Nyomtatóbarát változat
A törvénytervezet lehetővé teszi, hogy egyénileg bárki folyamodhassék korábban élvezett nyugdíj-kiegészítéséért, illetve az azzal megegyező összegű pótlékért. De ehhez bizonyítania kell, hogy pl. a „Szocialista Hazáért” Érdemrendet vagy a babérkoszorúval ékesített zászlórendet művészeti, tudományos teljesítményért, illetve ma is méltánylást érdemlő politikai érdemekért kapta.
A híres sátoraljaújhelyi börtönfelkelés résztvevői közül például sokaknak „Szocialista hazáért” kitüntetést adtak a ’60-as években, s így részesülnek az Európában mindenütt szokásos, pénzben is kifejezett antifasiszta elismerésben. A törvénytervezet majdani tárgyalásánál ez a rész sok vitát fog kiváltani. Nehéz elképzelni ugyanis, hogy valaki, mondjuk 15–20–25 év távlatából bizonyítani tudja ezt. Annak a veszélye is fennáll, hogy azoknak fog leginkább sikerülni, akiknek a jogutód szervezetnél jók a kapcsolataik. Kelemen államtitkár elmondta, hogy a fent említett 15000 emberen kívül feltehetőleg még sokan kapnak kivételes nyugellátást, akiknek pontos kilétét egyelőre homály fedi. Az előző rendszerben a háromezres számmal kezdődő titkos rendeletek útján számos külön kegyet gyakoroltak. (Ilyen rendeletet még ’89 őszén, a Németh-kormány idején is alkalmaztak.) A kedvezményezettekről semmit sem lehet tudni.
Nekünk – a Beszélőnek például – elég rejtélyes, hogy miért titkosak mindmáig ezek a híres „háromezresek”. Egyesek szerint azért, mert a mostani kormányunknak kedves személyek is akadnak a kivételezettek között.
A február 19-i parlamenti ülés ebédszünetében az MDF frakciójából Balázs István, Kiss Gyula és Pusztai Erzsébet sajtótájékoztatót tartott. Itt megtudhattuk, hogy a kormány úgy döntött, a háromezres titkos rendelkezéseket nyilvánosságra hozza. Még mindig különösnek tűnik, hogy ezeknek a törvénytervezet szempontjából nagy jelentőségű rendeleteknek a titkosságát csak a tervezet tárgyalásának kitűzött napján oldják föl, s a fátyol föllebbentésének érdemét az MDF vállalja magára. (A tervezet tárgyalása végül is az amnesztiatörvény körüli huzavona miatt a jövő hétre halasztódott.) Az MDF-es képviselők a sajtótájékoztatón elmondták, hogy az MSZP az erre vonatkozó parlamenti határozat ellenére mind ez idáig nem volt hajlandó kiadni a titkos rendeletek által kedvezményezettek névsorát. Emiatt felháborodásuknak adtak hangot. Felháborodásukkal teljes mértékben egyetértve szeretnénk felhívni a figyelmet arra, hogy úgy tűnik, addig is, amíg az MSZP jobb belátásra tér, van mód arra, hogy az érintett személyek egy részének kilétét megtudjuk. Először is a Minisztertanács Hivatalának is bizonyára van irattára. Továbbá a Beszélő információi szerint ezeknek a személyeknek a nyugdíjas törzsszáma 700-zal kezdődik. Ha ez igaz, akkor a Társadalombiztosítási Intézetnek módjában áll az illető személyek kilétének felfedése.
Szívesen utánajártunk volna, hogy kormányzati részről mit tudnak erről, azonban mind Kajdi József, a miniszterelnöki hivatal közigazgatási államtitkára, mind Botos József, a Társadalombiztosítási Intézet államtitkári rangban levő igazgatója, sajtófőnökeik útján, elzárkóztak a kérdezősködéstől. Kelemen András államtitkár állítása szerint semmit nem tud a 700-zal kezdődő nyugdíjtörzsszámokról.
Friss hozzászólások
6 év 18 hét
8 év 43 hét
8 év 47 hét
8 év 47 hét
8 év 48 hét
8 év 49 hét
8 év 49 hét
8 év 51 hét
8 év 51 hét
8 év 52 hét