Április 18-i számunkban Lehet-e konstruktív az ellenzék? címmel azt tettük szóvá, hiába készít az ellenzék a szakma kiválóságainak közreműködésével – konstruktív módon – komplett törvényjavaslatokat, ha az Országgyűlés kormánypárti többsége már azt is megakadályozza, hogy egyáltalán napirendre kerüljenek. Ez a sors érte április 13-án Szent-Iványi István és Szigethy István törvényjavaslatát, amellyel a két SZDSZ-es képviselő a nemzetközi szerződések és a hazai jog viszonyát kívánta szabályozni. Az indítványt 101 igen, 85 nem szavazattal, 37 tartózkodás mellett leszavazták. Akkor megkockáztattuk a feltételezést az igenek magas száma azt mutatja, számos kormánypárti képviselő kínosnak érzi, hogy a Ház egy javaslatnak a megvitatását is elutasítja.
Ezen a héten a szabad demokraták – néhány kisebb szövegmódosítással – új változatban újra beterjesztették a nemzetközi szerződésekkel kapcsolatos eljárásról szóló törvényjavaslatot. Ezúttal a napirendre tűzéshez – ami persze még távolról sem jelenti azt, hogy az Országgyűlés a belátható jövőben tárgyalni kezdi az indítványt – mindössze tíz igenlő szavazat hiányzott az indítványt ezúttal 123 igen,113 nem szavazattal 21 tartózkodás mellett vetették el.
Összehasonlítottuk a két szavazás eredményét. A szavazási listák áttekintése azt igazolja, számos kormánypárti képviselő jelzi tartózkodással, hogy nem helyesli a vita megakadályozását. Ugyanakkor az is világos, a frakciófegyelem erősebb, mint a személyes meggyőződés kifejezésére való törekvés: az április 13-i szavazás 21 MDF-es tartózkodója közül április 27-én tízen nemmel szavaztak, s csak öten tartották fenn tartózkodásukat.
Az SZDSZ, a Fidesz és az MSZP mindkét alkalommal egységesen a napirendre tűzés mellett foglalt állást, így szavaztak a Torgyán-követő kisgazdák is, valamint – Dénes János kivételével – a függetlenek.
Az MDF-ből április 13-án egyedül Roszik Gábor szavazott igennel, április 27-én azonban már a nem gombot nyomta meg. Ezen a második szavazáson 5 MDF-es szavazott igennel (dr. Balás István, dr. Kelemen András államtitkár, dr. Tóth Albert József, Zsebők Lajos és dr. Zétényi Zsolt), a tartózkodók száma viszont 13-ra csökkent. Figyelemre méltó, hogy április 13-án a tartózkodom gombot nyomta meg az MDF egyik jogi kiválósága, dr. Kutrucz Katalin (aki aznap a többi javaslat napirendre tűzésének kérdésében sem szavazott nemmel), valamint dr. Salamon László, az alkotmányügyi bizottság elnöke. Fenntartotta tartózkodását április 27-én is többek között Szentágothai János professzor, valamint Jávor Károly.
A történelmi kisgazdák közül mások mellett Bejczy Sándor, Oláh Sándor, Vörös Vince foglalt állást a napirendre tűzés mellett. A KDNP-ből április 13-án négyen tartózkodtak, április 27-én ellenben ketten, méghozzá dr. Füzessy Tibor frakcióvezető és dr. Isépy Tamás, az Igazságügyi Minisztérium politikai államtitkára is a napirendre tűzés mellett voksolt.
Ha ez így folytatódik, lehetséges, hogy a Ház végül mégis napirendre tűzi az SZDSZ javaslatát. De persze azzal is számolni kell, ha a kormány nagyon nem akarja, hogy a szabad demokraták törvénytervezete előbb kerüljön a Ház asztalára, mint a saját hasonló tárgyú előterjesztése, az MDF-frakció vezetése majd tesz róla, hogy a képviselőcsoport szorosabbra zárja sorait.
Friss hozzászólások
6 év 15 hét
8 év 40 hét
8 év 44 hét
8 év 44 hét
8 év 45 hét
8 év 46 hét
8 év 46 hét
8 év 48 hét
8 év 48 hét
8 év 49 hét