Nyomtatóbarát változat
Az új kormány programjában ígéretet tett a kárpótlási törvényekből következő kötelezettségek teljesítésére. E sorok írója a rendszerváltás első két évében többször elmondta a nyilvánosság előtt véleményét arról, hogy politikailag, erkölcsileg, gazdaságilag és igazgatási szempontból is mennyire káros lesz az egykori politikai üldözöttek, szabadságvesztést szenvedettek, hadifoglyok, elhurcoltak stb. kárpótlásának és a vagyoni kárrendezésnek az összekapcsolása.
Ezért ellenezték akkor az ebben a kérdésben még egyetértő politikai szervezetek, sőt a Kárpótlási Hivatal mellett működő ún. Társadalmi Kollégium tagjai is a Kárpótlási Hivatal hatáskörének kibővítését és Kárpótlási és Kárrendezési Hivatallá való átszervezését. A kilencvenes választások nyomán megalakult kormányzat első éveiben ismételten kifogásoltuk, hogy egyetlen miniszter személyéhez kötötték a hivatal felügyeletét, aki azóta az Országgyűlésből kikerült egyik kisgazdafrakció tagjaként hol tárca nélküli miniszterként felügyelte – egyik feladatként – a kárpótlás egyre áttekinthetetlenebb problémáit, majd amikor a Munkaügyi Minisztérium élére került, feudális jogként vitte magával és tartotta meg államigazgatásilag alig indokolható jogkörét.
Az új kormány most meglepő intézkedéssel a Földművelésügyi Minisztérium alá rendelte a feladatával nehezen birkózó és a bürokrácia posványába fulladó hivatalt. (A kárpótlási jegyek piaci értékesíthetőségéről, a távozó elnök által is elismert botrányos helyzetről, az egyre szaporodó maffiás jelenségekről most ne essék szó.) Nyilván azzal a meggondolással, hogy a kárrendezés legnagyobb „gubanca” a földek és ingatlanok sorsa, ez pedig e tárca vitathatatlan hatáskörébe tartozik.
De mi lesz a politikai üldözöttek, az egykori politikai foglyok, zsidók és németek, hadifoglyok és malenkij robotosok lezáratlan ügyeivel? Bizonyos, hogy az agrártárca a leghivatottabb a kárpótlás összezavarodott, de morálisan mégis olyan egyértelmű feladatát befejezni? A temetői parcella – földterület. Csak nem erre asszociált a rendelkezést hozók tudatalatti gondolatmenete?
Friss hozzászólások
6 év 15 hét
8 év 40 hét
8 év 44 hét
8 év 44 hét
8 év 45 hét
8 év 46 hét
8 év 46 hét
8 év 48 hét
8 év 49 hét
8 év 49 hét