A Fiatal Demokraták Szövetsége és a Szabad Demokraták Szövetsége tárgyalódelegációi – áttekintve az országban kialakult helyzetet, összegezve a Magyarországéhoz hasonló helyzetben lévő országok tapasztalatait, számba véve az ország előtt álló lehetséges válaszutakat – a következő megállapításokat teszik.
I.
A jelenlegi MDF vezette kormánykoalíció súlyos csalódást keltett eddigi kormányzásával. Nem tudta visszafordítani az országot a gazdasági hanyatlás útjáról, sőt bizonyos területeken még mélyítette is azt. Szükségtelen társadalmi feszültségeket keltett, s nem lépett fel kellő határozottsággal az alkotmányos rendet nyíltan kétségbe vonó szélsőjobboldali erőkkel szemben. Attól sem riad vissza, hogy saját politikai céljaira használja az előző rendszer által lejáratott hatalmi eszközöket.
II.
Az ország előtt sokasodó nehézségek megoldása ugyanakkor nem várható attól a politikától, amely a reformkommunista-szocialista kormányok iránti nosztalgiára és a szociális feszültségre épít, különös tekintettel arra, hogy ezt a politikát az ország mai helyzetéért a jelenlegi kormányénál összehasonlíthatatlanul nagyobb felelősség terheli. Nem várható a gondok megoldása olyan politikusoktól, akik úgy fogalmaznak meg követeléseket, anélkül tesznek felelőtlen ígéreteket, hogy tudnák, miből fogják fedezni az ehhez szükséges kiadásokat.
III.
A tárgyalódelegációk meggyőződése, hogy a gazdaság talpra állításához, a polgárok jólétéhez, a szabadságjogok megvédéséhez elengedhetetlenül szükséges, hogy az 1994 tavaszán esedékes második szabad választás eredményeképpen liberális kormányzat kezdje meg a működését. Meggyőződésük, hogy a tőlük jobbra és balra álló, a demokratikus alapértékeket elfogadó erőkkel együttműködni kész liberális polgári közép lesz képes teljesíteni a demokrácia megszilárdításának történelmi feladatát Magyarországon.
IV.
A Fiatal Demokraták Szövetsége és a Szabad Demokraták Szövetsége a fentiekből kiindulva, a két párt 1994-es választási sikerének előmozdítása érdekében az alábbi megállapodást köti:
1. A két párt elnöke és frakcióvezetője havi rendszerességgel konzultál az aktuális politikai helyzet megítéléséről és a két párt együttműködésének kérdéseiről.
2. A két párt kampányfőnöke tárgyalásokat kezd a választási együttműködés lehetséges kereteinek és szabályainak kidolgozása érdekében.
3. A két párt négytagú jószolgálati bizottságot állít fel az együttműködés zavartalanságának biztosítására.
4. A felek az Országgyűlés elé kerülő minősített többséget igénylő és más nagy jelentőségű törvényjavaslatok esetében előre egyeztetik álláspontjukat, és kísérletet tesznek ezek összehangolására.
5. A felek felhívják helyi szervezeteik tagjait, illetőleg önkormányzati képviselőiket, hogy a jelen megállapodás szellemében keressék az együttműködés lehetőségét.
6. A felek kötelezettséget vállalnak arra, hogy harmadik párttal csak akkor kötnek átfogó választási-politikai együttműködésre vonatkozó megállapodást, ha arról a másik felet a harmadik féllel kötendő megállapodás előtt ésszerű időben értesítik, és a megállapodás szövegét a másik félnek bemutatják.
Budapest, 1993. február 24.
Áder János Pető Iván
Orbán Viktor Kuncze Gábor
Kövér László Tardos Márton
Friss hozzászólások
6 év 15 hét
8 év 40 hét
8 év 44 hét
8 év 44 hét
8 év 45 hét
8 év 46 hét
8 év 46 hét
8 év 48 hét
8 év 48 hét
8 év 49 hét