Adatlap háromféle volt: előzetes ellenőrzés vagy bizalmas nyomozás elrendeléséről, értékeléséről és a fenti eljárások alá vont személyről. Mindhárom adatlap közös fedőnevet és közös azonosító számot kapott.
A Fidesz Munkáscsoport ellen „Árnyék” fedőnéven indult bizalmas nyomozás 1988. június 14-én. Egyúttal adatlapot állítottak ki a csoport három tagjáról. A „bűncselekményre utaló magatartás minősítése: fiatalokat tömörítő, társadalomra veszélyes csoport” volt, politikai jellegét „kommunistaellenes”-ként határozták meg. Az 1989. március 22-én kelt értékelés szerint a bizalmas nyomozást levélellenőrzés és figyelés révén, továbbá négy hálózati személy („Virág”, „Fazekas”, „Cérna” és „T. L. F.”) bevezetése segítségével hajtották végre. A bizalmas nyomozást a csoportvezető, azaz a budapesti rendőrfőkapitány állambiztonsági helyettese rendelte el, az értékelés után a parancsnoki döntés a bizalmas nyomozás folytatása volt.
„Borzas” fedőnéven egy skinhead-csoport ellen indult bizalmas nyomozás. Ez is „fiatalokat tömörítő, társadalomra veszélyes csoport”, de politikai jellege „nacionalista”. Az eredmények értékelésére először 1988. november 28-án, majd 1989. június 4-én került sor. A nyomozás során a levélellenőrzésen kívül gyűjtötték a sajtótermékek adatait, elemezték a BM-nyilvántartás adatait, és sor került operatív meghallgatásra, azaz nem hivatalos kihallgatásra is. A bizalmas nyomozást 1989. június 4-én zárták le, ettől kezdve az eljárást már a nyilvános jogszabályoknak megfelelő módon, a rendőrség folytatta.
„Falak” fedőnéven indult előzetes ellenőrzés, majd bizalmas nyomozás F. K. középiskolai tanárnő, ismert ellenzéki személyiség, az MDF vezető tagja ellen 1988. február 26-án. A cselekmény minősítése „közösség megsértése”, később „izgatás”, politikai jellege: „nacionalista”. A bűncselekmény elkövetésének gyanúját „hivatalos kapcsolat” közölte az állambiztonsági szervvel, azaz a nagy hírű gimnázium valamelyik vezetője, még 1987. január 7-én. Ettől kezdve a bűncselekmény elkövetése folyamatos volt. Az 1988. december 22-én kelt parancsnoki döntés a bizalmas nyomozás befejezését rendelte el: „Valamilyen mértékben megvalósult bcs. [bűncselekmény] gyan.[újára] op.[eratív] biz.[onyítékot] szereztek, de fontos társ. érdek fűződik a bef.[ejezéshez]. Feladat a továbbiakban: „akadályozás, korlátozás”.
A „Kapcsolat” fedőnevű bizalmas nyomozás célszemélye Z. G. középiskolai tanuló; bűncselekményére (fiatalokat tömörítő, társadalomra veszélyes csoport kezdeményezése) ugyancsak hivatalos kapcsolat, az oktatásügyi főhatóság (Fővárosi Tanács Művelődésügyi Osztálya) hívta fel a figyelmet 1988. április 14-én. A főhatóság rendkívüli éberségről tett tanúságot. Az 1988. december 20-án kelt parancsnoki értékelés szerint: „Nem történt bcs., de olyan társ.ra veszélyes magatartás észlelhető, mely magában hordja a bcs. kifejlődésének lehetőségét.” Jóserejű szavak: Z. G., azaz a félig orosz származású Zavalnij Georgij a Beszélő szívesen látott külső munkatársa lett.
Friss hozzászólások
6 év 17 hét
8 év 42 hét
8 év 46 hét
8 év 46 hét
8 év 48 hét
8 év 48 hét
8 év 48 hét
8 év 50 hét
8 év 51 hét
8 év 51 hét