Nyomtatóbarát változat
„Szent István megyéi nem önkormányzati megyék voltak” – tudhattuk meg Antall József Szent István-napi összefoglaló, témazáró történelemóráján. A budai Várban a miniszterelnök mindazonáltal a központi állam és az önkormányzatok egyensúlyának fontosságáról beszélt.
Az állami ünnep előestéjén a belügyminiszter a Népszabadság hasábjain kifejtette: „…nagyon korán megszülettek a kormányzati beavatkozást eleve kizáró autonómiák. Az önkormányzatoknál az ellenőrzés szinte teljesen hiányzik.” Már Boross Péter korábbi nyilatkozatai is sejteni engedték, hogy a községi autonómiára épülő decentralizált önkormányzati modell nem tartozik a „keménykezű, férfias rendőrség” és az erős állam híveként ismert belügyminiszter kedvenc gondolatai közé. A mostani nyilatkozatban vázolt elképzelések – a közvetlen kormányzati beavatkozás; a jegyzők centrális függősége, illetve kettős alárendeltsége; Budapest kormányzati irányítása, illetve a főváros „hovatovább önálló külpolitikájának” felszámolása – a közigazgatás államosításának kormányprogramját körvonalazzák.
A kormány mindeddig tartózkodott a három éve létrejött önkormányzati törvény egésze elleni frontális támadástól. Ha ugyanis a kormánypártok a hatékonyabb törvényességi felügyelet, illetve a közigazgatási középszint hívei, akkor joggal érezhetik úgy, hogy rossz a lelkiismeretük. A fővárosban éppenséggel a szélsőségesen decentralizált, Budapestet szétszabdaló, képtelen fővárosi törvény kierőszakolásával kívánta a kormánytöbbség kihúzni a talajt Demszky lába alól. A közigazgatási bíróságok hiánya pedig a köztársasági megbízottak által gyakorolt törvényességi felügyelet hatékonyságát akadályozza.
Az SZDSZ májusban közzétett önkormányzati tézisei is bizonyos fokú lelkiismeret-furdalásra utalnak, a kérdés számukra is kínos. Nem állhatnak ki teljes mellszélességgel az önkormányzati autonómia magasztos eszméje mellett, mivel az ebből fakadó – részben talán elkerülhetetlen – konfliktusok miatt a fővárosban kettős (ön)kormányzati pozícióban lévő SZDSZ meghasonlott. A fővárosi, illetve a kerületi testületek közötti viták mellett Szentgyörgyvölgyi köztársasági megbízott rohamai a fővárosi közgyűlés és a főpolgármester ellen csak politikai kakaskodásnak tetszenek.
Boross Péter hátborzongató reformterve arra figyelmeztet, hogy van rosszabb alternatíva.
Friss hozzászólások
6 év 15 hét
8 év 40 hét
8 év 44 hét
8 év 44 hét
8 év 46 hét
8 év 46 hét
8 év 46 hét
8 év 48 hét
8 év 49 hét
8 év 49 hét