Nyomtatóbarát változat
Ha szemügyre vesszük a négy legjelentősebb pártra (MSZP, SZDSZ, MDF, FKgP) leadott listás szavazatok megoszlását a különböző megyékben és a ’94-es eredményeket összevetjük az 1990-esekkel, ismét tapasztaljuk a magyar lakosság választásainak azt a billenékenységét, amit a nagy politikai földindulásokból is kiolvashatunk. Főleg a győztes pártok, az MSZP és az MDF mutatkozik egyelőre instabilnak.
Az SZDSZ és az FKgP választói bázisa kiegyenlítettebbnek látszik. Az ábrákon szemmel is követhető, hogy a pártok 1990-es és ’94-es listás eredményei elég szeszélyesen szóródnak. Az MDF ’90-es kiugró eredménye Csongrádban például ’94-re szinte nyomtalanul eltűnt. Kisebb mértékben ugyanez a helyzet Veszprém megyével. ’94-re mind Veszprém, mind Csongrád belesimult környezetébe, s az MDF és az SZDSZ eredményei úgy közelítettek egymáshoz, ahogyan a legtöbb megyében. (2. és 3. ábra) Bár az erősorrendek első és utolsó pozíciói viszonylagos állandóságot mutatnak. A megye persze adminisztratív egység, és nem fejezi ki igazán az országon belüli gazdasági-szociológiai egységeket.
Jobb híján rendezzük a megyéket nagyobb regionális csoportokba, s nézzük meg, hogy ezeknek a régióknak a választópolgárai különböznek-e markánsan egymástól. Egy mutatószám segítségével két kategóriát képeztünk a pártválasztások ún. alsó és felső sávját. Alsó, illetve felső sávnak azt nevezzük, ha a megyében elért százalékos arány az adott párt listájának országos átlagától legalább 20%-kal eltér lefelé, illetve felfelé. A felső, illetve az alsó sáv közelében elhelyezkedő értékeket magasnak, illetve alacsonynak minősítjük.
Budapest az SZDSZ, az MDF és az MSZP szempontjából is különleges jelentőségű körzet, ’90-ben az SZDSZ-nek és az MSZP-nek is a felső sávjába tartozott, ’94-ben pedig az MDF felső sávjába került. De magas eredményt mutatott az MDF ’90-ben, s az SZDSZ, valamint az MSZP ’94-ben is.
Az SZDSZ stabil felső sávja a Nyugat-Dunántúl, vagyis Vas és Győr-Sopron megye. Magas tartományba kerül itt az MDF is, sőt mind Vas, mind Győr-Sopron az FKgP felső sávja 1994-ben. Alsó sávot képez Vas megye az MSZP szempontjából ’90-ben és ’94-ben is, s alacsonyak az eredményei Győr-Sopron megyében.
A Nyugat-Dunántúlnak politikai szempontból leginkább az északi régió az ellenpólusa. Borsod-Abaúj-Zemplén megye az MSZP felső sávjába került mind ’90-ben, mind ’94-ben, míg az SZDSZ-nek ’90-ben az alsó sávjába, ’94-ben pedig az alacsony értéktartományába tartozott. Ugyancsak ez a helyzet az MDF-nél is. ’94-ben BAZ-ban az MDF is alacsony eredményt ért el. Borsod-Abaúj-Zemplén az FKgP szempontjából is alsó sáv 1994-ben. Az északi régió többi megyéje, Heves és Nógrád már vegyesebb képet mutat. Nógrád az SZDSZ-nél alacsony, az MDF-nél ’90-ben alsó sáv, s alacsony Heves, valamint BAZ is.
Külön figyelmet érdemel Komárom megye, amely politikai szempontból mintha 1994-ben az északi régióhoz csatlakozott volna. 1990-ben Komárom megye az MSZP alsó sávját alkotta, míg 1994-ben áthelyezkedett az MDF alsó sávjába. Az SZDSZ-t választók aránya ’90-ben és ’94-ben is magas volt. A FKgP pozíciója igen gyenge az északi régióban. ’90-ben Komárom, Heves és Nógrád, ’94-ben pedig Borsod és Nógrád az alsó sávba tartozott.
Az alföldi régió (Csongrád, Bács-Kiskun, Szolnok és Békés) az FKgP erőssége. Békés, valamint Bács-Kiskun megye ’90-ben és ’94-ben is a felső sávhoz tartozott, az MSZP szempontjából pedig sűrűn szerepelnek az alsó tartományokban: ’90-ben Csongrád, Bács-Kiskun, Szolnok alsó sáv, ’94-ben Csongrád és Bács-Kiskun alacsony. Itt az SZDSZ helyzete sem túl rózsás, ’90-ben mind Csongrád, mind Szolnok az alsó sávját alkotta, ’94-ben pedig az egész régió a középmezőnyben helyezkedik el.
Minden regionális beosztásnak fittyet hány Somogy megye. Kisgazda szempontból hozzátartozik a Dél-Dunántúlhoz. Zalával együtt az FKgP felső sávja 1994-ben, ’90-ben Baranya is a felső sávba került. Baranya és Zala megbízható bázisa az MDF-nek és az SZDSZ-nek, viszont Somogy mind ’90-ben, mind ’94-ben e két párt alsó sávjának is a legaljára került, viszont az MSZP felső sávjának a legtetejére. Ráadásul e környezetéből kilógó megye a két választás során meglehetős stabilitást tanúsított. Hasonlóan választott ’90-ben, mint ’94-ben.
Az 1994-es választás első fordulója földrajzilag összecsiszolta az MDF és az SZDSZ eredményeit. Akár tetszik, akár nem, a szavazatok földrajzi megoszlása tekintetében e két párt igen sok hasonlóságot mutat, csakúgy, mint a választók iskolázottsága és foglalkozási összetétele szerint.
Friss hozzászólások
6 év 25 hét
8 év 50 hét
9 év 2 hét
9 év 2 hét
9 év 3 hét
9 év 4 hét
9 év 4 hét
9 év 6 hét
9 év 6 hét
9 év 7 hét