Az a politikai manőver, amellyel az Axel-Springer-Budapest megszerezte 6 megyei napilap, 5 hetilap, több folyóirat, 10 városi lap, több mint 40 üzemi újság és más vidéki alkalmi periodikák kiadási jogát, súlyosan sérti a nemzet anyagi érdekeit.
– A megkötött megállapodások értelmében az Axel-Springer-Budapest ellenőrizhetetlen ellenértékért vagy ellenérték nélkül jutott hozzá több száz képzett szakemberhez, negyedmillió előfizetőhöz, megszerzett évi több száz millió forint hirdetési bevételt.
– A megállapodásokban rögzítették, hogy az adózott nyereség 90%-a illeti a kft.-t, ugyanakkor a fejlesztési elképzeléseikről semmilyen formában nem nyilatkoztak.
– Tanúk és dokumentumok bizonyítják, hogy az akciót a népszavazás által vagyonelszámolásra kötelezett MSZP alkalmazottai készítették elő, és technikailag is ők bonyolították le, ebből arra lehet következtetni, hogy az akciónak eleve az volt a célja, hogy a népszavazás döntésének végrehajtását meghiúsítsa. Ezt a feltételezést támasztja alá, hogy a mindeddig nyereséges lapokat a magát tulajdonosnak tartó MSZP a közvélemény előtt veszteségesnek kezdte beállítani, így az értéktelenség látszatát keltve tudta elérni, hogy a vevő több magyar vállalat irányításában oly módon szerzett 100%-os érdekeltséget, hogy megkerülhette az ilyenkor egyébként kötelező miniszteri jóváhagyást.
– A megállapodás részesei kihasználták azt a helyzetet, hogy a magyar törvényhozás még nem alkotta meg azokat a jogszabályokat, amelyek a monopóliumok kialakulását megakadályozhatnák. Így a megkötött munkaszerződések messzemenően kihasználták a monopolhelyzetből adódó előnyt, és az újságírók elé azt az alternatívát állították, hogy vagy aláírják a szerződést, vagy munkanélkülivé válnak.
Mindezeket figyelembe véve – és megemlékezve arról, hogy a vidéki lapok többségének munkatársai 1990 februárjában 50 000 aláíró támogatásával beadványt intéztek az Országgyűléshez, amelyre mind a mai napig nem kaptak választ – a Szabad Demokraták Szövetsége képviselőcsoportja nevében javasoljuk, hogy az Országgyűlés a Házszabály 23. szakasza (1) bekezdése alapján küldjön ki vizsgálóbizottságot azzal a megbízatással, hogy vizsgálja ki az Axel-Springer-Budapest üzleti akcióit és ebben az MSZP szerepét.
Budapest, 1990. május 8.
Friss hozzászólások
6 év 17 hét
8 év 42 hét
8 év 46 hét
8 év 46 hét
8 év 48 hét
8 év 48 hét
8 év 48 hét
8 év 50 hét
8 év 51 hét
8 év 51 hét