Békesi László 1991. április 18-ától volt a Fotex igazgatótanácsának tagja. Pontosan egy évvel korábban (l. HVG, 1994. okt. 29.), 1990. április 18-án engedélyezte – még pénzügyminiszterként – hogy a Blackburn International Inc. Panama – a fotexes Várszegi Gábor cége – Blackburn International Casino Kft. néven, 2 millió dollár törzstőkével, játékkaszinó üzemeltetésének céljából gazdasági társaságot alapítson. A Bodnár György vezette kft. 1991 júniusában kapott engedélyt arra, hogy a Las Vegas kaszinót az Atrium Hyatt Hotelban működtesse. Békesi László ekkor már társtulajdonosa és felügyelőbizottsági tagja volt Bodnár György nyomdaipari cégének is.
1991 tavaszán Békesi László 22 ponton indítványozta A szerencsejátékok szervezéséről szóló törvényjavaslat módosítását. Indítványai egytől egyig racionálisak voltak, indokolásuk meggyőző. Többségüket – részben eredeti szövegezésükkel, részben kissé továbbmódosítva – el is fogadták.
Az indítványok egyik csoportja a szerencsejáték-szervezőkre kiróható játékadó csökkentését ajánlotta – a koncessziós díj egyidejű felemelése mellett. A nyereségadó és a játékadó, továbbá az ötévenként kötelező gépcsere révén minden pénznyerő automata ráfizetéses lenne: az effajta „gazdasági” szabályozásnál ésszerűbb betiltani a pénznyerők működtetését – írta javaslata indokolásában a képviselő. A kormány és az Országgyűlés elfogadta az érvelést, a gépek játékadóját 60-ról 40 százalékra, a sorsolásos játékokét 20-ról 10 százalékra mérsékelték, a nyerőgépek koncessziós díját viszont a Békesi által javasoltnál nagyobb mértékben emelték fel. Egyértelműen jól jártak a pénznyerőket is működtető játékkaszinó-tulajdonosok. Nekik a Békesi-javaslat nyomán, a törvény értelmében egyáltalán nem kell koncessziós díjat fizetniük a kaszinóban felállított nyerőgépek után.
A volt pénzügyminiszter indítványára törölték a törvényből azt a korlátozást, hogy játékkaszinóra megyénként legfeljebb négy koncesszió adható ki, azaz a Balaton melletti megyékben ugyanannyi, mint pl. Szabolcsban. Az efféle önkényes, a piaci viszonyokba beleavatkozó szabályok helyett – érvelt Békesi, sikerrel – magas koncessziós díjakkal (1 millió dollár, illetve 70 millió forint) kell a kispénzű, kalandor vállalkozókat elriasztani a szerencsejáték-üzlettől. A már engedéllyel rendelkezők működésének biztonságát szolgálta az a javaslat is, hogy a törvény hatálybalépése előtt kiadott engedélyeket, ha az engedélyes a koncessziós díjat befizette, ne 1996, hanem 2000. december 31-ig hosszabbítsák meg.
A legfontosabb Békesi-javaslat – ezt a kormány és az Országgyűlés végül nem fogadta el – a forintos kaszinók tervezett engedélyezésének elutasítása volt. „A forintban játszó játékkaszinó engedélyezése alapvetően sérti az ország devizagazdálkodási érdekeit” – fejtegette a gazdaságpolitikus. „Némi leegyszerűsítéssel az is állítható – tette hozzá zárójelben –, hogy forintos kaszinó esetében senki sem fog Magyarországon devizás kaszinóban játszani.”
Ez a fenyegető jóslat nem bizonyult megalapozottnak. A devizás vendégeket fogadó Las Vegas ma is működik.
Annak ellenére, hogy a forintos konkurenciát a törvényhozás nem iktatta ki. Pedig a gazdaságpolitikai érvek ezúttal is meggyőzőek voltak.
Friss hozzászólások
6 év 15 hét
8 év 40 hét
8 év 44 hét
8 év 44 hét
8 év 45 hét
8 év 46 hét
8 év 46 hét
8 év 48 hét
8 év 48 hét
8 év 49 hét