Egy régi udvarház utolsó gazdája Horváth István
1935. szeptember 1-jén született Pakson.
1956-ban joghallgatóként belép az MSZMP-be.
1958-ban jogi doktor. Néhány hónapig bíróságon dolgozik.
1959-től az MSZMP Bács-Kiskun megyei bizottságának munkatársa, majd osztályvezetője. 1968-tól a megyei pártbizottság titkára (Pozsgay Imre 1965-től 1970-ig volt ugyanitt a pártbizottság osztályvezetője).
1970-től a KISZ KB első titkára, az MSZMP KB tagja.
1973-tól a Bács-Kiskun megyei pártbizottság első titkára.
1980-tól belügyminiszter.
Néhány ismertebb ellenzéki személy rejtjelezett neve a belügyi megfigyelők feljegyzéseiben
Csoóri Sándor – „Csókás”
Csurka István – „Zsoké”
Bence György – „Kormos”
Kis János – „Molnár”
Gadó György – „Salamon”
Kőszeg Ferenc – „Szeges”
Belügyminisztérium
Szigorúan titkos!
Különösen fontos!
Tárgy: A kulturális területen folyó ellenséges tevékenység elleni operatív munka feladatai
(Részletek)
(…)
2. Az ellenséges tevékenység elhárítási területeinken két formában ismerhető fel:
a) polgári beállítottságú, radikális, kozmopolitikai (így!) vonásokkal rendelkező,
b) nacionalista nézeteket valló, népies hagyományokra hivatkozó csoportok.
polgári beállítottságú
– radikális csoportok egy többpártrendszerű polgári társadalom megteremtésének eszmei-szellemi előkészítését végzik.
(…)
A karitatív célokat hangoztató Szegényeket Támogató Alap a hivatalos szerveket szociálpolitikai kérdésekben zsarolja. Tevékenységük középpontjában permanens ellenzéki akciók lebonyolítása áll.
(…)
Befolyásra tettek szert a neoavantgarde képzőművészeti irányzatok képviselői körében és az egyetemi ifjúság soraiban.
(…)
– A nacionalista beállítottságú ellenzéki csoport az ún. népi írói mozgalomból alakult ki.
Fő törekvésük, hogy a határainkon túl élő magyarság „elnyomott” voltára irányítsa a közvélemény figyelmét, s a nacionalista hangulatkeltéssel megfelelő tömegbázist teremtve „rászorítsa” a kormányt, hogy külpolitikájában – elképzeléseiknek megfelelően – képviselje a magyar nemzetiségek érdekeit.
(…)
Konspiratív, illegális tevékenysége nem folytatnak, de több, az álradikális csoport által kezdeményezel akcióhoz csatlakoztak.
(…)
3. Mindkét csoportnak befolyása van a kulturális és tudományos élet különböző intézményeiben, szerkesztőségekben, a kiadókban, a színházakban, a kutatóintézetekben, és érvényesül hatásuk az egyetemi ifjúság körében is.
(…)
A szocialista államokkal hazánkat összekötő ideológiai, politikai és gazdasági érdekazonosság, a proletár internacionalizmus indokolttá teszi, hogy a törvény állam elleni bűncselekménnyé nyilvánítsa azt a cselekményt is, amelyet más szocialista ország sérelmére követnek el.
(…)
6. A tudomásra jutó negatív jelenségekről – az elsődleges értékelés után – az esetleges intézkedések megtétele céljából tájékoztatni kell az illetékes párt-, állami, gazdasági vagy társadalmi szerv, intézmény vezetőjét.
(…)
7. A bizalmas nyomozás során kezdeményezni és alkalmazni kell a különböző intézkedéseket, mint pl.: REF alá helyezés, kitiltás, rendőrhatósági figyelmeztetés, figyelmeztető jellegű beszélgetés, munkahelyi vezető által történő felelősségre vonás kezdeményezése.
(…)
– a nyílt intézkedések mellett alkalmazzák az operatív megelőzést, bomlasztást, leválasztást, elszigetelést, ellentétek szítását, a meglévő ellentétek kihasználását és mélyítését, a vezéregyéniségek lejáratását stb. – használják ki az ellenséges személyek, csoportosulások lejáratására az általuk elkövetett, nem politikai jellegű bűncselekményeket, szabálysértéseket stb.
(…)
12. Különös gondot kell fordítani az olyan tartalmú anyagok gyors továbbítására, melyek összefüggnek a párt- és kormányszervek tervezett aktuális politikai, kultúrpolitikai intézkedéseivel. Tájékoztatást kell adni elsősorban az ellenséges személyek, körök olyan elképzeléseiről, bomlasztó lépéseiről, megjelentetésre szánt írásairól stb., amelyek a tervezett intézkedéseket akadályozni szándékoznak. A megyei főkapitányságok az ilyen információkat soronkívül terjesszék fel.
14. Jelen utasításomat a budapesti és megyei politikai osztályok teljes állománya számára tegyék oktatás tárgyává. A II/I. Csoportfőnökség központi osztályain, továbbá a Határőrség Felderítő Osztályán a személyi állománnyal ismertetni kell.
A fenti miniszterhelyettesi utasítás, amely a későbbi évekre vonatkozóan meghatározta az „ellenséges-ellenzéki” csoportok zaklatásának, elszigetelésének (szerencsére nem teljesen sikeres) módszereit, az utalásokból vélhetően az 1980–1981. fordulóján keletkezett.
Friss hozzászólások
6 év 16 hét
8 év 42 hét
8 év 45 hét
8 év 45 hét
8 év 47 hét
8 év 47 hét
8 év 47 hét
8 év 49 hét
8 év 50 hét
8 év 50 hét