márc. 19. A Nemzeti Autópálya Rt. és a kivitelező Vegyépszer-Betonút konzorcium képviselői aláírták az M7-es autópálya Balatonra vezető sávjainak felújításáról szóló, mintegy 31 milliárd forint értékű megállapodást.
márc. 20. A kormány döntése értelmében a Felső-Tisza vidékén az árvízben megsérült önkormányzati vagy magántulajdonú épület, illetve út esetében „legalább 100 százalékos kártalanítás” jár, és az elpusztult alacsony színvonalú házak helyett korszerűeket kell építeni. A kabinet benyújtotta a parlamentnek a státustörvényről szóló törvényjavaslatot.
márc. 21. Orbán Viktor bejelentette: Torgyán pártelnök kérésére sem menti fel a „jól teljesítő” Boros Imrét.
Az ügyészség feljelentés-kiegészítést kért abban az eljárásban, amelyet Haraszti Miklós és Pető Iván kezdeményezett az MTV ellen, miután szerintük alapos a gyanú, hogy az intézmény egy év alatt 15 milliárd forintot „vert el”, s az összeg nagy részét indokolatlanul külső cégekhez juttatták.
márc. 22. Ezentúl kizárólag olyan „közérdekű kérdés” ügyében lehet parlamenti vizsgálóbizottságot felállítani, amely interpellációval, kérdéssel nem tisztázható – foglalt állást kormánypárti szavazatokkal az Országgyűlés ügyrendi bizottsága. A házszabály rendelkezése szerint egyébként „bármely kérdés” megvizsgálásra vizsgálóbizottság küldhető ki.
márc. 24. A Hősök terén, az országos szakszervezeti szövetségek nagygyűlésén a zuhogó eső ellenére is több tízezren követelték a munka törvénykönyve munkaidő-szervezésre vonatkozó módosításának visszavonását.
Az FKGP Vasszécsényben megtartott nagygyűléséről a budapesti Kútvölgyi úti kórházba szállították Torgyán Józsefet, akinél a súlyos gyomorfájdalmak, valamint az előző nap elfogyasztott pacalpörkölt és gombapaprikás miatt gyomorrontásra gyanakodnak az orvosok.
márc. 27. Az Országgyűlés költségvetési szerv, s mint ilyen, jogi személy, így perelhető – állapította meg első fokon a Pesti Központi Kerületi Bíróság abban perben, amelyet Fehér Lajos magánnyomozó indított a T. Ház ellen jó hírneve megsértése miatt. A PKKB határozata nem példa nélküli: 1996-ban a Legfelsőbb Bíróság mondta ki ugyanezt a Haas Singer Alapítvány által indított személyiségi jogi perben.
márc. 29. A parlament lezárta a Magyar Fejlesztési Bankról szóló törvényjavaslat részletes vitáját.
A tervezet felmenti a bankot a hitelintézeti törvényben megszabott banki normák alól, annak ellenére, hogy vállalatfelvásárlásra szakosodna, szerepet biztosít neki a privatizációban, és csupán laza kockázatvállalási szabályokat ír elő számára. A PM szándéka szerint tavaly 4 milliárdos veszteséget felhalmozó kormányzati házi bank nem profitért dolgozó pénzintézet lesz, mivel „a tevékenységét a köz érdekében és elsősorban nem haszonszerzés céljából folytatná”.
márc. 31. A Fidesz országos választmányának ülésén kiderült, hogy a párt elnöksége Pokorni Zoltánt javasolja elnöknek, aki vállalja a megmérettetést.
ápr. 1. Varga Mihály pénzügyminiszter bejelenti, hogy a kormány az eredeti 6,3%-os átlagos infláció helyett 8,5%-kal számol.
ápr. 2. Az Amnesty International szlovéniai szervezete sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy a ljubjanai Pop Tv-ben sugárzott magyar rendőri erőszakot bemutató reklámfilmje rossz színben tünteti fel Magyarországot. A nemzetközi emberi jogi szervezet londoni központja viszont nem kért elnézést, mert bár a hirdetésben szereplő véres láb valóban nem egy magyar rendőré, de rendőri bántalmazások igenis előfordulnak Magyarországom. Az Országimázs Központ a Happy End Kft. bevonásával ellenkampányt indított Szlovéniában.
Az Országos Munkaügyi Főfelügyelőség vizsgálata szerint a minimálbér 40 ezer forintra emelése miatt a munkaadók gyakorlatilag nem bocsátottak el senkit.
ápr. 5. Orbán Viktor tárgyalt Romano Prodival, az Európai Bizottság elnökével. A tárgyalásokat az ellenzék és a kormány eltérően minősítette, előbbi szerint a csatlakozás rendben zajlik, utóbbi szerint az Unió korábban nem tapasztalt határozottsággal fogalmazta meg kifogásait az átláthatatlan társadalmi érdekegyeztetés, a közszolgálati média vagy a cigánykérdés ügyében. A 31 tárgyalandó csatlakozási fejezet közül immár 17-et zárt le a magyar kormány, illetve az EU tárgyalódelegációja.
Magyar Bálint bejelentette, hogy őszre elkészül az SZDSZ kormányzati programja, amelyben egyebek mellett a parlament ellenőrző szerepének visszaállítása, az Alkotmánybíróság hatékonyabbá tétele, a független intézmények megerősítése és a közszolgálati média „párttalanítása” szerepel.
ápr. 6. A Legfelsőbb Bíróságnak a metró-perben hozott jogerős ítélete értelmében a magyar államnak nem kell megfizetnie a Fővárosi Önkormányzat 100 milliárdos követelését, mert a jogállamiság elvével ellentétes, hogy az Országgyűlés megkerülésével folyósítsanak központi költségvetési támogatást. Demszky Gábor szerint a Legfelsőbb Bíróság ezzel az ítéletével azt mondta ki, hogy az államnak nem kell teljesítenie a szerződésekben vállalt kötelezettségeit. A döntés ellentétes a 4-es metróval kapcsolatban hozott eddigi négy bírósági döntéssel, köztük egy jogerős legfelsőbb bírósági határozattal.
ápr. 7. A kormány Gödön megtartott informális ülésén úgy döntött: a nyugdíjasok júniusban megkapják azt a 3,5 százalékos emelést, amely a korábban számítottnál nagyobb infláció miatt megilleti őket. Így az idén 13,8%-kal emelkednek a nyugdíjak. A kabinet tárgyalt a nyugdíjrendszer 5-10 éven belüli átalakításáról is, amelyben az egyéni számlavezetést szeretnék erősíteni. Egy héttel később a kormányfő már arról beszélt, hogy fontolóra veszik a nyugdíjkorhatár eltörlését, és a kezdő munkavállalóknak nem lesz majd kötelező a magán-nyugdíjpénztári tagság sem.
ápr. 8. Két héttel az első, sikertelen szavazás után Dabason érvényes és eredményes volt az időközi képviselő-választás, miután a szavazásra jogosultak alig több mint 28%-a járult az urnákhoz.
A legtöbb, 8124 szavazatot Szűcs Lajos, a Fidesz–MDF–FKGP közös jelöltje kapta, a második helyen Kovács István, az MSZP jelöltje végzett 5787 szavazattal, míg a harmadik az SZDSZ támogatottja, Nagy Ferenc lett, aki 436 voksot szerzett. A megismételt szavazáson nem indult a MIÉP-es Franka Tibor, aki nyíltan cigányozó és zsidózó kampányával az első fordulóban a szavazatok 13,6%-át szerezte meg.
ápr. 9. Lemondott Sipos Kornél, a Mafilm tavaly kinevezett vezérigazgatója, miután a tulajdonos ÁPV Rt. indítványozta a teljes vezetés visszahívását. A filmszakma attól tart, hogy a kormány a korábban a tiltakozás nyomán visszavont filmközpontra vonatkozó ötletét a Mafilmen keresztül kívánja megvalósítani. Nagy vihart kavart a Hídember c. film 1,8 milliárdos kormánytámogatása és a kultusztárca Káel Csaba Bánk bánjára szánt 300 milliós szponzorációja is. Orbán Viktor személyes felkérését az operafilm címszerepére Placido Domingo elhárította.
Orbán Viktor a Gazdasági Tanács ülésén közölte, a Fidesz-frakció egy 250 milliárdos tervezetet készített a főváros tömegközlekedésének fejlesztésére. Demján Sándor, a VOSZ elnöke felhívta a figyelmet arra: ha a főváros és a kormány háborúja tovább tart, veszélybe kerülhet a terv, hogy Budapest a térség pénzügyi központjává váljék.
ápr. 11. Az Alkotmánybíróság az alaptörvénnyel ellentétesnek minősítette, illetve megsemmisítette a szövetkezeti üzletrészről szóló törvényt és végrehajtási rendeletet. A döntés indoklása szerint a jogszabályok sértik a tulajdonhoz való jogot, mert a tényleges értéküktől függetlenül az üzletrészek névértékének kifizetésére kötelezik a szövetkezeteket. A kormány most arra kényszerülhet, hogy vagy maga fizeti névértéken a 300 ezer igénylő követelését, vagy névértéknél alacsonyabb árfolyam meghatározásával magára haragítja a papírjuk készpénzre váltásában reménykedőket. A kabinet, bár elfogadja a döntést, de vissza kívánja állítani a külső üzletrész-tulajdonosok szavazati jogát a szövetkezeti közgyűléseken. A Mezőgazdasági Termelők Országos Szövetsége tiltakozik a tervezett intézkedés ellen.
ápr. 12. Balogh József győri polgármester a francia és a magyar kormányfőhöz fordult a győri kekszgyár tervezett bezárása ügyében. Az egy éve tulajdonos Danone a teljes termelést fel akarja számolni, illetve Székesfehérvárra telepíteni. A francia élelmiszer-ipari cég a győrin kívül még öt európai gyáregységét kívánja bezárni.
ápr. 13. Megjelent a kormány által létrehozott Természet- és Társadalombarát Fejlődésért Közalapítvány hetilapjának, a Heti Válasznak az első száma. Az 1999-ben 1,5 milliárd közpénzzel támogatott alapítvány 2002-ben további félmilliárdra számíthat. A Kincstári Vagyoni Igazgatóság pedig a fővárosi Andrássy út 125. alatt juttatta székházhoz a szervezetet.
A közalapítvány őszre könyvkiadóját és nyilvánosságkutató intézetét is beindítja.
ápr. 14. Kaltenbach Jenő kisebbségi biztos szerint a cigányság helyzetében tavaly sem történt lényeges, megnyugtató változás, továbbra is élesen kirajzolódik hátrányos megkülönböztetésük, amit valóban büntetni kellene.
Friss hozzászólások
6 év 18 hét
8 év 43 hét
8 év 47 hét
8 év 47 hét
8 év 48 hét
8 év 49 hét
8 év 49 hét
8 év 51 hét
8 év 51 hét
8 év 52 hét