Nyomtatóbarát változat
Múlt heti cikkünkben a fenti kérdés még állításként fogalmazódott meg. Az SZDSZ a közvélemény megítélése szerint jelenleg azért nem alternatívája a kormánynak, mert egyetlen párttal sincs majdani koalíciót ígérő viszonyban, véltük. Ha ki akar törni e társtalanságból, nyitnia kell, vagy balra, vagy a koalíció felé. A parlamenti ciklus közepe előtt még van idő a próbálgatásra. Kis János lemondása után a párt új – az SZDSZ Alapszabálya szerint egy évre választandó – vezetésének a különböző törekvések átmeneti kiegyezését kellene megtestesítenie.
Az olvasó, aki nyomon követi az irányzatokkal foglalkozó elmélkedést, természetszerűen személyi kombinációkra gondol – és joggal. Félreértette azonban írásunkat az, aki úgy ítélte meg, hogy az átmeneti kiegyezésen kizárólag a Tölgyessy Péter meg a jelenlegi vezetés között köthető kompromisszumot értettük. Személyekkel helyettesítve be az irányzatokat, éppen azok a nevek jutottak eszünkbe, amelyeket Laki Mihály is felsorol.
Cikkünk megírása óta a kompromisszum esélye távolabb került. Kis János a Népszabadságnak adott interjújában (október 2.) azt érzékeltette, politikai befolyását az SZDSZ-ben lemondása után is meg kívánja őrizni. Két nappal később Tölgyessy Kis Jánost tette felelőssé az SZDSZ „mély válságáért”. Kritikája – „patriótább párttá kell lennünk” – széles körökben keltett visszatetszést: a szabad demokraták mindig azt vallották, hogy az SZDSZ által képviselt korszerű európaiság a nemzet elemi érdeke s egyúttal legjobb hagyománya is. A párthoz közel álló értelmiség érzékelhetően szembefordult Tölgyessyvel: nyilvánvalóan megkezdődött a választási kampány. Egy demokratikus párt életében ezt akár egészséges jelenségnek is tekinthetjük. De nyilvánvaló a veszély: ha kíméletlen kampány után Tölgyessy győz, a párt értelmiségi elitje elhagyhatja az SZDSZ-t. Ha ellenben veszít, az ő hívei morzsolódnak le, folytatódik a helyi szervezetek bomlása, miközben tovább él Tölgyessy mítosza. A végén még az SZDSZ is eldicsekedhet: „kis párt vagyunk, de becsületes”.
A Beszélő szerkesztői e kampány során nem csatlakoznak egyik félhez sem: a lapban, amely – mint tudjuk – közel áll az SZDSZ-hez – nem kívánunk kampányt folytatni senki mellett sem, de helyet adunk a különböző véleményeknek, elemzéseknek. S közben azt reméljük: meg lehet még teremteni az elnökválasztási harc elkerülésének politikai, személyi és szervezeti feltételeit.
Friss hozzászólások
6 év 15 hét
8 év 40 hét
8 év 44 hét
8 év 44 hét
8 év 45 hét
8 év 46 hét
8 év 46 hét
8 év 48 hét
8 év 49 hét
8 év 49 hét