
Van-e pontos nyilvántartás az alapítványokról?
Számukat csak becsülni lehet, mert egészen pontos nyilvántartás sehol sem létezik. A Fővárosi Bíróság tartja nyilván az adataikat, ezek azonban meglehetősen szegényesek és el is avultak. Lapunk a közelmúltban fejezte be a Magyar Alapítványok Enciklopédiája szerkesztését. Az adatokat kétféleképpen szereztük be: kérdőívekkel, illetve a bíróságtól. Sajnos gyakran az derült ki, hogy akad olyan alapítvány, amelyről ők nem is tudnak, vagy már régen elévült postacímen jegyzik… Mi most nyilvántartásba vettük a létezők mintegy kilencven százalékát. Ez nagyon jó eredménynek számít, ilyen átfogó felmérés még sohasem készült a hazai alapítványokról. Reméljük, sikerül a következő vállalkozásunkat is megvalósítani: egy naprakész alapítványi információs központ működtetését.
Nagy az érdeklődés az alapítványok iránt?
Bizony gyakran cseng szerkesztőségünkben a telefon. Nagyon sokan szeretnének kapcsolatba kerülni egy-egy alapítvánnyal. Egészen bizonyos, hogy sokan csak az információk hiánya miatt nem fordulnak szorult helyzetükben egy-egy alapítványhoz.
Közismert, hogy a pénzáramlás szempontjából kétféle alapítvány létezik: amelyik pénzt ad, és amelyik pénzt kér. Milyen az egymáshoz viszonyított arányuk?
Nagyobb részük, körülbelül nyolcvan százalékuk az, amelyik igényli a segítséget. De ez természetes. A legtöbb alapítvány az oktatással áll kapcsolatban, bár a szociális jellegűek száma sem sokkal marad el tőlük. A „listavezetőket” a kulturális és az egészségügyi, majd az ifjúsági, sport, szabadidő jellegűek követik.
(A Magyar Alapítványok Enciklopédiája beszerezhető a Sansz szerkesztőségének címén: Bp. I., Szirtes u. 28/a. III/11.; illetve a nagyobb könyvesboltokban.)
Friss hozzászólások
6 év 34 hét
9 év 7 hét
9 év 10 hét
9 év 10 hét
9 év 12 hét
9 év 12 hét
9 év 12 hét
9 év 14 hét
9 év 15 hét
9 év 15 hét