1986. december 18-án csütörtökön délután 5 órakor Nagy Jenő és Vétek Mária Kalászi úti lakásán nyomozók jelentek meg, s „sajtórendészeti szabálysértés gyanújának” ürügyén házkutatást tartottak.
Korábban Nagy Jenőt több ízben beidézték a rendőrségre, és különféle megtorlásokat helyeztek kilátásba arra az esetre, ha a forradalom 30 éves évfordulója alkalmából valamilyen rendezvényt merészel tartani. Mivel október 23-án a fenyegetőzés ellenére Nagy Jenő adott helyet a demokratikus ellenzék ünnepi megemlékezésének, feltehetően büntetőakciónak szánták ezt a házkutatást. Az sem véletlen, hogy éppen ezt a csütörtöki napot választották.
Többé-kevésbé köztudottnak tekinthető tény, hogy Nagy Jenő csütörtökönként otthonában ismerősei és barátai rendelkezésére áll, aki találkozni akar vele, ebben az időpontban biztosan megtalálja. Időnként meghívott vendége is van ezeknek a csütörtököknek – ezúttal Konrád György író és Talata József közgazdász, az Égtájak között[SZJ] című szamizdat lap munkatársa, a demokrácia értelmezéséről készültek vitázni.
Nagy Jenő látogatói az utcán várták be, amíg a rendőr-brigád befejezi tevékenységét, s a házkutatás végeztével mégis lefolytatták a beszélgetést témájukról.
Nemcsak Nagy Jenőt, hanem az INCONNU csoport tagjait is megfenyegette a rendőrség 1986 őszén. Arról akarta őket lebeszélni, hogy bemutassák a Harcoló város címmel hirdetett nemzetközi pályázatukra érkezett műveket. Az INCONNU azonban mégis meg akarta rendezni kiállítását, a helyet Phillipp Tibor adta Münnich Ferenc utcai lakásában. A kiállítás megnyitását 1987. január 28-án du. 5 órára hirdette meg a csoport.
A jelzett napon déli 12 órakor azonban „helyiség ellenőrzés” címén nyomozók jelentek meg, s „nem zsűrizett műalkotásokként” az egész berendezett kiállítást elvitték. Az 5 órára érkező közönség üres falakat talált, melyeken csak a helyiség-ellenőrzési jegyzőkönyv fénymásolt példányai függtek. A kiállítást azonban szimbolikusan megnyitotta Molnár Tamás, az INCONNU tagja, Radnóti Sándor kritikus és Solt Ottilia Szeta-aktivista. A műtárgyakat ugyanis az INCONNU a helyszínen aukcióra kívánta volna bocsátani a Szeta javára. A megnyitó után Pálinkás Róbert felolvasta a csoport memorandumát.
Konrád György író, annak a nemzetközi bizottságnak a tagja, amely védnökséget vállalt az INCONNU pályázata fölött, a nemzetközi sajtóban tiltakozott a rendőrség eljárása ellen.
Egy héttel később, 1987. február 4-én délután Keszthelyi Zsoltot, a Vox Humana Kör tagját keresték meg nyomozók a lakásán.
Keszthelyi Zsoltnak előző nap „adategyeztetésre” meg kellett volna jelennie a katonaság illetékes kiegészítő parancsnokságán, ide azonban – a kötelező szolgálat elleni tiltakozásból – nem ment el. Erre hivatkozva merőben szokatlan módon a nyomozók házkutatásba kezdtek, mely majdnem öt órán keresztül folyt. Egy új szamizdat folyóirat frissen szitázott példányait teljes egészében elvitték. Míg bent a házkutatás zajlott, kinn Keszthelyi néhány barátja várakozott. Tőlük ugyanis, mikor be akartak menni barátjukhoz, elvették a személyi igazolványukat, és így kényszerítették őket a várakozásra. Közülük Bouquet Gábor munkás vitába keveredett az ajtó előtt posztoló rendőrökkel, és ennek során fizikailag is bántalmazták. Talata Józsefet a házkutatás befejeztével a saját lakására szállították, nála is házkutatást tartottak, és elkobozták az Égtájak között „Fagyöngy” című új számának számos példányát.
Friss hozzászólások
6 év 17 hét
8 év 42 hét
8 év 46 hét
8 év 46 hét
8 év 47 hét
8 év 48 hét
8 év 48 hét
8 év 50 hét
8 év 50 hét
8 év 51 hét