel, mivel a kilépő dolgozók egyénileg elfogadták a kedvező feltételeket.
A hajósszakszervezet a Liga segítségével nemzetközi tiltakozó akciót indított, leveleik nemcsak a magyar, hanem a svájci tulajdonoshoz is eljutottak. Egy svájci lap meg is írta a tulajdonosra nézve kellemetlen tényeket, ez azonban Magyarországon csak a tulajdonosig jutott el, az olvasókig nem. A Magyar Nemzet viszont közölt egy helyzetjelentést még a sztrájk előtt, válaszul a Foka elnök-vezérigazgatója beperelte a nyilatkozó szakszervezeti vezetőket a cég jó hírnevének rontása miatt. Tárgyalásuk most, április 15-én lesz – polgári bíróságon.
A hírnév kényes dolog. A szakszervezet szétküldött tiltakozó leveleinek hangütése oly érzékeny csapás volt, hogy az elnök-vezérigazgató az alábbi körlevelet adta ki: „Megtiltom, hogy a Részvénytársaság dolgozói a mai naptól a cég címén magáncélú levelezést folytassanak. …Erre tekintettel elrendelem, hogy az rt. vagy dolgozója nevére, a cég címére érkező valamennyi levelet az iktató felbontsa, s érkezést követően még aznap hiánytalanul részemre szignálás céljából bemutassa.”
Akik maradnak
Több mint ötven dolgozó vált meg a cégtől 1993 januárjától közös megegyezéssel, hála a kedvező feltételeknek. Tizenöten azonban nem voltak hajlandóak önként menni. Többen közülük aktív szerepet vittek a sztrájkban. Mivel szerepeltek az elbocsátandók listáján, menniük kellett, hiába váltak volna meg helyettük más munkások a cégtől. Nevükben a szakszervezet pert indított.
Az elbocsátottak közül a sztrájkbizottság két tagját és a hangadó munkásokat már a felmondási időre „felmentették” a munkavégzés alól, és nem fizették ki részükre a többi dolgozónak járó juttatásokat.
Akik maradnak, állítólag 30 százalék fizetésrendezést várhatnak. Ennek ellenére a leépítő akció, amely a cégnek körülbelül a felét érintette, nem találkozott a szervezett dolgozók támogatásával. Ők tervet vártak a menedzsmenttől a válság valódi megoldására.
Közben a cég, szembehelyezkedve a társasági törvény szellemével, megszüntette a dolgozói képviseletet a felügyelő-bizottságban. A dolgozók, azáltal, hogy nem vehetnek részt az ellenőrzésben, fontos tájékozódási forrással lettek szegényebbek.
Igyekeznek kijátszani a nem szervezett dolgozókat a szakszervezet ellen. Március végén meghirdetett a cég egy ingyenes nyugat-európai üdülést, egy körutazást Párizs, London és Barcelona érintésével. Ingyen, de csak nem szakszervezeti tagoknak. „Hiszen a szakszervezetek osztogathatnak beutalókat a saját tagjaiknak, miért járjanak rosszul a nem szervezett dolgozók?” – hirdette plakátján a cég.
Csakhogy másfél éve már munkavállalói jogon járnak a beutalók, és nem a szakszervezetek osztják el. Mi több, a Munka Törvénykönyve tiltja a szakszervezeti tagság miatti megkülönböztetést (27. §). A hajósszakszervezet a munkaügyi felügyelőséghez fordult, fölmutatva a jogellenes plakátot. Erre föl az elnök-vezérigazgató az áprilisi munkásgyűlésen, ahelyett, hogy mindenkit meghívott volna az európai körutazásra, mindenkitől megvonta a bőkezű ajánlatot. A szakszervezet a hibás, mondta. Néhányan előírásszerűen morogtak is a szakszervezeti vezetőkre. És ezért nem is kellett nyugat-európai körutazásra szórni a pénzt.
Friss hozzászólások
6 év 15 hét
8 év 40 hét
8 év 44 hét
8 év 44 hét
8 év 45 hét
8 év 46 hét
8 év 46 hét
8 év 48 hét
8 év 48 hét
8 év 49 hét