Nyomtatóbarát változat
A címben feltett kérdésre több válasz lehetséges. Az első banálisnak látszik, de a helyzet ismeretében mégsem egyszerű. Tegyük fel, hogy kisgazda az, aki kisgazdának tartja magát. Az önmagát igazoló érvelés azonban nyilvánvalóan nem kielégítő. Nem ad választ ugyanis arra a kérdésre, hogy kinek van joga ahhoz, hogy kisgazdának tekintse önmagát. A definíciót tehát tovább kell finomítanunk: kisgazda az, akit a kisgazdák annak tekintenek. Igen ám, de ki az a kisgazda, aki kisgazdának tekintheti a másik kisgazdát. Próbálkozzunk tehát egy segédtétellel: kisgazda az, aki előbb érkezik Kovács Béla, a hajdan meghurcolt kisgazda-főtitkár emléktáblájának avatására, mint a másik kisgazda. A baj az, hogy ez viszont nyilvánvaló diszkrimináció, hiszen vannak olyan idős kisgazdák, akik ugyan késtek, de előbb voltak kisgazdák, mint azok, akik viszont előbb értek az említett emléktáblához. A kérdés egyre bonyolultabb. Kisgazda az, akit azok a kisgazdák annak tekintenek, akik kisgazdának tekintik önmagukat, és joguk van ahhoz, hogy kisgazdának tekintsenek másokat, és akik mellesleg ott voltak Kovács Béla emléktáblájánál is?
Egyértelmű, hogy a kérdés ebben a koordináta-rendszerben megoldhatatlan. Külső, archimedesi pontot kell hát keresnünk, amit csak a tájékoztatás ármánykodása és saját korlátaink miatt nem látunk azonnal. Kisgazda ugyanis minden kétséget kizáróan az, akit Antall József miniszterelnök kisgazdának tekint, lévén a lelke mélyén maga is (történelmi) kisgazda, aminek mostani megjelenési formája az, hogy MDF-es, ami tulajdonképpen nem más, mint kereszténydemokrata, azaz nép-nemzeti, tehát liberális kisgazda.
Egészen pontosan kisgazda az, aki tagja marad Antall zsugorodó nemzeti szentháromságának. Igaz, hogy a Kisgazdapárt szerint az nem kisgazda, de az ő véleményük nem mérvadó, hiszen ők kiléptek a koalícióból, tehát nem is valódi, hanem történelmietlen kisgazdák.
A felületes elemző azt gondolhatná, hogy annak alapján is el lehetne dönteni a kérdést, hogy ki milyen politikát folytat. A politikai helyzetelemzések között valóban felfedezhető némi hangsúlyeltolódás. A kisgazdák szerint a fő veszély a nem kisgazdákkal szövetkező kommunisták és az ellenzék, míg az ellenlábasaik szerint az MDF-kormánnyal és az áruló kisgazdákkal összejátszó kommunisták és az ellenzék. A két eredményben a közös elem az ellenzék, illetve a kölcsönösen nem kisgazdának tartott kommunista kisgazdák. A szövegelemzés tehát nem nyújt igazi támpontot, legfeljebb abban segít eligazodni, hogy mi, akik egyáltalán nem vagyunk kisgazdák, és nincs sem módunk, sem jogunk eldönteni, hogy kik a kisgazdák, melyik kisgazdákat tartjuk kevésbé ijesztőnek. Fájdalom, a kormánypártiakat.
Friss hozzászólások
6 év 15 hét
8 év 40 hét
8 év 44 hét
8 év 44 hét
8 év 45 hét
8 év 46 hét
8 év 46 hét
8 év 48 hét
8 év 48 hét
8 év 48 hét