Nyomtatóbarát változat
Hja, ha a részvénynyomda is sztahanovista műszakot teljesített volna, mint az Agrobank; minden másképp lenne. Dr. Csányi Sándor, a délceg jász bankár (nemcsak a bajusza, hanem a születési helye is megvan hozzá) nem lenne elnök-vezérigazgató az OTP-nél, s ezúttal is teljesült volna a másik bankár, Bokros Lajos akarata. De míg az Agrobank személyzete a bank zárolását megelőző éjszakán fáradságot nem kímélve nyitva tartott, hogy némely számlatulajdonosok vihessék a pénzüket, addig a részvénynyomda tartotta magát a szokásos munkaidőhöz, s szűk két napon belül nem vállalta a Pénzügyminisztérium utolsó pillanatban megrendelt 23 ezer db OTP-részvényének előállítását. Csak hetednapra, sürgősségi felárral. Az pedig már akkor is késő lett volna, ha a PM nem huzakodik a felár miatt. Sajnálatos. Így hát részvény nélkül a Pénzügyminisztérium nem ülhetett volna ott a közgyűlésen, nem választhatta volna szét szavazatával az elnöki és a vezérigazgatói posztot, így hát oda se ment. Bokros Lajos az előző napon, május 18-án estefelé személyes presszióval próbálta kiköszörülni a csorbát, lemondásával fenyegetőzött, ha koncepciója nem érvényesül.
A demokrácia, a jogállam, mint tudjuk, az eljárási szabályok betartása. Az OTP Bank alapszabálya szerint csak az szavazhat, aki a közgyűlés előtt hét nappal letétbe helyezi a részvényeit. A közgyűlés időpontját pedig annak rendje és módja szerint harminc nappal korábban nyilvánosan kihirdették a Napi című újságban, sőt a Népszabadságban és a Magyar Hírlapban is. Nem is beszélve arról, hogy már múlt novemberben levélben kérték a PM-et, nyilatkozzon a részvényigényeiről. Úgy látszik, a PM-nek bokros teendői közben erre nem volt érkezése.
Hogy mégse legyen olyan diffamáló a vereség, a másik állami tulajdonos, az Állami Vagyonkezelő Rt. egy olyan alapszabály-módosító javaslatot dolgozott ki, amely szerint úgy is jó, ha szétválasztják a vezérigazgatóságot, de az se baj, ha nem választják szét. A két vadonatúj tulajdonos, az egészségbiztosítási és a nyugdíjönkormányzat ezt is megfúrta, nem volt hajlandó Bokros szája íze szerint szavazni. Nem hiába ellenezte annak idején a tb tulajdonlását szívósan a pénzügyminiszter. Az MSZOSZ – mint tb-önkormányzat – megmutatta, hogy vele számolni kell a gazdasági hatalomban. Sándor László, az egészségügyi önkormányzat elnöke, egyben MSZOSZ-alelnök a közgyűlésen hangoztatta, az érdekközösség a tb és az OTP között hosszú távú, és a tb-önkormányzatok „üzleti alapon” kívánják igénybe venni a bank által végzett szolgáltatásokat. Vélhetőleg – bár erről a sajtó elől bujdokló Sándor Lászlót nem kérdezhettük meg – üzleti alapon igyekeznek majd betömni a tb lyukas zsebeit. S ez az, ami Bokrosnak nem tetszik.
Csányi Sándor tehát győzedelmeskedett a pénzügyminiszter fölött ebben a csatában, mi pedig – a PM-mel együtt – leckét kaptunk a sokszereplős kapitalizmus politikai gazdaságtanából. Érdekes. Még az állami tulajdon is érdekesebb, mint a szocializmusban.
Friss hozzászólások
6 év 15 hét
8 év 40 hét
8 év 44 hét
8 év 44 hét
8 év 45 hét
8 év 46 hét
8 év 46 hét
8 év 48 hét
8 év 48 hét
8 év 49 hét