Nyomtatóbarát változat
Takarékos Belügyünk
– A januárban aláírt szerződés 73 millió 322 ezer forintról szólt, az aláírás Gál Zoltán államtitkáré. Az összeg azóta nem változott. A szavazatszámlálás számítógépes rendszerének kifejlesztésére 1989. július 20-a óta van megállapodásunk a BM-mel, ennek alapján végeztük a szavazatösszesítést a népszavazáskor is. A 73 millióból 14 millió a fejlesztési költség. Ehhez jön hozzá az aznapi – tehát a szavazatszámláláskor keletkező – működtetés költsége: 24 millió forint. Ebben benne vannak a munkadíjak, a készültségi díjak, a távközlési vonalak költségei, útiköltség stb.
Ismét salamoni ítélet született. Március elsején a szabad demokraták sajtótájékoztatóján kiderült, hogy a Belügy csendben felbontotta az Állami Népességnyilvántartó Hivatallal kötött szerződését, és „takarékossági okból” a Hivatal által megtervezettnél állítólag sokkal olcsóbb, manuális – ám a szakemberek véleménye szerint: manipulálható – módszerrel kívánja lebonyolítani a március 25-i választás után a szavazatok összeszámlálásának és nyilvánosságra hozatalának bonyolult feladatát. Kiderült, hogy döntéséről a Belügy nem tájékoztatta az Országos Választási Bizottságot (OVB) sem. A heves sajtópolémia hátterében az ügyről éles vita bontakozott ki az OVB március 2-i, a késő estébe nyúló ülésén is. Némelyek – például az MSZP, a Hazafias Választási Koalíció képviselője – úgy vélték, hogy a számítástechnikai szolgálat az OVB mellett működő munkacsoport része. A munkacsoportot a belügyminiszter hozta létre, tevékenységébe tehát az OVB-nek nincs beleszólása. Ha a belügyminiszter hibát követett el, majd felel a parlament előtt. Az okoskodásban csak az sántít, hogy nincs belügyminiszter, és a választások után a mostani kormány tagjai, államtitkárai már aligha fognak mai minőségükben a parlament elé állni.
Nyilván ez a meggondolás is belejátszott, hogy az OVB tizenhét tagjának többsége úgy vélte, a testület, amely a választások egészéért felelős, ilyen döntő kérdésben nem háríthat minden felelősséget a BM labilis helyzetű megbízott vezetőjére. A vita végén a testület elhatározta, a kérdést a kormány és a pártok közötti egyeztető tárgyalás elé terjeszti, és javasolja, hogy szakértők vizsgálják felül az ÁNH és a BM által javasolt rendszereket.
A kormány és a pártok március 5-i tárgyalásán a résztvevők belátták, szakértői vizsgálatra nincs már idő. A résztvevők úgy döntöttek: működjön mind a két rendszer párhuzamosan. A salamoni döntés veszélye, hogy az egymás mellett futó rendszerek akadályozni fogják egymást.
Takarékossági akciójával a Belügynek mindenesetre sikerült újabb öngólt lőnie. És mellékesen újabb néhány millióval terhelte meg az államháztartást.
Friss hozzászólások
6 év 15 hét
8 év 40 hét
8 év 44 hét
8 év 44 hét
8 év 45 hét
8 év 46 hét
8 év 46 hét
8 év 48 hét
8 év 48 hét
8 év 49 hét