Nyomtatóbarát változat
Úgy tetszik, a mai Magyarországon szinte mindenki egyetért azzal, hogy mielőbb fel kell zárkóznunk Európához. Csak az a kérdés, melyik Európához? A mai civilizált, demokratikus és liberális szellemű nyugati világhoz, avagy az ötven évvel ezelőtti Európához?
A Mátra-örökmozgó, mint a Magyar Filmintézet mozija 1990 szeptemberében (!) azt a filmet kívánja bemutatni, amely kerek fél évszázada a fasiszta Németország leghírhedtebb zsidóellenes, gyűlöletkeltő propagandáját szolgálta. Az örökmozgó havi reklámfüzete – az esetleges félreértés elkerülése végett – nem feledkezik meg felhívni a figyelmet arra, hogy a rendezőt később háborús bűnösként bíróság elé állították, s hogy a film bemutatása mindannyiszor pogromokhoz vezetett. „Ez a film embereket ölt” – írják. Akkor most mi célja volna a bemutatónak történetesen a magyarországi „premier” fél évszázados „dicső” évfordulóján, s éppen a Dob utca sarkán levő moziban?
A Jud Süss című „filmalkotást” (Lion Feuchtwanger regényének durva meghamisítását) szeptember 22-én és 28-án vetítenék a pesti moziban. Az egyik dátum történetesen a zsidó újév, a másik az engesztelőnap előestéje, amikor köztudomásúlag legtöbben keresik fel a zsinagógát. Vajon olyan kiegyensúlyozott-e a mai Magyarország a mai Közép-Európában, hogy a Filmintézet tudós munkatársai nyugodt lélekkel vállalhatják a hírhedt filmet, amelyről a filmtörténész azt mondja, hatása „közvetlenebbnek tekinthető, mint a filmtörténet bármely más militáns mozidarabjának hasonló, harcra hívó útmutatása”. Nem tartanak-e attól, hogy a militáns útmutatás nem bizonyul pusztán filmtörténeti érdekességnek? Hogy a nézők úgy érzik, nekik szól a hívás? Túl sok ötven évvel ezelőtti szónoki fordulat, eszme és indulat jelenik meg a honi közéletben ahhoz, hogy úgy érezzük, nyugodtan kísérletezhetünk.
Friss hozzászólások
6 év 17 hét
8 év 42 hét
8 év 46 hét
8 év 46 hét
8 év 48 hét
8 év 48 hét
8 év 48 hét
8 év 50 hét
8 év 51 hét
8 év 51 hét