Nyomtatóbarát változat
Nagy várakozással tekintettünk a Minisztertanács szeptember 7-i ülése elé, mivel a Maróthy László, Havas Péter, Berecz Frigyes, Urbán Lajos és Hoós János által aláírt – a bős–visegrádi vízlépcsőrendszert kritikátlanul támogató – előterjesztéssel szemben súlyos kifogásokat emeltek olyan jelentős intézmények, mint a Magyar Tudományos Akadémia, a Külügyminisztérium, a Magyar Nemzeti Bank, a Magyar Gazdasági Kamara, az Országos Műszaki Fejlesztési Bizottság, a Pénzügyminisztérium, a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium, a Fővárosi Tanács és az Árhivatal.
Pozitívan értékeljük, hogy a civil társadalom nyomására reagálva a kormány – bár nem tartja szükségesnek – nem zárja ki egy népszavazás lehetőségét sem.
Sajnálattal állapítjuk meg azonban, hogy az állásfoglalás nemcsak az elmúlt hónapok nyilvános vitáinak tanulságait hagyta figyelmen kívül, hanem mellőzte az előterjesztést kísérő, említett ellenvéleményeket is, mivel kijelenti, hogy az „összes körülményt és hatást figyelembe véve, a jelenlegi helyzetben a vízlépcső megépítése a legjobb megoldás”.
A nagy sietséggel hozott állásfoglalás elébe vág az Országgyűlés októberi ülésének; ismét kész helyzet elé szeretné állítani a képviselőket. A kormányzat ahelyett, hogy megállítaná a munkálatokat, és így gondolkodási szünetet adna magának és az egész társadalomnak, egyetlen lehetőségként az építkezés folytatását és csupán a bekövetkező károk elleni küzdelmet ajánlja.
Álláspontunk változatlan. Követeljük:
– az építkezések azonnali megállítását;
– a teljes körű, független szakértői vizsgálatot;
– az összes döntési információ azonnali nyilvánosságra hozását, köztük a kormányszóvivő által most említett „konkrét adatokat”;
– az összes érdekelt – jelen esetben az ország lakossága – bevonását a döntésbe.
Tiltakozunk természeti értékeink elpusztítása, nemzeti emlékhelyeink feldúlása, az országhatár jellegének megváltoztatása, a Duna-menti táj tönkretétele ellen.
Vezető közgazdászok, köztük kormányzati tanácsadók hangoztatják, hogy a bős–visegrádi beruházás gazdaságilag értelmetlen. Mindenáron való erőltetése annak a gazdaságpolitikának a folytatása, amely a jelenlegi válságba sodorta az országot.
A szeptember 12-i tüntetésen fegyelmezetten képviseljük álláspontunkat. Ez a tüntetés a magyar, csehszlovák és osztrák buldózerek ellen legyen ugyanolyan méltóságteljes, mint a romániai falurombolás elleni júniusi tiltakozás.
Budapest, 1988. szeptember 8-án.
A kiadmány hiteléül:
Vargha János
Friss hozzászólások
6 év 15 hét
8 év 40 hét
8 év 44 hét
8 év 44 hét
8 év 45 hét
8 év 46 hét
8 év 46 hét
8 év 48 hét
8 év 48 hét
8 év 49 hét