Nyomtatóbarát változat
A szorongást, a félelmet viszonylag könnyen meg lehetett szokni: aki belekerült a szamizdatkészítésbe, a „mozgalomba”, hamar rájött, hogy a „BM” lehallgatja, követi, zaklatja a demokratikus ellenzéket, de tartósan börtönbe zárni, komolyan bántalmazni nem bírnak vagy nem akarnak már senkit. A félelemnél sokkal rosszabb volt a tehetetlenség, a frusztráció, ha valami nem sikerült, ha valamit, ami már majdnem készen volt, az utolsó pillanatban felfedeztek, meghiúsítottak. A meghiúsult ellenzéki vállalkozások közé tartozott az a koncert is, amelyet Kocsis Zoltán adott volna a Szegényeket Támogató Alap (a Szeta) javára 1980-ban. Az egykori frusztrációért most busás kárpótlást kaptak az egykori szervezők: Kocsis Zoltán tizenegy év múltán végre megtarthatta elmaradt hangversenyét.
A jótékony célú zongoraest megrendezését a frankfurti magyarok alapította Fördereverein Budapest kezdeményezte. A védnökséget együttesen vállalta Budapest főpolgármestere, Demszky Gábor, a Szeta alapító tagja és Andreas von Schoeler, Frankfurt főpolgármestere. Demszky kanadai útja miatt nem tudott részt venni a koncerten (lásd Beszélő, november 2.), helyette a közönséget Dornbach Alajos üdvözölte, aki a Szetának kezdettől fogva jogi tanácsadója volt. A vendéglátó város nevében a koncertet a főpolgármester nyitotta meg.
A borúlátók kételkedtek benne, hogy egy szóló zongoraest közönsége megtölti-e a város legnagyobb, 2400 személyes előadótermét. Kocsis Zoltán neve és a Budapest Egyesület tagjainak sok hónapos szívós munkája azonban biztosította a sikert: a jegyek az utolsó darabig elfogytak.
„Kocsis Zoltán lenyűgözte a fogékony közönséget – írta Gerhard Schrott, a Frankfurter Allgemeine Zeitung november 23-i számában. – Leheletfinoman lépte át a határvonalat a XIX. és a XX. század, pontosabban a kései Liszt és a korai Bartók között, érzékeltetve, milyen csekély a távolság köztük nemcsak időben, de stílusban is.”
„Hogy milyen nagyra értékelték az eseményt Magyarországon – zárja értékelemzését a kritikus – az abból olvasható ki, hogy a Budapest Egyesület elnöke, Paetzke Gyöngyi a magyar Országgyűlés alelnökét köszönthette a vendégek sorában… a programfüzet 26 intézmény és személy nevét sorolja fel, amelyek és akik az egyedülálló rendezvényt támogatták… Ritka dolog a politikai és művészi hatékonyság ilyen egybeesése.”
A jótékonysági koncert tiszta bevétele mintegy 40 ezer márka volt. Az összeg fele-fele arányban oszlik meg a Szeta és a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat magyar szekciója között.
Friss hozzászólások
6 év 15 hét
8 év 40 hét
8 év 44 hét
8 év 44 hét
8 év 45 hét
8 év 46 hét
8 év 46 hét
8 év 48 hét
8 év 49 hét
8 év 49 hét