Beszélő: Eldőlt, hogy milyen is lesz a Magyarok Világszövetségének korábban sok vitát kiváltó szervezeti struktúrája. A küldöttek mintegy kétharmada célszerűnek látta, hogy mellőzzék az elnöki-főtitkári „megosztottságot”…
Kincses Előd: Április végén a főtitkári posztról lemondtam, de többen meggyőztek, hogy ne hagyjak fel ilyen egyszerűen a küzdelemmel. Egy nap múltán tehát azért vontam vissza lemondásomat, hogy megpróbáljam elérni: olyan világszövetség jöjjön létre, mely a hatalom megosztásának demokratikus elvét tiszteletben tartja. Sajnos, az az alapszabály, melyet most a küldöttgyűlés elfogadott, épp ellenkező szándékoknak adott teret. A most kialakult elnöki struktúra sokkal centralizáltabb, mint a korábbi – egyesek által „sztálinistának” bélyegzett – főtitkári-struktúra.
Beszélő: Részt vesz-e még ezek után a világszövetség munkájában? A kongresszuson az erdélyi küldötteknek elég nagy befolyásuk volt, s ők alighanem egy emberként álltak ki ön – Tőkés László egykori ügyvédje – mellett…
K. E.: Beválasztottak a választmányba. Azt hiszem, nem kell teljesen félreállnom. Ami viszont az erdélyi szavazatokat illeti, sajnos, amikor a leglényegesebb kérdés került terítékre, az, hogy választani fogják-e, vagy pedig kinevezni a főtitkárt, az erdélyiek java része hiányzott a teremből, mert egy másik megbeszélésen vett részt. Teljesen váratlanul kezdték el az alapszabály vitáját, mielőtt másfél napon keresztül untatták – hadd ne mondjam azt: fárasztották – a társaságot mindenféle létszámemelésekkel, mandátumvizsgálatokkal. Mindamellett nem érzem magam különösebben csalódottnak. Én számítottam arra, hogy Csoóri nimbuszával szemben az én igazam alul marad. Minthogy itt mindenekelőtt a nimbuszról volt szó…
Beszélő: Úgy értsem, elsősorban nem elvekről lett volna szó?
K. E.: De elsősorban elviekről volt szó. Én ugyanis egészen más világszövetséget képzeltem el, bár álláspontomat a küldöttgyűlésen is csak nagyon röviden, korlátozottan tudtam ismertetni. Az én elgondolásaim szerint a Magyarok Világszövetsége elsősorban a külföldi magyarok szövetsége kellene legyen, hiszen az anyaországi magyarok anyanyelvi kultúráját, gazdasági felemelkedését és érdekvédelmét a szabadon választott magyar parlamentnek és kormánynak kell szolgálnia. Ugyanebben a viszonylatban a külföldi magyarok felé a világszövetséget terhelné a felelősség. Ez a mi koncepciónknak a lényege. Ezt Timkó Iván – Csoóri Sándor „tanácsadója” – a diszparitás koncepciójaként emlegette. Ezzel szemben van az ő paritásos koncepciója, melynek lényege, hogy mindhárom régió – a nyugati, a kisebbségi és az anyaországi magyarság – egyenlő arányban képviseltetné magát. Ez az utóbbi elgondolás tavaly decemberben vonult be a világszövetségbe, s a gyakorlatban nem jelentett mást, mint a magyarországi túlsúly érdekérvényesítését.
Beszélő: Tardos Márton, az SZDSZ parlamenti frakciójának vezetője azt nyilatkozta, hogy az ellenzéki pártok nem kaptak meghívót a kongresszusra. Mi volt ezzel a helyzet?
K. E.: Erre a legkevésbé sem tudok válaszolni, mert a meghívottak körének kialakításába egyáltalán nem vontak be. Írásban kértem, hogy legalább az erdélyi meghívottak körét beszéljük meg együtt – hiszen őket jól ismerem. Meg erre az egyeztetésre sem került sor.
Varga Gábor Békés Lászlóval és Tempfli József katolikus püspökkel együtt levelet írt Hankiss Elemérnek a Panoráma ügyében. Erről a levélről kérdeztük őt.
Varga Gábor: Amikor a Panoráma műsorát sújtó intézkedés visszavonására kértük a televízió vezetőségét, leszögeztük, hogy mi nem kívánunk beavatkozni a magyar belpolitikába. Nekünk, kisebbségieknek mindenkivel jóba kell lennünk.
Ezzel szemben, függetlenül attól, hogy a Panorámának volt jó néhány olyan összeállítása, melyek szellemével magunk sem értünk egyet, be kell látni, hogy ez a műsor mégiscsak szimbólum. A Panoráma valamilyen módon elősegítette azokat a változásokat, melyek 1989-ben Romániában lezajlottak. Ezt semmiképp sem lehet figyelmen kívül hagyni. A Panoráma ügyében tett nyilatkozatunkkal mindössze jelezni szerettük volna, hogy vannak bizonyos alapvető nemzeti érdekek, melyekkel kapcsolatban nélkülözhetetlen a konszenzus kialakítása.
Beszélő: Ha már a konszenzus szóba került, sokan annak a véleménynek adtak hangot az elmúlt napokban, hogy a Magyarok Világszövetsége most egyszerűen csak gazdát cserélt; korábban is a kormány egyik meghosszabbított karja volt, és továbbra is az marad…
V. G.: Jómagam is nehezményezem, hogy a magyar közélet kiemelkedő személyiségei – és nemcsak ellenzékiekre gondolok, hanem vezető egyházi személyiségekre is – nincsenek jelen a kongresszuson. Illetve, ha meg is jelenték, semmilyen valós szerepet nem játszanak a világszövetség munkájában. Pedig a világszövetség az összmagyarság valamiféle országgyűlése kellene legyen. Tessék ugyanakkor megnézni a Kárpát-medencéből érkező küldötteket! A kisebbségi magyarság mindenhonnan a legreprezentatívabb képviselőit küldte el. Nem így az anyaország.
Friss hozzászólások
6 év 15 hét
8 év 40 hét
8 év 44 hét
8 év 44 hét
8 év 45 hét
8 év 46 hét
8 év 46 hét
8 év 48 hét
8 év 48 hét
8 év 49 hét