1. A gyanú
Kőszeg Ferenc interpellációja Horváth Balázs belügyminiszterhez 1990. október 16-án: Kőszeg Ferenc (SZDSZ): Az Országos Rendőrfőkapitányság a BM-rendőrezred, az egykori forradalmi rendőrezred jelentős mértékű fejlesztését tervezi. A tervezet szerint a jelenlegi négy zászlóalj helyett kilenc jönne létre. A fejlesztés megvalósításához mintegy 2500 új rendőrre, ebből 220 tisztre van szükség. A fejlesztési költség a terv végrehajtásának 5 éve alatt a 7 és fél milliárd forintot is elérheti. A rendőrezred feladata a belső rend védelme. A fejlesztés szükségességét a tervezet azzal indokolja, hogy a Munkásőrség feloszlatásával jelentős karhatalmi erő szűnt meg, a honvédség és a határőrség felhasználását viszont a módosított alkotmány csak szükségállapot kihirdetése esetén engedi meg.
A közbiztonság – mint a rendőrség vezetői hangsúlyozták – romlik. A bűncselekmények felderítésének aránya igen rossz. Vajon a rendőrség fejlesztésére fordítható forrásokból nem a nyomozóapparátus létszámát kellene-e növelni, technikai eszközeit kellene-e fejleszteni?
A pártállam a karhatalmi feladatok végrehajtására szakosított fegyveres szervezetét egy diktatúra védelmére tartotta fenn. Vajon mitől tart az Országos Rendőr-főkapitányság és a terveit eltűrő, tervezgetését eltűrő kormány, hogy a pártállaméhoz hasonló erőszak-apparátust kíván kifejleszteni?
dr. Horváth Balázs belügyminiszter: Számom rá különösnek és meglepőnek tűnik, hogy egy olyan belső előkészítő anyagra vonatkozóan teszi fel a képviselő úr a kérdést, amelyet az Országos Rendőr-főkapitányság belső vezetése is elutasított. A Belügyminisztériumnak az elképzeléseiben a rendőri ezred ilyen funkciójú és ilyen arányú fejlesztése nem szerepel.
Kőszeg Ferenc (SZDSZ): Amennyiben miniszter úr válaszát úgy foghatom fel, mint a minisztérium hivatalos kijelentését, hogy ennek a rendőrezrednek a fejlesztését nem tervezik, én az Ön válaszát elfogadom, és miután azt hiszem, hogy nincs lehetőség viszontválaszra, egy bólintással kérem. (Dr. Horváth Balázs miniszter igent bólint. – Derültség.) Jó, elfogadom. (Taps.)
2. A bizonyosság
Részlet az 1992. évi költségvetési tervezet indoklásából
„A főbb fejlesztési célok 1992. évben a következők:
– a közbiztonság megóvásának egyik eszközeként növelni kell a rendőri jelenlétet a közterületeken;
– a tömegdemonstrációk és a terrortevékenység kezelhetősége érdekében a Rendőri Ezred miskolci zászlóaljához hasonlóan létre kell hozni a Dunántúlon, illetve a Nagy-Alföldön egy-egy karhatalmi századot, melyek később évenként újabb századok beállításával zászlóaljakká fejleszthetők.
A Rendőri Ezred keretén belül indokolt egy közlekedési századot felállítani, melynek alapvető feladata a közlekedést akadályozó úttorlaszok felszámolása, a speciális műszaki mentési feladatokban való részvétel és a forgalombiztosítási tevékenység. A rendőrség különleges szolgálatát, a megyei terrorfelszámoló csoportot, valamint a Repülőtéri Biztonsági Főigazgatóságot technikailag teljes körűen alkalmassá kell tenni a rájuk rótt kötelezettségek teljesítésére.”
Friss hozzászólások
6 év 15 hét
8 év 40 hét
8 év 44 hét
8 év 44 hét
8 év 46 hét
8 év 46 hét
8 év 46 hét
8 év 48 hét
8 év 49 hét
8 év 49 hét