Nyomtatóbarát változat
Szókratész aligha lett volna elégedett a katonai főügyész „salamoni” döntésével, miszerint Pallagi Ferencet és Horváth Józsefet, a BM alkotmánysértő tisztségviselőit és Végvári Józsefet, az alkotmánysértést leleplező rendőrtisztet egyaránt megrovásban részesítette. A görög bölcselőnek ugyanis az volt a véleménye, hogy aki felforgató kérdéseivel megzavarja az állam öntelt vezetőit, nem büntetést, hanem a polgártársainak tett szolgálat fejében jutalmat érdemel. Kámán főügyész-helyettes ellenben jó tanítóként intőt adott mindenkinek, aki a rosszalkodásban részt vett. Még megérjük, hogy a végén némely főkolompost kukoricára térdepeltetnek. Valójában a főügyész nem volt se szigorú, se igazságos. Enyhe döntése ugyanis korántsem egyenlő mértékben sújtja a két felet. Pallagit és Horváthot a BM nyomban az eljárás megkezdése után nyugállományba helyezte. Az ő miniszterhelyettesi illetve főosztályvezetői nyugdíjukat a megrovás már aligha érinti. Végvárit ellenben fegyelmileg felfüggesztették, holott ő is nyugdíjjogosult. Az ügyészi döntés és nyomában a fegyelmi büntetés feltehetően a nyugdíj összegére is kihat.
A főügyész csupán elöljárói intézkedés elmulasztásában találta bűnösnek a főtisztviselőket. Pedig a sajtóbeszámolóból is kiderült, hogy a miniszterhelyettes december 22-én elrendelte: az állambiztonsági iratok megsemmisítésénél a korábbi gyakorlattal – és az általános iratkezelési szabályokkal – ellentétben nem kell jegyzőkönyvet felvenni. Többek között Bajcsi István elbeszéléséből tudjuk, hogy a miniszterhelyettes utasítása (Beszélő, 7. szám) legalizálta a már korábban megkezdett nagyarányú iratmegsemmisítést. Ez az utasítás enyhén szólva kimeríti a közokirat megsemmisítésének vétségét (BTK 272. §) vagy a hivatali visszaélés bűntettét. (BTK 225. §) Elszánt ügyész az, aki e cselekmények megítélését nem bízza bíróságra…
1985-ben a katonai bíróság a katonai ügyészség vádindítványa alapján kémkedésért két és fél évi börtönre ítélte Révész Miklóst, mert Bécsben vállalta, hogy részt vesz a Szabad Európa Rádió kérdőíves felmérésében arról, milyen műsorokat kedvelnek a magyarok. A bíróság nem tekintette enyhítő körülménynek, hogy a vádlott egyetlen magyar turistával sem készített interjút, hanem a kérdőíveket hasból töltötte ki. „A hamis információ is információ” – mondta a katonai ügyész.
Ha az ügyészség ünnepélyesen bocsánatot kér Révész Miklóstól, Isten látja lelkemet, nem bánom, ha futni hagyja Pallagit és Horváthot.
Friss hozzászólások
6 év 13 hét
8 év 38 hét
8 év 42 hét
8 év 42 hét
8 év 43 hét
8 év 44 hét
8 év 44 hét
8 év 46 hét
8 év 46 hét
8 év 47 hét