Nyomtatóbarát változat
Mint 1994. december 1-jei (V. évf. 48.) számunkban megírtuk, az ügyész mintegy véletlenül bukkant rá, hogy mikor egy csapat tizenéves Molotov-koktélt hajított be ifj. Farkas Györgyék ablakán az ágyban fekvő családra, 1994. november 11-én a rendőrség már javában vizsgálódott egy november 4-i támadással kapcsolatban. Akkor is higítóspalackot dobtak be egy roma család, Farkas Józsefék Egri úti lakásába, csak az nem gyulladt meg. Mivel a két támadás gyanúsítottjai nagyrészt ugyanazok a fiatalkorúak voltak, az ügyész összevonta az ügyeket. 15 vádlottat állít bíróság elé, közülük összesen ketten múltak el 18 évesek. Tízen a gyöngyösi Vak Bottyán János Ipari Szakközép- és Szakiskola II., III. és IV. osztályos tanulói, ketten az Almási Pál Mezőgazdasági Szakközép- és Szakiskola II. éves élelmiszer-ipari szakos növendékei, egy fiú kereskedelmi és vendéglátó-ipari szakiskolába jár, egy pedig fiatal munkanélküli. Heten voltak benne mind a két balhéban. Ketten gyöngyöstarjániak, egy-egy fiú karácsondi, gyöngyöshalásziba való, abci, illetve tarnazsadányi, a többiek gyöngyösiek.
A nyomozás és vizsgálat során nem merült fel adalék, ami arra utalna, hogy szervezett érdekharc, személyre szóló leszámolás állna a háttérben, a fiúk kivétel nélkül a cigányoktól elszenvedett sértésekre, ellenszenvre s itt-ott a szkinhed-ideológiára hivatkoztak.
Misi László, tekintettel arra, hogy a Legfelső Bíróság 1993-ban egy szkinhedperben elvetette a Btk. 156. – a nép, faj, felékezet elleni erőszakra vonatkozó – paragrafusának alkalmazását, csoportos garázdaság és közveszélyokozás címén emelt vádat. A tényállás leírása alapján a bíróság megváltoztathatja éppen a minősítést, és előveheti a 156-os paragrafust.
Friss hozzászólások
6 év 24 hét
8 év 49 hét
9 év 6 nap
9 év 6 nap
9 év 2 hét
9 év 2 hét
9 év 2 hét
9 év 4 hét
9 év 5 hét
9 év 5 hét