Nyomtatóbarát változat
Fiatal írónk szenvedélyesen, felháborodott hangon fejezte ki „Kesudió”-jában véleményét gazdasági életünk bizonyos jelenségeiről. Távol áll tőlem, hogy a közgazdászkodó szépírótól tudományos tárgyilagosságot igényeljek. Tessék csak eltúlozni a bajokat, így érdekes.
Nem is azért szólok hozzá cikkéhez, mert általában ellenezném a szubjektív írói hangvételt, a karikatúrát. De Bertha Bulcsu cikke jellemző példája annak, hogyan esik be egy politizáló író a gazdasági élet csapdáiba, és gyakran az igazsággal ellentétes szentenciákat harsog. Ez a bűnbeesés igen tanulságos – ha tanulunk belőle.
Legyen az író szenvedélyes, háborodjék fel a visszásságok láttán, de azért vigyázzon arra, hogy alapjában igazat írjon. Ez az, ami nem sikerült neki. (…)
„Ha megered az eső, beáznak a vonalak. A kétmilliós város telefon nélkül marad. Nem lehet orvost hívni, a mentőket vagy a tűzoltókat…”
Ha „megered az eső”, még lehet a fővárosban telefonálni. (Inkább az a bajunk, hogy túl sokat telefonálgatnak.) Igaz, egy-egy nagy felhőszakadás – ez nem gyakori – elönt pincéket és telefonkábeleket, de nem az egész kétmilliós várost, csak néhány utcát a sok százból, és a vonalakat, amelyek elromlottak, gyorsan kijavítják.
„A gabonatermelés negyedét kidobjuk, mert sok pékségben nem hajlandók megsütni a kenyeret… A proletárdiktatúra képtelen elérni, hogy a kenyeret megsüssék a pékek…”
Gabonatermésünk mostanában évi 12 millió tonna. Ebből egymillió tonnából sütnek kenyeret, a többi takarmány és export. Nem dobhatjuk ki a gabonatermés negyedét – hárommillió tonnát az egymillióból – rossz kenyér formájában. Aki ért hozzá, tudja, hogy nem lehet a lakosságot jól, bőségesen kenyérrel úgy ellátni, hogy ne keletkezzék néhány százalék eladhatatlan maradék. De ezt nem dobják ki, hanem takarmányként értékesítik.
Magyarország egyike azoknak az országoknak a világon, ahol jóízű kenyeret sütnek, és nagyon olcsón árusítják. Ez az igazság.
Miért varrja Bertha Bulcsu pont a proletárdiktatúra nyakába, hogy vannak hazánkban rossz pékek is? (…)
Élet és Irodalom, 1976. március 13.
Friss hozzászólások
6 év 15 hét
8 év 40 hét
8 év 44 hét
8 év 44 hét
8 év 45 hét
8 év 46 hét
8 év 46 hét
8 év 48 hét
8 év 48 hét
8 év 49 hét