Nyomtatóbarát változat
A szocializmus mintaországában az állam és a gazdaság stabil volt, a szociális helyzet, úgy tetszett, példás. Ma az NDK-ban minden zilált, az állampárt hallatlan mélységű legitimációs válságba került. A Neues Deutschland hetek óta nap mint nap felidézi a pekingi demokráciamozgalom véres leverését. A párt politikai bizottsága így bátorítja önmagát és keres kétes értékű szövetségeseket: Kínát, Albániát, Romániát.
Az NDK állampolgárainak tömeges menekülése csak tünete a rendszer válságának. A szocializmus politikai gazdaságtana mondott csődöt. Le kellene építeni a hatékonyság útjában álló akadályokat, engedni kellene, hogy a gazdaság önmagát szervezze, a szocializmus politikai gazdaságtana azonban éppen ezt akadályozza, és közben ökológiai válságot és szociális problémákat okoz.
Más szocialista országokban a válság már rég kikényszerítette a viszonyok demokratizálását. Mindez nagy várakozásokat keltett az NDK-ban is. A NSZEP válaszul sorompókat állított mind Nyugat, mind Kelet felé. Politikája felerősítette az emberekben a tiltakozást és megsokszorozta a szabad utazás vágyát. Egyúttal pedig elszigetelte és lejáratta az országot.
Az NDK-beli ellenzék nem egységes, és még nem alakította ki politikai stratégiáját. Eddig laza, kis csoportokban működött, most kezdte el formális, szervezeti struktúráját kiépíteni.
Az ellenzéken belüli különbségek részben a funkciók különbségével függnek össze. Az Új Fórum párbeszédre törekszik minden politikai erővel minden politikai kérdésről. A mozgalomnak alig van belső struktúrája és nincs tartalmilag kiérlelt programja. A Fórumosok véleménye szerint a programot magának a társadalomnak kell létrehozna. Más csoportok (pl. Demokráciát most!, Békét és emberi jogokat, Egyesült baloldal) sokkal több tartalmi javaslatot kínálnak. Ismét mások, például az a csoport, amely a szociáldemokrata párt megalakulását kezdeményezi, vagy az átgondoltan működő Demokratikus lendület szervezeti keretekkel is rendelkeznek. Várható, hogy ezek a csoportok egyesülnek majd.
Az NDK-beli ellenzék szoros kapcsolatban van a protestáns egyházzal. A viszonylag független egyházak foglalkoztak a béke, az igazságosság, a természet megőrzése problémáival – ez teremtette meg az ellenzék politikai és társadalmi etikájának alapjait. Az NDK-ban még sokáig érezhető lesz, hogy sok ellenzékit köt múltja az egyházhoz.
Az NDK-beli ellenzékiek kevés kivétellel baloldali beállítottságúak, a legtöbben belső meggyőződésből elfogadják a szocializmus alapértékeit. A szocializmusmodell azonban az emberek szélesebb köre számára már nem vonzó. Esélye csak akkor van, ha mihamarabb demokratikussá, reformálhatóvá válik.
A németkérdés az ellenzék szemében összekapcsolódik a két német állam föderációjának eszméjével. Az NDK-nak meg kell nyílnia Európa liberális hagyománya előtt, ennek megfelelően az NSZK-ban is feltámad az igény, hogy új módon tekintsenek a szocialista tradícióra.
(Kelet-berlini levelezőnktől)
Friss hozzászólások
6 év 15 hét
8 év 40 hét
8 év 44 hét
8 év 44 hét
8 év 45 hét
8 év 46 hét
8 év 46 hét
8 év 48 hét
8 év 48 hét
8 év 49 hét