Nyomtatóbarát változat
Hátborzongató gyilkosságok sokkolják Dél-Magyarország lakosságát. Kecskeméten, Orosházán s legutóbb Szegeden – de nem messze onnan, a déli határ túloldalán, Szabadkán és Palicson is – családokat irtanak ki hidegvérű szörnyetegek. Kacziba Antal bűnügyi főigazgató titkosszolgálati jogosítványokat igényel a rendőrségnek.
Tanács Istvánnak a Népszabadságban a géppisztolyos szegedi családirtásról az jut eszébe, hogy Magyarországon nem érdemes szorgos munkával vagyont szerezni, mert nincs hová legálisan befektetni az összegürizett pénzt, s ráadásul megölik érte az embert. A szabadság, amivel az új politikai elit olyan nagyra van, többek között a gyilkosok szabadságát jelenti. (Nsz. január 26.)
A Szociáldemokrata Párt elnöke, Király Zoltán tüntetést szervez Szeged közbiztonságáért, ahol aztán felhevült polgárok a halálbüntetés visszaállítását követelik. Ugyanerre a konklúzióra jut Pozsgay Imre híve, Varga Zoltán, Orosháza parlamenti képviselője is. A szabad demokrata szegedi Rózsa Edit egyebek közt bejelenti, hogy pártja 40 évre kívánja emelni a legsúlyosabb börtönbüntetést. Kónya Imre belügyminiszter újabb határőr-akciószázadok felállítását helyezi kilátásba.
A rendőrség pedig, a nyomozást mintegy kiegészítve, a pénzügyőrséggel karöltve, nagyszabású razziát rendez Szegeden, s lefülel 135 vám- és devizaszabály-sértőt, előállít 195 személyt „közrendvédelmi okból”, talál hét jogellenesen itt tartózkodó külföldit és néhány munkanélkülit, aki seftel a Cserepes sori piacon, noha munkanélküli-járadékot élvez. A többszörös gyilkosságok miatt rettegő lakosság biztonsága érdekében tartott razzia végén (dr. Túrós András közrendvédelmi főigazgató helyett) Becker Pál pénzügyminisztériumi államtitkár jelenti be, hogy ez csak főpróba volt. Eztán a rendőrség a munkaügyi központtal és az APEH-hel fog razziázni.
Egészen olyan, mint 1988-ban. Akkoriban Miskolcon tartottak nagyszabású razziákat, munkásőrökkel dúsítva. (Megyei főkapitány: dr. Túrós András.) Akkor is előállítottak pl. egy jól sikerült piaci délelőttön 117 személyt, akik közül 82-őt a helyszínen megbírságoltak, s egy ellen eljárást is indítottak devizagazdálkodási bűncselekmény miatt. Csak 1988-ban nem munkanélküli-járadékosok, hanem közveszélyes munkakerülők akadtak hurokra.
A térségi gyilkosságsorozat (13 áldozat…) egyik gyanúsítottja Magda Marinko magyarországi letelepedési engedéllyel is rendelkező jugoszláv állampolgár. Volt már idegenlégiós, aztán bíróság előtt állt szórakozásból elkövetett, házfalmegmászással egybekötött betörések miatt, a zaklatott vajdasági élet ismert kétes figurája. Fegyvereket mindenesetre találtak nála, s a feltételezések szerint megbízásból, magyarán pénzért vett részt a leszámoló akciókban. Bárki is komolyan gondolja, hogy a piaci razziák megvédenek bennünket a militarizmus tenyésztette Magda-féle szörnyektől?
Csak az fáj, hogy csalódást okozunk Kónya belügyminiszternek, aki kecses eleganciával, öt nappal a szegedi holttestek felfedezése után a helyszínen magyarázta, miszerint a közbiztonság a látszat ellenére javul Csongrádban. Szóval a belügyminiszter úr ez alkalommal reményét fejezte ki: ezúttal azok a politikai erők sem fognak akadékoskodni, amelyek egyébként hajlamosak egy-egy határozottabb intézkedésben a rendőrség túlhatalmát látni. Hogy a Beszélő szerkesztői politikai erőknek tekinthetők-e, azt nem tudom. De akadékoskodunk.
Friss hozzászólások
6 év 15 hét
8 év 40 hét
8 év 44 hét
8 év 44 hét
8 év 45 hét
8 év 46 hét
8 év 46 hét
8 év 48 hét
8 év 48 hét
8 év 49 hét