
A Fidesz a közelmúltban két nagygyűlést tartott: április 30-án a Tinódi moziban, május 14-én pedig a Jurta Színházban.
Az április 30-i nagygyűlésen Deutsch Tamás arról számolt be, hogyan született az egyetemi és főiskolai hallgatók Veszprémben megtartott országos Diákparlamentjének az állásfoglalása az ifjúsági szervezetek politikai pluralizmusa mellett. A több menetben megvitatott és végül nagy szótöbbséggel megszavazott határozat így hangzik:
„...bővüljenek az ifjúság politikai szerveződési lehetőségei, támogatva a KISZ hegemón törekvését, javasoljuk, hogy működhessenek más, önálló, alulról szerveződő politikai ifjúsági szervezetek is:”
A gyűlés során megalakult a Bölcsészkar és a Jogtudományi Kar Fidesz-csoportja. A résztvevők úgy döntöttek, hogy május 14-én újabb nagygyűlést tartanak, amelyre a csoportok programjavaslatokat dolgoznak ki.
A május 14-i nagygyűlés elfogadta a Fidesz ideiglenes alapszabály-tervezetét, majd a csoportok ismertették programjavaslataikat.
A Jogtudományi Kar csoportja új alkotmány kidolgozását sürgette. Az alkotmánynak garanciákkal kell biztosítania az emberi jogokat, a sajtó-, az egyesületi és egyesülési szabadságot. A csoport javasolta az egyetemi autonómia megteremtését és a biztonsági szervek hatáskörének ellenőrzését, a független bírói hatalom erősítését; közigazgatási bíróság és független alkotmánybíróság felállítását, a választási rendszer és az országgyűlés mélyreható reformját stb. A javaslat – akár a bölcsészkari Fidesz-csoporté – felvetette, hogy nemzeti ünnepünk, március 15. legyen állami ünnep, állítsanak emlékművet a Rákosi-diktatúra áldozatainak, hagyják abba a bős–nagymarosi vízi erőmű építését.
A Természettudományi Kar csoportja az egyetemi autonómiát, a felvételi és oktatási rendszer reformját sürgette, hallgatói érdekvédelmet, tudományos és oktatáspolitikai kérdések feldolgozását, az egyetemek felszereltségének javítását.
Az ELTE Tanárképző Fidesz-csoportja az alternatív pedagógiai elméletek felhasználását tartotta kívánatosnak, a sportolási lehetőségek bővítését, a tanulási jog tisztázását; hangsúlyozta továbbá a nemzeti identitás, a környezetvédelem és a független érdekképviselet kérdéskörének jelentőségét, és kapcsolatfelvételt sürgetett más alternatív csoportokkal.
A Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem Fidesz-csoportja három fejezetben adta elő tervezetét. Az első etnikai és identitási kérdésekkel (nemzeti tudat, a határainkon túl élő magyarság, közép-európai identitás), a második a vallás- és lelkiismereti szabadsággal, a harmadik pedig a politikai intézményrendszer átalakításával foglalkozott.
A Műegyetem Fidesz-csoportja felvetette, hogy az „új Magyarország” kifejezést a programban „új szocialista Magyarországra” cseréljék ki.
Az Ifjúmunkás Fidesz-alapcsoport ismertette a május 13-án megtartott alakuló ülésen elfogadott programpontokat:
A Fidesz foglaljon állást egy új alkotmány kidolgozása mellett, amely
– elősegíti egy többpártrendszerű szocialista demokrácia létrejöttét,
– tartalmazza a vegyes gazdaságnak azt a modelljét, amely lehetővé teszi a magán- és állami tulajdon versenyét,
– biztosítja a sztrájkjogot,
– nem a munkához, hanem a megélhetéshez való jogot biztosítja,
– kibővíti az Országgyűlés jogkörét, korlátozza az Elnöki és Minisztertanács jogkörét.
A Fidesz fogadjon el egy átfogó gazdaságpolitikai programot, ezen belül:
– igazságos bérreformot,
– a KGST-kapcsolatok felülvizsgálatát,
– szorosabb együttműködést az EGK-val.
A Fidesz foglaljon állást olyan társadalompolitikai kérdésekben, mint:
– az alternatív katonai szolgálat
– környezetvédelem
– az oktatás átfogó reformja
– az 1956-os forradalom megítélése
– szolidaritás Kelet-Európa demokratikus mozgalmaival.
Ifjúságpolitikában szükséges:
– az ifjúság politikai súlyának növelése,
– az ifjúság politikai intézményrendszerének bővítése,
– a KISZ hegemóniára való törekvésének elvetése.
A Fidesz iránt érdeklődők, illetve a csatlakozni kívánók az alábbi címeken, ill. telefonszámokon kaphatnak bővebb információt:
Bartók István – 1085 Bp., Makarenko u. 20. – 142-184
Deutsch Tamás – 1110 Bp., Ménesi út 12. – 669-902
Kövér László – 1125 Bp., Árpád u. 12/c. – 486-039
Friss hozzászólások
6 év 33 hét
9 év 6 hét
9 év 10 hét
9 év 10 hét
9 év 12 hét
9 év 12 hét
9 év 12 hét
9 év 14 hét
9 év 15 hét
9 év 15 hét