A Beszélő című folyóirat nemzetközi konferenciát rendezett „Állam, egyház, vallásszabadság” címmel. Mi, a konferencia külföldi résztvevői – oroszországi, örményországi és üzbegisztáni civil szervezetek képviselői – és magyar szervezői folytatni kívánjuk a közös munkát a vallási tolerancia érvényesítéséért, a harmonikus állam-egyház viszony, illetve a szabad vallásgyakorlás feltételeinek megteremtéséért térségünkben. Mint civil szervezetek tagjai, különösen fontosnak tartjuk, hogy hatékonyan és megalapozott érvekkel szegüljünk szembe azokkal a gyűlöletkeltő csoportokkal, amelyek ellenségességet szítanak a felekezetek között, és politikai feszültséget keltenek a társadalomban.
Mindezek után különösen nagy megdöbbenéssel értesültünk arról, hogy a konferenciát követően Semjén Zsolt, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának egyházi ügyekben illetékes államtitkár-helyettese a magyar közszolgálati televízióban megalapozatlanul és sértő hangnemben bírálta a konferencia résztvevőit, köztük Szent-Iványi Ilona unitárius lelkészt, a Nemzetközi Társaság a Vallásszabadságért európai és közel-keleti ügyvivőjét. Ürügyül számára a lelkésznő egy, a Beszélő sajtótájékoztatóján elhangzott megállapítása szolgált, mely szerint „ha az állam bármely egyházzal szövetségre lép, sérül a vallásszabadság elve”. A közhivatalnok nyilatkozatát követően Pázmány Csaba, az unitárius egyház püspöke MTI-közleményben határolódott el a lelkésznő szavaitól, „magánvéleménynek” minősítve azt – annak ellenére, hogy az állam és egyház szétválasztásának elve általánosan elfogadott alkotmányos normának minősül az egész régióban, így, tudomásunk szerint Magyarországon is. Mindezzel egy időben a Magyar Nemzet című napilap több cikkében durva hangnemben támadta Szent-Iványi Ilonát, egyebek között „ál-papnőnek” nevezve vonta kétségbe jogát a lelkipásztori szolgálathoz.
Mi, a konferencia résztvevői, a szóban forgó akciósorozatot megengedhetetlennek tartjuk, és úgy véljük, nem egyeztethető össze az állam, az egyház és a civil szervezetek közötti kapcsolattartás nemzetközileg elfogadott etikai normáival.
Jereván – Moszkva – Taskent, 2002. május 13.
Aláírások: Anatolij Pcselincev (1955) ügyvéd, egyházjogász, a „Vallás és Jog” c. folyóirat főszerkesztője, a „Vallás és Jog Intézete” igazgatója. Vlagyimir Rjahovszkij (1957) ügyvéd, a Szláv Jogi Központ Társ-igazgatója. Veronika Kravcsuk (1964) az Orosz Államigazgatási Akadémia vallástudományi tanszékének docense. Tatjána Tomajeva (1973) a „Vallás és Jog Intézete” kiadói vezetője. Avetik Ishkhanyan (1955) az örmény Helsinki Bizottság elnöke. Stepan Danielyan (1963) az örményországi „Szövetség a Demokráciáért” civil szervezet elnöke. Vahram Soghomonyan (1977) az Örményországban kiadott „Vallási tolerancia” c. periodika szerkesztője. Robert Almeev (1947) történész, muzeológus, judaisztika-kutató, a buharai Történelmi Múzeum igazgatója. Aliser Takszanov (1966) történész, közgazdász, a taskenti S-Monitor elemző csoport főmunkatársa. Marina Pikulina (1962) orientalista, az S-Monitor elemző csoport vezetője.
Friss hozzászólások
6 év 15 hét
8 év 40 hét
8 év 44 hét
8 év 44 hét
8 év 45 hét
8 év 46 hét
8 év 46 hét
8 év 48 hét
8 év 48 hét
8 év 49 hét