Nyomtatóbarát változat
1982. december 14. – Olvasóink a központi napilapok másnapi számában közölt MTI-hírből is értesülhettek róla, hogy a rendőrség „sajtórendészeti vétség” címen házkutatást tartott több lakásban, és engedély nélkül sokszorosított kiadványokat, valamint sokszorosító eszközöket foglalt le. „Csekély társadalmi veszélyességére tekintettel” az eljárást megrovással lezárták.
Az MTI-hír nem közölt neveket. A Kossuth rádió már 14-én este 11 órakor beolvasta a közleményt, pedig ekkor még a házkutatások sem értek véget, s még csak azután következett az éjszakai kihallgatás, a Budapesti Rendőr-főkapitányság Tolnai Lajos utcai épületében. A fáradt rendőrök reggel 6 és 8 óra között hirdették ki a határozatot a fáradt Rajk László, Demszky Gábor, Nagy Jenő, Nagy Bálint, Sulyok Miklós, Buda Géza és Csorba István gyanúsítottaknak.
1982. december 21. – Rajk Lászlónál és Demszky Gábornál ismét házkutatást tartottak. Ezúttal „ismeretlen tettes” ellen folyt a nyomozás, valamiféle röpcédula ürügyén.
Mindkét házkutatás kedden történt, amikor Rajk szamizdatbutikja várja vásárlóit. Rajk látogatóit igazoltatták és felírták ezen a két napon, és a rendőrség viszonylag nagy mennyiségű szamizdatkiadványt kobozott el, valamint lefoglalt egy stenciles sokszorosító gépet és két szitanyomó keretet.[SZJ] Lapunk vesztesége kb. 200 példány, főleg a Beszélő 4-es számából.
1983. január – A Beszélő négy munkatársa – Haraszti Miklós, Kis János, Kőszeg Ferenc és Petri György – határozatot kapott a tanácstól, amelyben a BRFK feljelentése alapján „engedély nélkül folytatott könyvkiadói tevékenység miatt”, „kontárkodás szabálysértés” címén fejenként 4000 Ft pénzbüntetésre vagy 20 napi elzárásra ítélik a nevezetteket. A határozat könyvnek nevezi a Beszélő megállapítása szerint 1981 októbere és '82 novembere között négy alkalommal jelentettük meg, 1000-1000 példányban.
A pénzbüntetést a Beszélő olvasói gyűjtötték össze, közadakozásból. Ötödik munkatársunk, Nagy Bálint valószínűleg azért nem kapott büntető határozatot, mert őt már decemberben megrovásban részesítették.
1983. január 15. – A rendőrség reggel 7 órakor lezárta a belvárosi Galamb utcát – nemcsak a járművek, még a gyalogosok elől is; a boltokat sem engedték kinyitni. Kilakoltatási végzést hoztak Rajk László ellen, s a művelet idejére őrizetbe vettek négy személyt, akik azért tartózkodtak Rajknál, hogy tanúi legyenek az eljárásnak. Köztük volt a lakás állandóra bejelentett lakója[SZJ] is – ám a tanácsi hivatalnok tudomást sem vett róla, így őt minden végzés nélkül lakoltatták ki. (A Galamb utcai lakás főbérlője Rajk nemrégiben elhunyt édesanyja volt; Rajk ideiglenes bejelentővel lakott itt.) Rajk és az állandóra bejelentett lakos holmiját az intézkedő szervek a II. kerület, Hankóczy Jenő utca 32. szám alatti lakásba szállították, melynek főbérlője Rajk László, és ahol ideiglenes bejelentővel Rajk édesanyja lakott. Rajk Júlia halála után fia többször felajánlotta a tanácsnak cserére ezt a lakást, mely a Galamb utcainál nagyobb és értékesebb, de még csak választ sem kapott. Vele szemben tehát méltánytalanul – jóllehet jogszerűen – jártak el a hatóságok, míg az állandó lakossal szemben jogtalanul is. A kényszerátköltöztetés után Rajk az új lakásban ismét megnyitotta a szamizdatbutikot.
1983. március 29. – Ezen a keddi napon ismét házkutatásokat tartottak, ezúttal minden hivatalos kommüniké nélkül, Rajk Lászlónál, Demszky Gábornál és a vele egy házban lakó Nagy Jenőnél, továbbá Solt Ottiliánál, Kőszeg Ferencnél és Haraszti Miklósnál; „dr. Demszky Gábor és társai” ellen most is „sajtórendészeti vétség” címén indítottak eljárást. December óta a butik forgalma megnőtt, az AB Független Kiadó – melynek munkatársai Demszky Gábor és Nagy Jenő – újdonságai mellett új kiadók műveit és egy hírlapot, az ABC Tájékoztatói is megkaphatták itt a vásárlók. Ez alkalommal lapunk kb. 180 példányt veszített el a Beszélő 5-6-os kettős számból.
1983. április 7. – Este 10 órakor a Pasaréti út egyik mellékutcájában két egyenruhás rendőr megállította Demszky Gábor kocsiját. A szokásos közúti ellenőrzés után – minden igazolványt és tartozékot rendben találtak – a kocsi utasát, Rajkot is igazoltatták, majd követelték, hogy nyissák ki a kocsiban lévő táskákat. Demszky és Rajk udvariasan, de határozottan visszautasította a felszólítást, mert a két rendőr erre semmiféle felhatalmazással nem rendelkezett, és igazolni sem voltak hajlandók magukat. Ekkor mindkét rendőr elővette revolverét, kibiztosították, fél méterről Demszky és Rajk felsőtestére tartották a fegyvert, és azt követelték, hogy dobják el a táskájukat, és tartsák fel a kezüket. Új rendőrautó érkezett, és Rajkékat a II. Kerületi Rendőrkapitányságra szállították. Az ügyeletes tiszt megtagadta panaszuk felvételét, mondván: az eljáró rendőrök nem a kerülethez tartoznak. A táskákat elvitték, és tulajdonosaik távollétében átkutatták. Órák múlva megérkezett dr. Endics alezredes, aki a motorizált osztag parancsnokaként mutatkozott be. Félrevonult beosztottjaival, és újabb egy óra múlva azzal állt elő, hogy Rajk és Demszky megsértette a hatóságot. A közreműködésük nélkül készült, panaszukat nem tartalmazó jegyzőkönyv aláírásai Rajk és Demszky megtagadta. Éjjel 3 órakor engedték őket szabadon.
1983. április 8. – Újabb hajnalig tartó házkutatás Demszky Gábornál; az ABC Tájékoztató 3. számának majdnem kész példányait foglalta le a rendőrség.
1983. április 11. – Újabb házkutatás Rajknál és Kőszegnél. Mindkettőjüknél távollétükben kezdődött az intézkedés – erre az eljárási szabályok lehetőségei adnak, mert mindössze azt írják elő, hogy lehetőleg a tulajdonos jelenlétében és lehetőleg nappal kell az eljárási lefolytatni. Kőszeg később hazaérkezeti; a házkutatási jegyzőkönyv felzetén ez áll: „Alapos a gyanú, hogy nevezett a nyomozási eljárás idején is folytatja bűncselekményét.” Majd alatta: „Lefoglalás nem történt.”
1983. áprilisától – rendőrségi demonstrációk Rajk lakása, a Hankóczy utca környékén. Keddenként rendőrautók állnak a 32. sz. ház elé, és igazoltatják a ki- és betérőket. 7-én, csütörtök délután minden egyes arra elhaladó gépkocsit megállítottak, és az igazoltatás után mindenkit felszólítottak: kerülje el a környéket.
Több forrásból származó hírek szerint úgynevezett motorizált osztagok – tehát nem közlekedési rendőrök kék-fehér autókkal – közlekedési ellenőrzés ürügyén – megállítják a gépkocsikat, és az autók belsejének meg a csomagok, táskák, nyomtatványok-gépiratok tartalmának megmutatását követelik – merőben jogtalanul, ám ellentmondást nem tűrő fellépéssel.
Szorgalmas emberek az AB Kiadó tevékenysége óla a város legkülönbözőbb pontjain kiszúrják Demszky Gábor Trabantjának kerekeit – a félreértések elkerülése végett mindig kettőt.
Amikor ezt a beszámolót zárjuk, eljárás folyik „sajtó-rendészeti vétség” címén azok ellen, akiknél március 29-én házkutatást tartottak. A nevezeti bűncselekmény a BTK 213. paragrafus[SZJ]; lehetséges legmagasabb büntetése fejenként 180 ezer forint pénzbüntetés vagy 180 napi elzárás. A szabálysértéstől eltérően ezt csak bíróság szabhatja ki, tárgyaláson.
A házkutatási parancsokat dr. Szabó Ferenc rendőrőrnagy írta alá; a házkutatások irányítója dr. Gantner őrnagy volt.
Rajk László – lapunk hátsó-belső borítóján olvasható nyilatkozatában – bejelenti, hogy mivel a rendőrhatóságok fizikailag lehetetlenné teszik olvasmányszolgáltatási munkáját, a szamizdatbutikot május 1-jétől – további értesítésig – zárva tartja.
Friss hozzászólások
6 év 8 hét
8 év 33 hét
8 év 37 hét
8 év 37 hét
8 év 38 hét
8 év 39 hét
8 év 39 hét
8 év 41 hét
8 év 41 hét
8 év 42 hét