Nyomtatóbarát változat
[A szerzőről és a kiadóról]
A Graffiti Kiadó valószínűleg az ország legfiatalabb kiadója: alig egy hónapja rendelkezik kiadói joggal, s ez a könyv az első megjelentetett kiadványa.
A kiadó a Graffiti Sajtó- és Reklámügynökség része, ezt a vállalkozást pedig az egykori Tér-Kép című független hetilap megszűnése után alapították a lap munkanélkülivé vált munkatársai.
Még mielőtt továbblapozna vagy legyintene, kedves olvasó, gyorsan leszögezem, ez a könyv nem olyan, nem az, amire gondolnak, és amire én is gondoltam. Nem rózsaszín cukormázzal bevont egyébként is túlédesített siker- vagy jobb esetben pályatörténet. Nem. Igaz, azt sem tudom megmondani, hogy pontosan mi – már a műfaját tekintve. Mert magát ugyan interjúregénynek aposztrofálja, de annál jóval több: kor- és életmódszociográfia, lélektani megközelítésű dokumentumregény. De maradjunk abban, mindegy, minek nevezzük, miként határozzuk meg, a könyv jó és érdekes, még azoknak is, akik sosem kerültek Cseh Tamás meg dalai bűvkörébe, sőt mi több, egyenesen idegenkedtek tőle, tőlük.
A szerző – bár nyilvánvalóan kedveli hősét, értékeli, amit csinált és csinál, empatikus vele – rezzenéstelen kíméletlenséggel kérdezi Cseh Tamást és a többi fontos szereplőt, elsősorban persze Bereményi Gézát, de Gyurkó Lászlót, Márta Istvánt, Másik Jánost, Jancsó Miklóst, Eperjes Károlyt is, a legkényesebb, legféltettebb művészi, magatartásbeli, politikai, magánéleti epizódokról, fordulatokról. És – lássunk csodát – a nyers kérdésekre őszinte, érdemi válaszokat adnak „hőseink”, persze ki-ki vérmérsékletének megfelelően. Sok mindent megtudunk, nemcsak egyenként a személyekről, hanem a kapcsolatokról, a „munka- vagy művészházasság” buktatóiról és általában arról a magyar televényről, amelyből a dalok kisarjadtak. A kérdező s egyben kommentátor azonban sosem lépi át a jó ízlés határát, nem turkál a szennyesben, még ha intimebb területekre óvakodik is. Az egyetlen, amit a szemére vethetünk Fodor Sándornak, de még azt se igazán, tekintettel a Cseh Tamás és Bereményi páros alapvető rejtőzködési, lebegtető hajlamára, hogy olykor az egyes fejezetek bevezetőiben éppen nem tisztázásra, egyértelműsítésre, pontosításra törekszik, hanem kicsit lilába játszó lirizálásba merül. Annál elidegenítettebbek – bár a játékosságot és szubjektivitást azok sem nélkülözik – a dalok keletkezéstörténetei szerzőik (Bereményi, Cseh) tolmácsolásában.
(A könyv terjesztője a BUK, megvásárolható valamennyi könyvesboltban, vagy megrendelhető utánvétellel levélben a következő címen: Graffiti Kiadó, 9700 Szombathely, Petőfi Sándor u. 51.)
Friss hozzászólások
6 év 15 hét
8 év 40 hét
8 év 44 hét
8 év 44 hét
8 év 46 hét
8 év 46 hét
8 év 46 hét
8 év 48 hét
8 év 49 hét
8 év 49 hét